عکس از آرشیف دویچه وله/ بیش از صد نفر به تازگی در سواحل لیبیا جان باخته اند.
عکس از آرشیف دویچه وله/ بیش از صد نفر به تازگی در سواحل لیبیا جان باخته اند.

در تازه ترین مورد بیش از صد مهاجر و پناهجو در سواحل لیبیا جان باخته اند. سازمان داکتران بدون مرز می‌گوید که نجات یافتگان بجای دریافت کمک، به زندان های اسفناک لیبیا افگنده می‌شوند.

سازمان داکتران بدون مرز به نقل از نجات یافتگان در بحیره مدیترانه گزارش داده اند که در چند روز گذشته، بیش از صد پناهجو و مهاجر در سواحل لیبیا جان باخته اند. این سازمان به نقل از یک پناهجو گفته است، هنگامی که پس از غرق شدن قایق‌های شان روی آب قرار گرفته بودند، "نجات دهندگان" اروپایی واسکت‌های نجات را برای زنده ماندن آنان از هواپیما پرتاب کرده بودند.

یکی از این پناهجویان که نخواسته نامی از او گرفته شود، در گفتگو با داکتران بدون مرز بیان کرد: «در قایق ما تنها ۵۵ تن زنده ماندند. بسیاری مردم شامل کودکان و خانواده‌ها جان باختند. اگر مامورین نجات وقت تر به محل می‌رسیدند، آنها هم زنده می‌ماندند.»

گفته می‌شود که شهروندان سودان، مالی، نایجریا، کامرون، غنا، لیبیا، الجزایر و مصر در میان کسانی بودند که قایق‌های شان در آب غرق شده بودند.

سازمان داکتران بدون مرز بیان کرده است که بسیاری این نجات یافتگان توسط گارد ساحلی لیبیا به بندر الخمص این کشور انتقال داده شده اند.

این سازمان در بخشی از اظهارات خود افزود: «بسیاری نجات یافتگان در حال عزاداری نزدیکان شان قرار دارند. آنان بجای این که کمک‌های لازم را به دست آورند، بازداشت می‌شوند و در وضعیت اسفناک زندانی می‌گردند.»

سازمان داکتران بدون مرز علاوه کرد: «ما تقاضای خود را بار دیگر تکرار می‌کنیم که بازداشت خودسرانه مهاجرین و پناهجویان در سراسر لیبیا خاتمه یابد.»

رویترز/ امان الله جواد

 

در همین زمینه