اعتراض مهاجران در برابر اخراج اجباری از سویس. عکس از اسوشیتد پرس.
اعتراض مهاجران در برابر اخراج اجباری از سویس. عکس از اسوشیتد پرس.

مقام های سویسی می گویند، از چند سال پیش بدین سو که رسیدگی به درخواست های پناهندگی با سرعت بیشتری انجام می شود، میزان «تقاضاهای ناموجه» کاهش یافته است. اما یک وکیل مدافع متخصص امور پناهندگی می گوید که سیستم در کل به هیچ وجه کارآمد نیست.

 دیتریش تِرن هارت، پروفیسور آلمانی در مورد مهاجرت گفت، آلمان در زمینه رسیدگی به درخواست های پناهندگی باید از سویس سرمشق بگیرد.

در این گزارش سیستم رسیدگی به پناهجویان در سویس بررسی شده است.

در سال ۲۰۱۲، سویس اعلام کرد که در سیستم پناهندگی اصلاحاتی اعمال کرده و رسیدگی به تقاضاهای پناهندگی از چند کشور مشخص با سرعت بیشتری انجام می شود. به این ترتیب به درخواست های پناهندگی از این کشورها در عرض ۴۸ ساعت پس از مصاحبه آغازین با متقاضی رسیدگی می شود و پناهجویان ردشده به سرعت به کشور مبداشان بازگردانده می شوند.    

این چند کشور عبارتند از گرجستان، بیشتر کشورهای بالقان غربی و الجزایر، گامبیا، گینیا، مراکش، نایجریا، سینگال و تونس.

پروسه سریع یک مانع است

مقام های اداره مهاجرت سویس می گویند، پس از انجام این اصلاحات، شمار درخواست کنندگان پناهندگی از این کشورها به شدت کاهش یافته و از آن زمان بیشتر نشده است.

برخی از کارشناسان به شمول پروفیسور ترن هارت می گویند که روند سریع رسیدگی به تقاضاهای پناهندگی از کشورهای نام برده، مهاجرانی را که می دانند تقاضاهای شان ناموجه است و احتمالا پاسخ منفی دریافت می کنند، از آمدن به سویس باز می دارد.  

اما در آلمان که چنین سیستمی وجود ندارد، پناهجویان باید چندین سال برای دریافت پاسخ به درخواست پناهندگی شان انتظار بکشند و بازگشت آن ها به کشور مبدا به تاخیر می افتد. به این خاطر به عقیده ترن هارت، آلمان برای پناهجویان هدف جذاب تری است.

 نیاز به کارآیی

 لئا هونگر بوهلر ریاست گروه (AsyLex) را برعهده دارد که در سویس به پناهجویان به صورت رایگان کمک های حقوقی ارائه می کنند. او نسبت به کارآیی سیستم پناهندگی در این کشور نظر متفاوتی دارد و می گوید، این که در سویس تقاضاهای پناهندگی کاهش یافته و میزان پاسخ های مثبت به درخواست های پناهندگی افزایش پیدا کرده نتیجه اصلاحات در (بخشی از) سیستم پناهندگی است. اما در مجموع سیستم رسیدگی به تقاضاهای پناهندگی در سویس کُند و ناکارآمد باقی می ماند.

اما اصلاحات در سطح گسترده به هدف رسیدگی سریع تر به تقاضاهای پناهندگی جریان دارد. تا ماه سپتمبر سال آینده، در مورد ۶۰ درصد از کل تقاضاهای پناهندگی در عرض ۱۴۰ روز تصمیم گرفته می شود. انجام این اصلاحات در یک همه پرسی که در سال ۲۰۱۶ برگزار شد، تایید شده بود. ۴۰ درصد باقی مانده دوسیه های پیچیده تری هستند که رسیدگی به آن ها وقت بیشتری می طلبد. اما به این دسته از درخواست ها هم باید در عرض یک سال پاسخ داده شود.  

با این قانون جدید حمایت قانونی از پناهجویان نیز بهبود می یابد و آن ها می توانند در طول کل روند رسیدگی به درخواست های شان از حمایت یک وکیل برخوردار شوند. مقام های مسئول در سویس می گویند که همراهی یک نماینده قانونی به پناهجویان کمک می کند که تصمیم های گرفته شده راجع به درخواست های شان را بهتر درک کنند.

پیشرفت اندک

سویس در اوائل سال ۲۰۱۴ در زوریخ شروع به انجام اصلاحات کرد و مقام های مسئول نتایج به دست آمده را موفقیت آمیز می خوانند. اما خانم هونگربوهلر، رئیس گروه (AsyLex) شک دارد که سیستم جدید تا ماه مارچ سال ۲۰۱۹ کاملا قابل استفاده باشد. زیرا ساختارهای لازم وجود ندارد. به طور مثال به اندازه کافی محل اقامت و وکیلان متخصص امور پناهندگی وجود ندارد.

افزون براین، به غیر از مواردی که شامل سیستم رسیدگی سریع به درخواست ها می شوند و اصولا بخش کوچکی از کُل دوسیه های پناهندگی را تشکیل می دهند، روند رسیدگی به پروسه های پناهندگی موسوم به «اولویت ۲» در سویس هنوز کُند است.

خانم هونگلر بوهلر می گوید: «من تقریبا هیچ گاه نشنیده ام که پروسه رسیدگی به درخواست پناهندگی کمتر از ۲ سال به طول انجامیده باشد، بنا بر تجربیات ما رسیدگی به این پروسه ۲ تا ۳ سال به طول می انجامد.»

