اکواریوس تا کنون در ٢٠٠ عملیات نجات و جستجو در مدیترانه شرکت کرده است. عکس از مهاجر نیوز
اکواریوس تا کنون در ٢٠٠ عملیات نجات و جستجو در مدیترانه شرکت کرده است. عکس از مهاجر نیوز

اکواریوس، کشتی نجات مهاجران در مدیترانه روز دوشنبه برای مدتی نامعلوم در بندر مارسی در جنوب فرانسه لنگر انداخت تا به ‌گفته مسئولان آن، وضعیت اداری خود در رابطه با جبل الطارق را روشن کند.

اکواریوس در اصل به یک شرکت آلمانی تعلق دارد اما در  سال ٢٠١٦  سازمان های امدادی " اس او اس مدیترانه" و " داکتران بدون مرز" برای عملیات نجات مهاجران در مدیترانه آن را به اجاره گرفتند. بر اساس اظهارات مسئولان، اکواریوس تا تابستان امسال در ٢٠٠ عملیات نجات و جستجو در مدیترانه شرکت کرده است.

در نیمه ماه اگست، بعد از آن که اکواریوس ١۴١ مهاجر افریقایی را بعد از چندین روز سرگردانی در دریا در مالتا پیاده کرد، جبل الطارق تهدید کرد که در صورت ادامه بدون مجوز عملیات نجات پناهجویان، اکواریوس دیگر حق نخواهد داشت با پرچم جبل الطارق فعالیت کند.

مسئولان اکواریوس استدلال جبل الطارق در مورد غیرمجاز بودن عملیات نجات پناهجویان را رد کرده و می گویند برای روشن ساختن وضعیت اداری و سیاسی کشتی با مقام‌های جبل الطارق، اکواریوس برای مدتی نامعلوم در بندر مارسی متوقف خواهد ماند. 

آنان امیدوارند که در صورت عدم موافقت با جبل الطارق، اکواریوس باردیگر تحت پرچم آلمان فعالیت هایش را از سر بگیرد در غیر آن بر اساس قوانین دریایی، یک کشتی بدون پرچم حق تردد در دریا را نخواهد داشت. 

 اکواریوس در راه بازگشت به بندر مارسی روز ١٧ اگست مهاجران یک قایق در نزدیکی تونس را از آب نجات داد و بعد از چندین روز انتظار روز شنبه گذشته آنان را به یک کشتی نظامی در منطقه تحویل داد.

این در حالیست که روز یکشنبه ٢٦ اگست کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهجویان  ابراز نگرانی کرد که مبادا خودداری کشورهای اروپایی از پذیرفتن مهاجران نجات یافته از دریا، به  دلسردی کشتی‌های نجات و محدود شدن فعالیت ‌های آنان بیانجامد. 

در همین زمینه