یکی از اعضای تیم کشتی «استرال» در دریای مدیترانه. عکس از: رویترز.
یکی از اعضای تیم کشتی «استرال» در دریای مدیترانه. عکس از: رویترز.

پس از خروج کشتی «اکواریوس» از دریای مدیترانه دیگر هیچ کشتی بشردوستانه در منطقه نجات مهاجران در سواحل لیبی حضور نداشت. به همین دلیل کشتی انجمن «اوپن آرمز» تصمیم گرفته دوباره به این منطقه برود و جان مهاجرانی را که در خطر هستند نجات دهد.

کشتی انجمن «اوپن آرمز» که «آسترال» (Astral) نام گرفته هم اکنون در مسیر دریای مدیترانه قرار دارد. پس از آن‌که کشتی «اکواریوس» مدیترانه را ترک کرد، کشتی بشردوستانه دیگری به کمک مهاجران در این منطقه که هزاران نفر در آن جان باخته‌اند نرفته بود.

کشتی «آسترال» به دلیل آن‌که توانایی سفر در دریا را ندارد برای مدتی طولانی متوقف شده بود و اکنون دوباره فعال می‌شود. «آسترال» در اصل یک کشتی بادبانی است و با وجود این‌که جان هزاران مهاجر را در دریای مدیترانه نجات داده، توانایی ماندن در دریا را برای مدت طولانی ندارد. رئیس ماموریتی که «Proactiva» نام گرفته است می‌گوید: «اگر این کشتی به مدت طولانی در مدیترانه بماند، جان مهاجران نجات داده شده ممکن است در خطر قرار گیرد.»

بر اساس آن‌چه روی صفحه  تویتر کشتی «آسترال» نشر شده، این کشتی در حال حاضر به سمت منطقه‌ای از مدیترانه می‌رود که مهاجران در آن‌جا اغلب در خطر اند. اوسکار کمپس (Oscar Camps)،  بنیانگذار نهاد «اوپن آرمز»، می‌گوید: «هدف این مأموریت مشاهده وضعیت مهاجران در دریای مدیترانه، محکوم کردن این وضعیت غیر انسانی و همچنان کمک به افرادی که خطر آن‌ها را تهدید می‌کند است. البته باید گفت که نجات جان مهاجران یک وظیفه انسانی است و نه یک انتخاب.»

بر اساس قوانین بین‌المللی  تمامی کشتی‌ها، از جمله کشتی‌های تجاری، نظامی و بشردوستانه موظف اند به تا به کمک انسان‌هایی بشتابند که در دریا به کمک نیاز دارند. 

در ماه‌های اخیر تعداد کمی از کشتی‌های بشردوستانه به منطقه پرخطر دریای مدیترانه که مهاجران زیادی از آن عبور می‌کنند رفته‌اند. موانع متعددی سر راه این کشتی‌ها قرار دارد و از جمله دلایل اصلی عدم حضور این کشتی‌ها در دریای مدیترانه می‌توان به فشار سیاسی، بسته شدن بندرهای ایتالیا و مالتا اشاره کرد.

کشتی‌های بشردوستانه «Seefuchs» و «Lifeline» در بندر مالتا به دلیل مسائل اداری غیر فعال شده‌اند. کشتی‌های «Luventa» و « Aquarius» نیز دیگر فعالیت نمی‌کنند.  

به گفته‌‎ وبسایت رسمی «Astral»، این کشتی در چهار ماه گذشته جان ۱۵۰۰۰ مهاجر را در دریای مدیترانه را نجات داده است.

یک کشتی دیگر نهاد بشردوستانه «Open Arms» هم  به کمک مهاجران در دریای مدیترانه در نزدیکی اسپانیا و مراکش می‌رود. 

در همین زمینه