تصویر کشتی‌ای در حال غرق شدن. اکواریوس نیز در این تصویر دیده می‌شود. عکس از پاتریک بار، اس او اس مدیترانه.
تصویر کشتی‌ای در حال غرق شدن. اکواریوس نیز در این تصویر دیده می‌شود. عکس از پاتریک بار، اس او اس مدیترانه.

سرانجام سرنوشت ۵۸ سرنشین کشتی اکواریوس مشخص شد. قرار است فرانسه، اسپانیا، آلمان و پرتگال این مهاجران را بپذیرند. مهاجران نخست به یکی کشتی مالتایی منتقل می‌شوند و سپس در بندر لا والت پیاده خواهند شد. با رفتن اکواریوس از «ساحه فاجعه»، دیگر هیچ کشتی‌ امدادی‌ای در آب‌های ساحلی لیبیا برجا نخواهد ماند.

پس از درخواست کشتی اکواریوس مبنی بر پیاده کردن سرنشینانش در مارسی، اکواریوس اکنون مهاجران را به یک کشتی مالتایی منتقل خواهد کرد تا در بندر لا والت پیاده شوند. سپس مهاجران راهی کشورهای مختلف خواهد شد.

بر بنیاد توافقی بینادولتی، قرار است فرانسه ۱۸، آلمان و اسپانیا ۱۵ و پرتگال۱۰ مهاجر را بپذیرد.

علی‌رغم انتقادها، نخست‌وزیر فرانسه ادوارد فیلیپ در خبرنامه‌ای گفته است که راه حل یافته‌شده «انسانی و موثر است و فرانسه مسئولیت خود را به دوش می‌گیرد.»

«تصورش ناممکن بود که فرانسه درخواست ما را رد کند»

پس از این‌که پاناما خواستار پس گرفتن پرچم خود از کشتی اکواریوس شد، این کشتی راهی نداشت جز برگشتن به شهر مارسی فرانسه برای پیش‌برد کارهای اداری خود. بر بنیاد قوانین دریایی، کشتی بدون پرچم حق گشت و گذار در دریا را ندارد.

فردریک پنار، مسئول بخش فرانسه سازمان اس او اس مدیترانه، روز سه شنبه ۲۴ سپتمبر اعلام کرد: «از پاناما می‌خواهیم در تصمیم خود تجدید نظر کند. اما در این حال ناچاریم برای یافتن پرچمی دیگر به مارسی برگردیم.»

در مدیترانه مرکزی دیگر کشتی نجاتی نیست

با رفتن اکواریوس از «ساحه‌ فاجعه»، دیگر در مدیترانه مرکزی کشتی نجاتی باقی نخواهد ماند.

در این فاصله، کشتی‌های بسیاری فعالیت‌های خود را متوقف کرده‌اند. برخی هم در بندرها بند مانده‌اند. فردریک پنار در این باره می‌گوید: «ما تنها کشتی امدادی در دریا بودیم.»

از مدتی به این سو، کشتی سوفیا نیز فعالیت‌های خود را متوقف کرده و اکنون در کناره‌های ایتالیا و مالتا به سر می‌برد.

سوفی بو، بنیان‌گذار سازمان اس او اس مدیترانه، نیز می‌گوید: «دیگر در ساحه فاجعه هیچ کشتی امدادی وجود ندارد.»

با این حال، مهاجرانی که در دریا غرق می‌شوند ممکن است از سوی کشتی‌‌های تجاری نجات داده شوند. بر بنیاد قوانین دریایی، هر کشتی‌ای مکلف است افراد در خطر غرق شدن را نجات بدهد. 

 

در همین زمینه