نمای بیرونی زپی در نزدیکی فرودگاه رواسی در پاریس. عکس از: خجسته ابراهیمی.
نمای بیرونی زپی در نزدیکی فرودگاه رواسی در پاریس. عکس از: خجسته ابراهیمی.

سه خبرنگار مهاجر نیوز توانستند برای اولین بار از مرکز نگهداری مسافران در فرودگاه رواسی، در شمال پاریس دیدن کنند. این مرکز نگهداری «زپی» نام دارد و مسافرانی که پس از رسیدن به فرودگاه‌های پاریس به دلایل مختلف نمی‌توانند آزادانه وارد خاک فرانسه شوند، تا مشخص شدن وضعیت اقامت شان، در آن‌جا به سر می‌برند.

در حومه شهر پاریس چندین زپی (ZAPI) وجود دارد و ما توانستیم از یکی از آن‌ها که در نزدیکی فرودگاه رواسی (Roissy-Charles-de-Gaulle) قراردارد ــ و بزرگترین مرکز نگهداری مسافران در فرانسه است ــ دیدن کنیم. آقای الکسی مارتی (Alexis Marty) رئیس بخش مهاجرت پلیس مرزی، آقای سرج برکیه (Serge Berquier) فرمانده پلیس و رئیس زپی فرودگاه رواسی  و خانم شارلن کارترو-سائز(Charlene Cuartero-Saez) مسئول نهاد «انفه» (Anafé) «انجمن ملی کمک‌ به افراد بیگانه در مرز» برای تهیه  این گزارش با ما همکاری کرده اند.

آگاهی‌های اولیه برای مسافرت قانونی در فرانسه

مسافرانی که تابع فرانسه نیستند، برای وارد شدن قانونی به خاک این کشور باید خود مدارک زیر را داشته باشند:

-         گذرنامه

-         ویزا

-         محل سکونت مشخص (هتل یا گواهی مسکن)

-         بیمه سلامتی

-         پول به اندازه کافی برای مدت اقامت در فرانسه

-         تکت برگشت به کشور مبدا   

نداشتن مدارک لازم برای سفر در فرانسه

هنگامی که یک مسافر وارد یکی از فرودگاه‌های پاریس می‌شود، مدارک وی توسط پلیس کنترول می‌شوند. مسافرانی که تمام مدارک لازم برای سفر به فرانسه را در هنگام ورود به فرودگاه با خود نداشته باشند، و یا اگر مدارک آن‌ها جعلی باشد، پس از بازجویی توسط پلیس مرزی در فرودگاه ــ این بازجویی ممکن است ساعت‌ها طول بکشد ــ به زپی فرستاده می‌شوند و تا زمان مشخص شدن شرایط اقامت شان در آن‌جا به سر می‌برند.

افرادی که در زپی به سر می‌برند چه‌گونه مسافرانی هستند؟

تعدادی از مسافران زپی افرادی هستند که سفر خود را به خوبی آماده نکرده‌اند اما به هیچ وجه قصد ماندن در فرانسه ــ به عنوان مهاجر یا پناهجو ــ را ندارند. ولی تعدادی دیگر هم مسافرانی هستند که یا با مدارک جعلی وارد فرانسه شده اند و یا تمامی مدارک لازم را با خود ندارند و هدف شان مهاجرت است. بیشتر این مسافران اهل آفریقا و آمریکای لاتین هستند. تعداد اندکی هم از آسیا و آسیای میانه از این سعی می‌کنند خود را به یکی از کشورهای اروپایی برسانند. 

            

زپی چه‌گونه مکانی است؟

بر اساس گفته‌های الکسی مارتی، زپی یک مرکز نگهداری مسافران است و نه یک مرکز بازداشت. در واقع زپی یک ساختمان دولتی است و مسافران که مدارک لازم را با خود ندارند در آن‌جا برای مدتی نگهداری می‌شوند.

زپی شهر پاریس گنجایش پذیرش ۱۵۷ مسافر را دارد. ساختمان زپی پاریس دارای چندین اتاق خواب، سرویس بهداشتی ــ حمام و تشناب ــ سالن غذا خوری و یک حیاط کوچک است. یک بخش پزشکی نیز برای رسیدگی به مشکلات صحی مسافران در نظر گرفته شده اما در این بخش به مشکلات روحی مسافران رسیدگی نمی‌شود.

