شهر کمنیتس در شرق آلمان شاهد تظاهرات گسترده اعتراض آمیز بود
شهر کمنیتس در شرق آلمان شاهد تظاهرات گسترده اعتراض آمیز بود

نئونازی ها و معترضان چپگرا در پی قتلی که مهاجران در آن دخیل بودند، به جاده های شهر کمنیتس برآمدند و با یکدیگر درگیر شدند. پولیس ایالت زاکسن توانست درگیری های پراگنده را کنترول کند، اما در میان دو جبهه معترضان غافلگیر شد.

شهر کمنیتس در شرق آلمان شام روز دوشنبه شاهد تظاهرات گسترده معترضانی بود که خواهان اخراج خارجی ها از آلمان بودند. همزمان، به همان تعداد از معترضان در مخالفت با راستگرایان در یک پارک جمع شدند و شعار سردادند: "نازی ها از شهر بیرون شوید".

در آغاز تجمع این گروه ها با آرامش همراه بود چرا که حضور سنگین پولیس سبب شده بود تا این دو گروه راستگرای افراطی و چپ ها از یکدیگر دور بمانند اما حدود ساعت ۹ شب، هنگامی که معترضان شروع به حرکت کردند، شش نفر زخمی شدند. این افراد به دلیل پرتاب مواد آتشزا و سنگ از سوی هر دو گروه زخم برداشتند. اعضای هر دو گروه لباس سیاه، دستکش و عینک سیاه پوشیده و چهره خود را نیز پوشانده بودند.

پولیس صبح روز سه شنبه گفت که نهایتا دو جناح درگیر از یکدیگر جدا شدند "و همه چیز در طول شب آرام بود".

قتل مرد آلمانی – کیوبایی

روز دوشنبه، تنش در جاده بزرگ "بروکن اشتراسه" بروز کرد؛ جایی که دکان های ترک ها و عرب ها موقعیت دارد. با تجمع تظاهرکنندگان که یک طرف شان از سوی شاخه محلی حزب سوسیالیست "چپ ها" و جانب دیگر از سوی گروه راستگرای "پرو کمنیتس" فراخوانده شده بودند، از دکانداران خواسته شد تا زودتر مغازه های خود را بسته کنند.

شعارهایی که در این تجمع سر داده شد، مشابه همان شعارهایی بود که طی سه سال گذشته به گوش رسید: "مرکل باید برود"، "مرزها را بسته کنید"، "نازی ها بروند" یا "مهاجران خوش آمدید"؛ اما این بار این شعارها بار عاطفی و احساسی داشت و به قتل یک آلمانی – کیوبایی مربوط می شد که گویا فرد شناخته شده ای در شهر کوچک کمنیتس بود.

این مرد آلمانی – کیوبایی ۳۵ ساله با نام "دنیل ایچ." روز یکشنبه به دلیل جراحات ناشی از ضربات متعدد کارد در شفاخانه درگذشت. این فرد شنبه شب در یک نزاع زخمی شده بود. دو مرد دیگر نیز که گفته می شود پیشینه مهاجرت دارند، در این درگیری زخمی شده اند. دو مرد جوان، یک عراقی ۲۲ ساله و یک سوریایی ۲۳ ساله به اتهام قتل بازداشت شده اند.

اهدای شمع و گل به یاد قربانی نزاع خیابانی در کمنیتس

پولیس ضد شورش، نئو نازی ها و عزاداری

جایی که مرد آلمانی – کیوبایی به قتل رسید، فقط چند متر دورتر در جاده "بروکن اشتراسه" موقعیت داشت. از این رو، روز دوشنبه شماری از افراد در آنجا گل و شمع آوردند. در محل، پولیس ضد شورش و نئونازی ها اطراف عزاداران جمع شده بودند و حتا عکس هایی دیده شده است که برخی از معترضان راستگرا را نشان می دهند که "سلام هیتلری" زده اند.

