٥١ ورزشکار انتخاب شده برای المپیک ٢٠٢٠ در بخش‌های جودو، کاراته، شنا، تکواندو و اتلتیزم  به رقابت خواهند پرداخت. عکس از خبرگزاری رویترز
٥١ ورزشکار انتخاب شده برای المپیک ٢٠٢٠ در بخش‌های جودو، کاراته، شنا، تکواندو و اتلتیزم به رقابت خواهند پرداخت. عکس از خبرگزاری رویترز

برای بار دوم یک تیم متشکل از پناهندگان کشورهای مختلف در بازی‌های المپیک شرکت خواهد کرد. قرار است مسابقات آینده المپیک در سال ٢٠٢٠ در شهر توکیو در جاپان برگزار گردد.

کمیته بین المللی المپیک تصمیم خود در مورد تشکیل تیم پناهندگان را روز سه شنبه ٩ اکتبر در ١٣٣مین نشست این کمیته در بوئنوس آیرس اعلام کرد.

پر مورو، یک تن از مسئولان کمیته بین المللی المپیک گفت: « ٥١ ورزشکار که در کمپ‌های پناهجویان یا در شرایط مهاجرت زندگی‌ می‌کنند از سوی کمیته شناسایی شده‌اند» اما همه آن‌ها انتخاب نخواهند شد.

از میان ورزشکاران انتخاب شده، ١٠ پناهجو قبلاً در بازی‌های تابستانی ٢٠١٦ در برازیل شرکت کرده بودند. دو شناگر سوری، چند جودوکار کانگویی، یک ورزشکار ماراتن اتیوپیایی و چهار دونده سودان جنوبی شامل این ده نفر بودند.

٥١ ورزشکار انتخاب شده برای المپیک ٢٠٢٠ در بخش‌های جودو، کاراته، شنا، تکواندو و اتلتیزم به رقابت خواهند پرداخت.

«امیدواری برای جوانان»

یش بور بیل، ورزشکار دوش سودانی که در نشست کمیته المپیک حاضر بود گفت : « رقابت با بهترین ورزشکاران، آزمایشی بزرگی است اما ما میتوانیم در توکیو کاری انجام بدهیم. در ٢٠١٦ کسی تصور نمی کرد ورزش زندگی او را تغییر خواهد داد اما وقتی ده ورزشکار] پناهنده[ را در ریو دیدند درک کردند که چنین چیزی ممکن است.»

او در ادامه گفت تیم تشکیل شده برای المپیک توکیو جوانان را امیدوار خواهد کرد:« این فرصت بزرگی برای جوانان پناهنده است؛ آن‌ها فراموش نشده‌اند و می‌توانند به جایی برسند که ما رسیدیم.»

ورزشکاران انتخاب شده از کمک‌های برنامه «همبستگی المپیک» مستفید خواهند شد.

کمیته بین المللی المپیک در ماه سپتمبر ٢٠١٧ با همکاری کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهجویان " بنیاد برای پناهندگان" را ایجاد کرد.
 

در همین زمینه

Webpack App