عکس از آرشیف دویچه وله/ جریان غرق شدن یک کشتی حامل پناهجویان را در بحیره مدیترانه نشان می دهد.
عکس از آرشیف دویچه وله/ جریان غرق شدن یک کشتی حامل پناهجویان را در بحیره مدیترانه نشان می دهد.

مقام‌های اسپانیایی از نجات دادن بیش از شش صد پناهجو در دریای مدیترانه خبر داده اند. این افراد قصد داشتند از مراکش وارد اسپانیا شوند.

گاردهای ساحلی اسپانیا گفته اند که آنان ۶۲۶ پناهجو و مهاجر را در بحیره مدیترانه از مرگ نجات داده اند. این افراد با استفاده از ۱۶ قایق در تلاش رسیدن به اسپانیا بوده اند. یک سخنگوی گارد ساحلی اسپانیا در گفتگو با خبرگزاری فرانسه گفته است که این افراد عمدتاً شهروندان کشورهای شمال افریقا و جنوب صحرای افریقا بوده اند.

در حال حاضر، اسپانیا به عنوان نخستین کشوری که پناهجویان از طریق آن به قلمرو اتحادیه اروپا داخل می‌شوند، از ایتالیا سبقت جسته است. حکومت جدید راست و عوامگرای ایتالیا، به تعداد کمی از قایق های حامل پناهجویان اجازه می‌دهد که وارد این کشور شوند. به همین دلیل، بسیاری پناهجویان به الجزایر و مراکش می‌روند تا از این طریق خود را به اسپانیا برسانند.

بر بنیاد اظهارات سازمان بین المللی مهاجرت، در سال جاری بیش از ۲۸ هزارو ۵۰۰ پناهجو با عبوراز بحیره مدیترانه وارد اسپانیا شده که از این میان، ۳۱۳ نفر آنان جان باخته اند.

اداره‌های مراکشی در این اواخر پناهجویان و مهاجرین بیشتری را بازداشت کرده و آنان را به جنوب این کشور انتقال می‌دهند. آنان در تلاش اند که با این اقدام مانع عبور پناهجویان برای رسیدن به اروپا گردند.

یک سخنگوی انجمن حقوق بشر مراکش در گفتگو با خبرگزاری فرانسه گفته است که در اوایل ماه اگست امسال، در جریان نقل مکان اجباری پناهجویان، دو شهروند مالی جان‌های شان را از دست دادند. اما مقام‌های مراکشی این خبر را تکذیب کرده و گفته اند که جان باختن این افراد در نتیجه یک حادثه صورت گرفته است.

 

در همین زمینه