شمار زیادی از مهاجران در قبرس از نبود زمینه های کار شکایت می کنند.
شمار زیادی از مهاجران در قبرس از نبود زمینه های کار شکایت می کنند.

دولت قبرس اعلام کرده که پس از این مهاجران، یک ماه بعد از ورود به این کشور مجوز کار دریافت خواهند کرد. این درحالی است که شمار زیادی از پناهجویانی که وارد قبرس شده اند، از وضعیت دشوار زندگی و عدم داشتن محلات مناسب اقامت شکایت دارند.

قبرس کشوری جزیره‌ای و عضو اتحادیه اروپا در شرق دریای مدیترانه در این اواخر به یکی از کشورهای محبوب برای پناهجویان تبدیل شده است. هرچند این کشور کوچک یک میلیون و صدهزار نفر جمعیت دارد، اما دست کم۱۰ هزار مهاجر به آن پناه برده اند.

شمار زیادی از پناهجویانی که وارد این جزیره شده اند، از عدم موجودیت سهولت‌های ابتدایی زندگی و سرپناه شاکی اند.

براساس گزارش‌های موجود، در این کشور تنها یک مرکز دولتی پذیرش پناهجویان وجود دارد که ظرفیت پذیرش تمام مهاجران را ندارد. درحال حاضر هزاران پناهجو در این کشور مجبور اند که برای یافتن سرپناه تلاش کنند.

دوروس پولیکارپون مدیر سازمان غیردولتی موسم به کیسا می گوید: « خانواده‌های شش نفره در اتاق‌های‌ ۱۲ تا ۱۴ مترمربع به سرمیبرند... اخیراً ما افرادی را داشتیم که در پارک‌ها خیمه برافراشتند. واقعیت این است.»

 در میان مهاجران در قبرس کودکان نیز هستند.

احتمال بحرانی شدن شرایط مهاجران

 سازمان‌های حامی مهاجران از جمله "کیسا" و همچنان اداره مهاجرت سازمان ملل متحد هشدار داده اند که فقر و عدم داشتن سرپناه در میان مهاجران به مرز بحران رسیده است.

پناهجویانی که در قبرس زندگی می کنند همچنان از طولانی بودن زمان بررسی پرونده‌های شان نیز شاکی‌اند. آنان مدعی‌اند که در جریان بررسی درخواست‌های شان تنها مبلغ کمی پول بدست می‌آورند که حتی نیازمندی‌های اولیه شان را تأمین نمی‌کند.

 براساس معلومات اداره بین المللی مهاجرت، یگانه مرکز دولتی پذیرش در قبرس گنجایش پنج درصد مهاجرانی را دارد که به این کشور کوچک وارد شده اند. این سازمان می گوید ۳۹۴ تن در این محل اقامت جا داده شده‌اند و متباقی مهاجران نوانستند به آنجا دسترسی پیداکنند.

کمیساری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان بیان می‌کند که تنها در ماه می ۱۳۰ مهاجر زیرسن قانونی که بدون اعضای خانواده‌های‌شان به قبرس آمده بودند، در مکان‌های مخصوص این کمیساری پناه داده شدند.

سازمان‌های غیردولتی خواستار فراهم‌آوری سرپناه و محلات مناسب اقامت برای مهاجران در این کشور شده‌اند.

جمهوری قِبرِس کشوری جزیره‌ای است، در شرق دریای مدیترانه که پایتخت آن نیکوزیا است.

 آسان شدن شرایط کار

 قبلاً مهاجران تا شش ماه پس از ورود شان به قبرس اجاره کار را نداشتند، و پس از این مدت آنان تنها به کار در مزرعه یا جمع آوری زباله گماشته می‌شدند و پول کمی بدست می‌آوردند.

اما هفته گذشته پس از جروبحث‌های زیاد دولت قبرس اعلام کرد که سعی می‌کند مشکلات مالی مهاجران را با کاهش زمان عدم اجازه کار از شش ماه به یک ماه و همچنان گسترش گزینه‌های اشتغال برای آنان، رفع کند.   

 در جریان سال‌روان میلادی اداره‌های دولتی قبرس بیش از ۴۰۰۰ درخواست پناهدگی را به ثبت رسانده اند. گفته می شود این رقم نسبت به سال گذشته افزایش شدید را نشان می‌دهد. بیشتر افرادی که در این کشور تقاضای پناهندگی کرده اند از کشورهای سوریه، هند، پاکستان، مصر و بنگله دیش هستند.

 

در همین زمینه