برنامه " به وطنت برگرد"  ابتدا از سوی تلویزیون استرالیا به نمایش گذاشته شده بود.
برنامه " به وطنت برگرد" ابتدا از سوی تلویزیون استرالیا به نمایش گذاشته شده بود.

یک شبکه تلویزیونی خصوصی در پولند برنامه ای را تهیه کرده که در آن کاندیداها، «نقش» پناهجویان را بازی می‌کنند. در این برنامه، کاندیدا‌ها بر خلاف معمول، از اروپا به کشور جنگ ‌زنده‌ای مانند عراق مهاجرت می‌کنند. تهیه‌کنندگان برنامه می‌گویند تلاش دارند با پخش این برنامه « در بحث عمومی درباره بحران مهاجرت» سهم بگیرند.

برنامه شبکه TVN  پولند درباره مهاجران " به وطنت برگرد" نام دارد که در آن هفت کاندیدای پولندی، نقش مهاجران را بازی می‌کنند و برعکس مهاجران واقعی، از یک کشور امن به جای ناامنی می روند.

در این برنامه که قرار است در پاییز امسال پخش گردد کاندیداها پولند، آلمان، مجارستان، صربیا و یونان را پشت سر میگذارند و برای رفتن به عراق، با کشتی از دریای مدیترانه عبور می‌کنند. آن‌ها در این سفر فقط یک پاسپورت، یک تلفون موبایل و کمی پول با خود دارند و در پایان برنامه به یک کمپ پناهجویان در کردستان عراق می روند.

تهیه کنندگان این برنامه گفته‌اند که کاندیداها هرکدام نظریات متفاوتی درباره بحران کنونی مهاجرت دارند و برنامه به این پرسش پاسخ خواهد داد که « آیا این تجربه دشوار عقاید آنان نسبت به پدیده مهاجرت را تغییر خواهد داد ؟»

از هنگام انتشار خبر تولید این برنامه، تهیه کنندگان آن با انتقادهای بیشماری روبرو شده اند از جمله این‌که عده‌ای این کار آنان را « غیراخلاقی» توصیف کرده‌اند. تهیه کنندگان برنامه برخلاف می‌گویند که با این برنامه در بحث مربوط به بحران مهاجرت سهم می‌گیرند. یک روزنامه نگار پولندی نیز که شاهد ثبت برنامه بوده می گوید اگر چیزی غیراخلاقی در این برنامه وجود می‌داشت کاندیداها در آن شرکت نمی‌کردند.

این در حالیست که از آغاز بحران مهاجرت در اروپا، پولند با پذیرفتن مهاجران مخالفت و از شرکت در برنامه اتحادیه اروپا برای سهمیه بندی مهاجران سوری و عراقی و جابجایی ١٢٠ هزار مهاجر  در کشورهای اتحادیه، خودداری کرده است.

پولند اما در این سیاست خود تنها نیست. مجارستان، جمهوری چک و سلوواکیا نیز همگام با وارسا، مرزهای خود را به روی مهاجران بسته‌ و جاده بالکان را قطع کرده‌اند.


 

در همین زمینه