عکس از آرشیف دویچه وله/ مقر کمیسیون اتحادیه اروپا در شهر بروکسل بلجیم.
عکس از آرشیف دویچه وله/ مقر کمیسیون اتحادیه اروپا در شهر بروکسل بلجیم.

کمیسیون اتحادیه اروپا مصمم است که با شماری از کشورهای عضو این اتحادیه در بررسی پرونده پناهجویان همکاری کند.

کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام کرده است که با شماری از کشورهای عضو این اتحادیه در پیشبرد امور مربوط به بررسی پرونده پناهجویان همکاری جامع می‌کند. هدف اساسی این اقدام، تسریع بررسی قضیه‌های پناهجویان عنوان شده است. روزنامه آلمانی "دی ولت" گزارش داده است که این لایحه روز چهارشنبه هفته جاری رسماً اعلام خواهد شد. بر اساس این لایحه، اداره حمایت از پناهندگی اروپا (European Asylum Support Office) در نظر دارد که در راستای ارزیابی پرونده پناهجویان و اقامه دعوایی که در برابر تصامیم اداره‌های امور مهاجرت صورت می‌گیرد، "همکاری قاطع" نماید.

در بخشی از این گزارش آمده است: «اداره حمایت از پناهندگی اتحادیه اروپا در راستای ارزیابی شکایت هایی که علیه تصامیم اداره‌های امور پناهندگی صورت می‌گیرد، با کشورهای عضو همکاری می‌کند. این اداره در میان سایر موارد، بررسی‌های قانونی را انجام می‌دهد، گزارش، تجزیه و تحلیل خود را پیشکش می‌کند. [...]  و برای دادگاه ها کمک‌های حقوقی را با احترام کامل به استقلالیت قوه قضاییه و بی طرفانه فراهم می‌کند.»

روزنامه "دی ولت" به نقل از پیشنویس این لایحه نوشته است: «این اقدام در ایجاد یک سیستم پناهندگی موثر و کارآمد کمک می‌کند.»

بر بنیاد گزارش روزنامه "دی ولت" آلمان، این اقدام تازه می‌تواند فشاری را که در شرایط کنونی آلمان و شماری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا متحمل می‌شوند، کاهش بدهد. این طرح پس از تایید پارلمان اروپا و کشورهای عضو این اتحادیه عملی می‌شود.

رویترز/ امان الله جواد

 

در همین زمینه