عکس از آرشیف دویچه وله/ در نتیجه غرق شدن یک قایق در دریای اژه پنج مهاجر جان باختند.
عکس از آرشیف دویچه وله/ در نتیجه غرق شدن یک قایق در دریای اژه پنج مهاجر جان باختند.

دست کم پنج مهاجر پس از غرق شدن یک قایق در دریای اژه جان باختند. این افراد می‌خواستند از ترکیه وارد یونان شوند.

خبرگزاری اناتولی ترکیه گزارش داده است که در نتیجه غرق شدن یک قایق در دریای اژه، پنج مهاجر جان باخته اند. بر بنیاد گزارش خبرگزاری نامبرده، این قایق از ترکیه به سوی یونان در حرکت بود که در نزدیکی منطقه موسوم به "سلطانه"، به این سرنوشت دچار شده است. گفته می‌شود که تلاش‌ها به هدف دریافت قربانیان دیگر در این قایق، جریان دارد.

در سال ۲۰۱۵ که اوج بحران مهاجرت دانسته می‌شد،۷۹۹ نفر در فاصله میان یونان و ترکیه، در دریای مدیترانه جان باخته بودند. مدیترانه به مثابه یکی از خطرناک ترین مسیر برای مهاجرین و پناهجویان در جهان پنداشته می‌شود.

بر بنیاد یافته‌های سازمان بین المللی مهاجرت، از آغاز سال روان تا اکنون در مسیر یادشده ۴۶۳ نفر جان باخته و یا ناپدید شده اند.

به تازگی حکومت یونان اعلام کرده است که حدود ۶ هزار مهاجر و پناهجو را از اردوگاه‌های جزایر این کشور به مناطق خشکه انتقال می‌دهد.

دیمیتری ویتساس، وزیر مهاجرین این کشور در گفتگو با رسانه‌ها گفته است که با توجه به ورود تنها یک‌هزار مهاجر در هفته گذشته، اقامت‌گاه های پناهجویان در جزایر، بسیار مزدحم شده اند.

وضعیت وخیم و نارسایی های موجود در جزایر لیسبوس، خیوس، ساموس، لیروس و کوس سبب شده است که خشونت میان پناهجویان و مهاجرین با ساکنان محل هم گاه گاه اوج بگیرد.

بر بنیاد اظهارات رسمی، حالت کمپ موسوم به موریا در جزیره لیسبوس نهایت وخیم شده است. این اردوگاه ظرفیت پذیرش ۳ هزار نفر را دارد در حالیکه هم اکنون نزدیک به ۹ هزار مهاجر و پناهجو در آن زندگی می‌کنند.


 

در همین زمینه