عکس از دویچه وله/ فلیپو گراندی، کمیسار سازمان ملل متحد در امور پناهندگان.
عکس از دویچه وله/ فلیپو گراندی، کمیسار سازمان ملل متحد در امور پناهندگان.

یک مقام ارشد ملل متحد گفته است که اعضای اتحادیه اروپا نباید به خاطر اعمال تخلف چند نفر، روند اخراج پناهجویان افغان به کشور ناامن شان را تسریع کنند. این سازمان همچنان خواسته است که جرایم چند پناهجو نباید سبب سرزنش همه افغان‌ها شود.

یک مقام سازمان ملل متحد در امور پناهندگان روز دوشنبه بیان کرد که به خاطر شماری ازوقایع جنایی مانند حملات مرگبار اخیر در آلمان و فرانسه، کشورهای اروپایی نباید روند اخراج پناهجویان افغان به کشور جنگزده شان را شتاب بخشند. به بیان این مقام سازمان ملل، جوامع اروپایی نباید همه افغان‌ها را مسئول جرایم چند نفر محدود بدانند و آنان را مورد سرزنش قرار بدهند.

به تازگی دو شهروند افغانستان به ظن دست داشتن در قتل یک جوان ۲۲ ساله آلمانی در شهر "کوتن" این کشور بازداشت شدند. در شهر پاریس فرانسه نیز صبح روز یکشنبه یک مرد افغان با کارد چندین تن را مورد حمله قرار داد که در نتیجه هفت نفر زخمی شدند. بر بنیاد معلومات پولیس، وضعیت چهار تن آنان وخیم می‌باشد.

 فلیپو گراندی، کمیسار عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان روز دوشنبه در شهر ژنیو گفت که اخراج پناهجویان افغان به کشورشان با وجود بدتر شدن اوضاع امنیتی در سراسر افغانستان و انجام حملات انتحاری از سوی طالبان و گروه داعش، "یک مسئله پیچیده در اروپا" می‎باشد.

گراندی در یک نشست خبری در مورد اخراج افغان‌ها بیان کرد: «فشار زیادی بالای افغان‌ها است که به کشورشان باز گردند. توصیه من این است که چنین روندی با احتیاط زیاد انجام شود چرا که وضعیت امنیتی در حال بدتر شدن است.»

کمیسار عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در پاسخ به این سؤال که آیا از واکنش شدید علیه افغان‌ها در اروپا هراس دارد، ادعان کرد: «هر پناهجو یا پناهنده که دست به ارتکاب جرم می زند، باید روند پناهجویی‌اش متوقف شود و یا حق پناهندگی‌اش پس گرفته شود

عکس از آرشیف/ پناهجویان اخراج شده افغان در کابل

ملیسا فلمینگ، سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان بعدا توضیح داد که بررسی پرونده پناهجویی یک شخص زمانی متوقف می‌شود که جرم جدی باشد و قبل از ورود پناهجو به این کشور رخ داده باشد. بنابر این جرم در بررسی دوسیه‌اش مورد توجه قرار می گیرد. حق پناهندگی هم زمانی پس گرفته می شود که یک فرد جرمی را در کشور میزبان انجام دهد و تحت پیگرد قانونی قرار بگیرد.

از منظر گراندی، قانون باید به گونه کامل بالای افراد مجرم عملی شود. او در عین زمان هشدار داد که تمام یک جماعت نباید به خاطر جرم یک فرد مورد سرزنش قرار بگیرند و مسئول دانسته شوند. این مقام سازمان ملل از احتمال استفاده سیاسی از چنین مسایل ابراز نگرانی کرد.

فیلیپو گراندی علاوه کرد: «این مسئله بسیار خطرناک است زیرا اکثریت بزرگ پناهجویان و آوارگان دست به ارتکاب جرایم نمی زنند، اما از تبعیض آسیب پذیر اند

در حال حاضر حدود ۲.۵ میلیون آواره افغان در کشورهای پاکستان و ایران زندگی می‌کنند. به گفته سازمان ملل، طی سال روان فقط ۱۲ هزار از این مهاجران به افغانستان بازگشته اند، در حالی که در همین دوره زمانی در سال گذشته این شمار حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار تن را احتوا می‌کرد.

مارک لوکوک، هماهنگ کننده کمک های عاجل بشری سازمان ملل گفته است که طی چهار سال گذشته، حدود ۴۰ هزار نفر در نتیجه درگیری‌های مسلحانه در افغانستان کشته و زخمی شده اند. افزون بر این، به تازگی حدود ۱۷۰ هزار تن دیگر در سال جاری، در داخل کشور بیجا شده اند.

رویترز/ امان الله جواد

 

در همین زمینه