پاناما روز یکشنبه ٢٣ سپتمبر اعلام کرد که کشتی اکواریوس دیگر حق نخواهد داشت با پرچم این کشور دریا فعالیت کند. عکس از مهاجر نیوز
پاناما روز یکشنبه ٢٣ سپتمبر اعلام کرد که کشتی اکواریوس دیگر حق نخواهد داشت با پرچم این کشور دریا فعالیت کند. عکس از مهاجر نیوز

اداره دریانوردی پاناما اعلام کرده است که حق فعالیت با پرچم این کشور را از کشتی اکواریوس ٢، تنها کشتی فعال در عملیات نجات پناهجویان در مدیترانه، سلب کرده است. سازمان های " اس او اس مدیترانه" و "داکتران بدون مرز" فشارهای دولت ایتالیا را عامل این تصمیم پاناما خوانده و از آن انتقاد کرده‌اند.

کشتی اکواریوس، هفته گذشته عملیات نجات پناهجویان در نزدیکی آب‌های لیبیا را از سر گرفت و روز پنجشنبه گذشته ١١ مهاجر را در این منطقه از غرق شدن نجات داد. مسئولان اکواریوس از از تحویل دادن این مهاجران به محافظان ساحلی لیبیا امتناع کردند و اکنون در جستجوی یک بندر برای پیاده کردن مهاجران هستند.

همزمان با این عملیات نجات، مقام‌های دریایی پاناما روز یکشنبه ٢٣ سپتمبر با انتشار خبرنامه‌ای اعلام کردند که کشتی اکواریوس دیگر حق نخواهد داشت با پرچم این کشور در دریا فعالیت کند.

تصمیم جدید دولت پاناما به این معنی است که به مجرد رسیدن به یک بندر، اکواریوس بدون پرچم تازه حق بازگشت به دریا را نخواهد داشت.


پیام تویتری داکتران بدون مرز:
پاناما زیر فشار ایتالیا پرچم خود را از اکواریوس پس گرفت. داکتران بدون مرز و اس او اس مدیترانه از کشورهای اتحادیه اروپا میخواهند دخالت کنند تا اکواریوس ماموریت اساسی خود برای نجات مهاجران را دنبال کند.

سازمان های " اس او اس مدیترانه" و "داکتران بدون مرز"، که کشتی اکواریوس را اجاره کرده اند، از تصمیم پاناما انتقاد کرده و گفته‌اند این تصمیم « در نتیجه فشار اقتصادی و سیاسی آشکار دولت ایتالیا اتخاذ شده و صدها زن، مرد و کودک مهاجر و فراری را به رفتن به قبرستان مدیترانه محکوم می‌کند.»

هر دو سازمان از کشورهای اتحادیه اروپا خواسته‌اند به اکواریوس اجازه دهند ماموریت خود برای نجات مهاجران را دنبال کند.

کشتی اکواریوس که با نام جدید اکواریوس ٢ فعالیت می‌کند همین اکنون با ٥٨ مهاجر در دریا قرار دارد.

وزارت داخله ایتالیا از اظهار نظر در مورد وضعیت اکواریوس خودداری کرده است اما ماتئو سالوینی، وزیر داخله، درست قبل از اعلام تصمیم پاناما گفته بود اکواریوس فعالیت‌های محافظان ساحلی لیبیا را اخلال می کند.

امتناع اکواریوس از تحویل دادن مهاجران به محافظان ساحلی لیبیا

این در حالیست که روز پنجشنبه گذشته برای اولین بار اکواریوس از تحویل دادن ١١ مهاجر نجات داده شده از آب به کشتی محافظان ساحلی لیبیا خودداری کرد. اکواریوس قبل از نجات این مهاجران با محافظان ساحلی لیبیا، مسئول عملیات نجات در منطقه  تماس گرفته بود اما بعد از آنکه این تماس بدون پاسخ ماند، اکواریوس وارد عمل شد.

مسئولان اکواریوس به مقامهای لیبیا، ایتالیا و مالتا اطلاع دادند که بنادر لیبیا برای مهاجران منطقه امن محسوب نمی گردد.

در واکنش به این موضوع، ماتئو سالوینی این اقدام اکواریوس را سرپیچی از همکاری با محافظان ساحلی لیبیا ارزیابی کرده و گفت اکواریوس هرجا خواست میتواند برود اما بنادر ایتالیا به رویش بسته خواهند ماند.


 

در همین زمینه