آندری بابیش، نخست وزیر جمهوری چک .
آندری بابیش، نخست وزیر جمهوری چک .

جمهوری چک بار دیگر بر عدم پذیرش پناهجویان و مهاجرین تأکید کرد. نخست وزیر این کشور می‌خواهد که در پیشگیری سیاست‌های سختگیرانه، سایر کشورهای اروپایی چک را الگوی خود قرار بدهند.

آندری بابیش، نخست وزیر جمهوری چک گفته است که در پالیسی مهاجرتی خود هیچ گونه استثنا را، حتی در شرایط دشوار هم نمی‌پذیرد. بابیش با اشاره به افرادی که والدین خود را در مناطق جنگی به ویژه سوریه از دست داده اند، بیان کرد: «چرا ما آن‌ها را بپذیریریم؟ در کشور خود ما یتیمان بسیاری اند که نیاز داریم آنان را کمک کنیم تا یک زندگی بهتر در آینده داشته باشند. ما حتی یک پناهجو را نخواهیم پذیرفت.»

بابیس در بریده از سخنان خود در گفت‌وگو با روزنامه "پراوو" بیان کرد که روند مهاجرت غیرقانونی زمانی پایان خواهد یافت که سایر کشورهای اروپایی، روش جمهوری چک را به شکل نمونه دنبال کنند. او علاوه کرد: «این مهم است که اروپا یک پیام روشن مبنی بر مسدود شدن این قاره بفرستد و بگوید که اجازه ورود را برای هیچ مهاجر دیگر و کشتی حامل آنان نمی‌دهد.»

نخست وزیر جمهوری چک با توجه به چگونگی کمک‌ها به سوریه و سایر کشورهایی که در حال حاضر بحران را تجربه می‌کنند اضافه کرد، کشورش آماده است که در بخش صحی و مالی با چنین مناطق همکاری نماید.

این در حالیست که آندرس بابیس در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز در ماه گذشته عنوان کرده بود که چک از سال ۲۰۱۵ به این طرف، هشتاد میلیون یورو را در بخش حمایت از مراکز مهاجرین در خارج از حوزه اتحادیه اروپا هزینه کرده است.

آبیس با اشاره به اقامه دعوای قانونی کمیسیون اروپا علیه لهستان و مجارستان بیان کرد که [اقدامات سرکوب گرایانه] را دوست ندارد. نخست وزیر چک که پیش از این شماری از رسانه‌های کشورش را متهم به نشر خبرهای نادرست می‌کرد، اضافه نمود: «کی می‌داند که دروغ‌های رسانه ها، روزی منجر به تهدید مشابه علیه جمهوری چک نگردد.»

آندری بابیس میلیاردر، از چهره‌های ضد مهاجرین می‌باشد که سال ۲۰۱۷ به عنوان نخست وزیر جمهوری چک انتخاب گردید. بابیس با طرح تقسیم پناهجویان بر اساس سهمیه بندی که از سوی اتحادیه اروپا مطرح شده است، با جدیت مخالفت می‌کند. این کشور از میان ۲ هزار پناهجویی که برایش اختصاص یافته بود، تنها ۱۲ نفر را پذیرفته است.
 

در همین زمینه