نانسی لارسن، یکی از عزاداران که کیوبایی تبار است می گوید که دنیل "بهترین دوست" او بود. لارسن به خبرنگار دویچه وله گفت: «فکر می کنم آنچه در کمنیتس رخ می دهد، وحشتناک است. امیدوارم آنها بدانند که این تظاهرات به خاطر چه است».

این زن جوان در ادامه گفت: «فکر می کنم که غم انگیز است که در رسانه ها فقط می گویند که یک آلمانی کشته شد، به این دلیل است که نئونازی ها و هولیگان ها بیرون برآمدند؛ اما رسانه ها باید بگویند که چه کسی مرده است و چه رنگ پوستی داشته است. اگر آنها (معترضان) بدانند، فکر نمی کند این همه کار را به خاطرش انجام دهند».

این در حالی است که در فیسبوک دنیل دیده می شود که او یک صفحه "ضد نازی ها" را پسندیده بود.

مارسل کرتزر، یک دوست دیگر مرد مقتول می گوید که رسانه ها فقط تفرقه سیاسی در کمنیتس را پررنگ کرده اند بدون این که به اندازه کافی درباره فرد قربانی سخن بگویند. او می گوید: «دنیل واقعا یک مرد خوب بود، یک پدر خوب». کرتزر می گوید که پولیس نیز در کنترول فستیوال سه روزه که جنگ و درگیری در آن جریان داشت، ناکام بوده است.

این نکته در شعارهای چپگرایان به روشنی شنیده می شود. آنها خطاب به پولیس می گفتند: «شما دیروز کجا بودید؟» راستگرایان افراطی نیز در سخنرانی های خود می گفتند که "مردم پیش از آمدن آواره های سوریایی چاقوکشی نمی کردند». این سخنان با استقبال هوادارانشان روبرو شد و آنها شعار دادند: «موج آوارگان را متوقف کنید».

تیم دیتسنر، رهبر حزب "چپ ها" در کمنیتس که تجمع چپگرایان را سازمان داد، به دویچه وله گفت: «این تظاهرات بسیار مهم است زیرا تصاویری که از دیروز کمنیتس منتشر شد مردم را حیرت زده کرده است. همان طور که شما می بینید، مردم زیادی خواهان واکنش هستند تا نشان داده شود که همه مردمان کمنیتس همانند شما فکر نمی کنند».

حضور سنگین پولیس ضدشورش

شهرت خدشه دار شده پولیس

پولیس ایالت زاکسن آلمان روز دوشنبه کوشش کرد تا بار دیگر اقتدار خود را نشان بدهد چرا که در چند هفته گذشته مدام زیر انتقاد بوده است. هفته گذشته، پولیس یک کارمند تلویزیون را در شهر دریسدن هنگام تصویربرداری از جنبش "پگیدا" بازداشت کرد. پولیس به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است که در مقابله با خشونت های سریع الوقوع در جریان فستیوال روز یکشنبه ناکام بوده است.

با این حال، پولیس در کنار آمادگی گرفتن برای کنترول درگیری احتمالی بین معترضان، مجبور بود تا در فضای مجازی نیز با شایعات مقابله کند؛ شایعاتی که می گفتند دو زخمی دیگر نزاع خیابانی نیز جان خود را از دست داده اند و در جریان درگیری ها، آزار جنسی نیز به رخ داده است.

هرچند شاخه حزب راستگرای افراطی "بدیل برای آلمان" در شهر کمنیتس کوشش کرد تا خود را از اتفاق روز یکشنبه و تظاهرات روز دوشنبه گروه "پرو کمنیتس" دور نگه دارد، با آن هم حدود ۱۰۰ تن از هواداران این حزب بعد از چاشت روز یکشنبه در مرکز شهر جمع شدند. آنها می خواهند تا روز شنبه آینده صبر کنند تا تظاهرات "ضد مرکل" خود را به راه بیندازند.

منبع: دویچه وله

 

در همین زمینه