 ارقام رسمی اداره مهاجرت سویس نشان می دهد که دست کم برخی از پناهجویان باید تا زمان تصمیم گیری مدت زیادی انتظار بکشند: در نیمه نخست سال ۲۰۱۸، پروسه های معمولی رسیدگی به تقاضاهای پناهندگی (به غیر از موارد مشخصی که باید به آن ها به سرعت رسیدگی شود) به طور متوسط ۵۶۲ روز به طول می انجامد.      

 «پروسه های طولانی باعث می شود که مردم به کشورهای دیگر بروند»

 هونگر بوهلر می گوید که روند کُند رسیدگی به درخواست های پناهندگی مهاجران را از آمدن به سویس بازمی دارد و دلیل نیامدن پناهجویان به این کشور آنگونه که پروفیسور ترن هارت می گوید، سیستم سریع و کارآمد پناهندگی نیست.

خانم هونگر بوهلر می گوید: «پروسه های طولانی، نداشتن اجازه کار در طول رسیدگی به تقاضای پناهندگی، قوانین سختگیرانه در مورد امکانات الحاق خانواده و تلاش های اندک برای ادغام (پناهجویان) در سویس (مانند) نبود کورس رایگان زبان در طول مدت رسیدگی به تقاضا باعث می شود که مردم به کشورهای دیگر بروند.»

به خصوص الحاق خانواده برای پناهجویانی که اجازه اقامت موقت در سویس گرفته اند، دشوار است. آن ها باید دست کم سه سال انتظار بکشند تا بتوانند برای آوردن همسر و فرزندانشان تقاضا بدهند. شرایط سختگیرانه دیگری نیز مانند استقلال مالی و جای کافی برای سکونت تمام اعضای خانواده کار آن ها را دشوارتر می کند.

پناهجویان گردشگر؟

چه تعداد پناهجودر عمل سویس را برای دادن تقاضای پناهندگی انتخاب می کنند؟ آیا آن ها این کار را به خاطر کوتاه بودن یا طولانی بودن پروسه رسیدگی به درخواست های پناهندگی انجام می دهند؟ آیا پناهجویان بنا بر اطلاعاتی که راجع به سیستم های پناهندگی در کشورهای مختلف اروپایی دارند، هدف شان را انتخاب می کنند؟

پاسخ به این سوالات غیرممکن است. ایده «عوامل جذب کننده» می تواند بر سیاست آوارگان در کشورهای مختلف تاثیرگذار باشد. ممکن است برخی از سیاستمداران بگویند، آن هایی که کشورهای مقصدشان را انتخاب می کنند، نیازی به محافظت ندارند. منظور از عوامل «جذب کننده» این است که پناهجویان برخی از کشورها را برای ارائه درخواست پناهندگی ترجیح می دهند، چون می دانند که آن جا شانس بیشتری برای قبولی دارند.

اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد استدلال «عوامل جذب کننده» صحیح نیست. دو گروه از بیشترین گروه هایی که در سویس تقاضای پناهندگی می دهند، از مناقشات در سوریه و افغانستان فرار کرده اند.

 تحقیقات شورای آوارگان در بریتانیای کبیر نشان می دهد که بیشتر آوارگانی که از مناطق جنگی فرار می کنند، وقت کمی برای آماده شدن دارند و می گویند مهمترین اولویت آن ها رسیدن به یک مکان امن است. برای آن ها آنقدر مهم نیست که این مکان امن کجا قرار گرفته است.

 پروسه رسیدگی به تقاضاهای پناهندگی در سویس

 این پروسه با یک درخواست شفاهی یا کتبی پناهندگی در مرز و یا در یک مرکز پذیرش در سویس آغاز می شود.

درخواست های پناهندگی از خارج دیگر مجاز نیستند. در طول دو هفته، مصاحبه نخست با پناهجو انجام می شود. پس از آن متقاضی پناهندگی به یکی از کانتون ها یا ایالات این کشور فرستاده می شود و تا پایان پروسه رسیدگی به درخواست آن جا می ماند.  

سویس در مورد پناهجویان از قوانین دوبلین تابعیت می کند. براین اساس هرکس که در یک کشور دیگر اروپایی به حیث پناهجو ثبت شده باشد، به آنجا بازگردانده می شود، مگر این که در عرض پنج روز به این حکم اعتراض کند.

در این صورت به گزارش گروه «AsyLex» متقاضیان باید بین یک تا دو سال انتظار بکشند تا نوبت مصاحبه دوم شان برسد و بعد یک سال دیگر هم باید صبر کنند تا در مورد درخواست پناهندگی شان تصمیم گیری شود. در طول این دوره پناهجویان به طور محدود اجازه کار دارند که از آن به حیث اجازه کار«N» یاد می شود. آن ها فقط در صورتی می توانند کار کنند که «ایالتی که در آن جا زندگی می کنند، به آن ها این اجازه را بدهد.»

تصمیمات در مورد درخواست پناهندگی به سه دسته تقسیم می شود: B (متقاضی به حیث پناهجو به رسمیت شناخته می شود)، F  (به متقاضی پناهندگی موقت تعلق می گیرد) و یا پاسخ منفی که در این صورت پناهجو باید کشور را ترک کند.

ارقام

 در سال ۲۰۱۷ در سویس، ۱۸۰۸۸ پناهجو ثبت شدند.

بیشتر پناهجویان از اریتریا، سوریه و افغانستان هستند. میزان پذیرش (به شمول پذیرش موقت) در سال ۲۰۱۷، ۷۶.۷درصد بود. میزان قبولی برای پناهجویان از کشورهای سوریه با (۹۶.۴درصد) و افغانستان با (۹۱.۵درصد) بالاتر است.

 بیشترین پاسخ های منفی در سال ۲۰۱۷ را پناهجویان از کشورهای گرجستان با (۸۴.۱ درصد)، گینه با (۷۶.۲ درصد) و نایجریا با (۷۳.۵) دریافت کرده اند.

 

در همین زمینه