پس از رسیدن به زپی، مسافران حد اکثر به مدت ۲۰ روز در زپی می‌مانند. در طول این اقامت، مسافران می‌توانند با کمک هلال احمر و نهاد انفه درخواست پناهندگی دهند اما تصمینی وجود ندارد که درخواست آن‌ها پذیرفته شود.


مراحل قانونی در زپی

هر مسافر هنگام رسیدن به فرودگاه در فرانسه باید تمام مدارک خود را با خود داشته باشد و اگر چنین نباشد، باید به پلیس مرزی که وظیفه کنترل مدارک مسافران را در فرودگاه دارد پاسخ دهد. پس از این مرحله، مسافرانی که مدارک لازم را با خود ندارند و یا مدارک شان جعلی است به زپی فرستاده می‌شوند. افرادی که هدف شان ماندن در فرانسه نیست، اگر راه حلی برای مشکل خود پیدا نکنند، اغلب به کشور خود باز می‌گردند و یا بازگردانده می‌شوند. اما کسانی که می‌خواهند در فرانسه بمانند و یا از طریق فرانسه وارد کشوری دیگری شوند باید درخواست پناهندگی بدهند. ۴ روز پس از وارد شدن به زپی، مسافرانی که داوطلبانه به کشور خود باز نمی‌گردند به دادگاه فرستاده می‌شوند و قاضی تصمیم می‌گیرد که آیا این افراد باید در زپی بمانند و یا وارد خاک فرانسه شوند. در صورت ماندن در زپی‌، آن‌ها میتوانند درخواست پناهندگی کنند. اگر درخواست پناهندگی‌ آن‌ها پذیرفته شد، این مسافران وارد خاک فرانسه می‌شوند و روند اقامت شان را به صورت قانونی آغاز می‌کنند. اگر به درخواست پناهندگی آن‌ها جواب منفی داده شود، مسافران به کشور خود شان و در صورت معلوم نبودن کشور خود شان، به نخستین کشور اروپایی که از طریق آن فرانسه شده اند فرستاده می‌شوند.


وضعیت مسافران در زپی

بر اساس گفته‌های الکسی مارتی، زپی به یک هتل شباهت دارد و نه زندان. اما گفته‌های شارلن کارترو-سائز حکایت دیگری از وضعیت مسافران زپی دارد. شارلن می‌گوید که هدف اصلی این مرز پیدا کردن راهی برای اخراج مسافران است و نه نگهداری آن‌ها.

ما توانستیم با چندین مسافر صحبت کنیم و بیشتر آن‌ها که قصد ماندن در فرانسه را دارند، هیچ آگاهی از حقوق شان ندارند. در داخل ساختمان، زپی برگه‌های اطلاع‌رسانی حقوق مسافران بازداشت شده روی دیوار‌ها به چندین زبان نصب شده اما گویا مسافران هیچ آگاهی از این اطلاعات ندارند. این در حالی است که پلیس وظیفه دارد تمام حقوق مسافران را قبل از انتقال آنها به زپی به آن‌ها یاد آور شود.

سه مسافر سریلانکایی

ما با چندین مسافری از روز‌ها به این سو در زپی به سر می‌برند صحبت کردیم. سه مسافر سریلانکایی که باهم دوست هستند و هدف شان ماندن در فرانسه است، می‌گویند که ۱۷ روز است که در زپی به سر می‌برند. آن‌ها شکایت خاصی از وضعیت خود ندارند اما نگران به نظر می‌رسند. از قرار معلوم درخواست پناهندگی آن‌ها رد شده و حالا آن‌ها می‌خواهند از دادگاه تجدید نظر کمک بگیرند. چندین مهاجر تونسی هم می‌گویند که سرو صدای زیاد در ساختمان زپی مانع خوابیدن آن‌ها می‌شود و این مسافران از نحوه برخورد کارکنان زپی با ‌آن‌ها راضی نیستند.

الکسی مارتی وضعیت مسافران در زپی را مثبت توصیف می‌کند اما  شارلن کارترو-سائز می‌گوید که مسافرانی که قصد ماندن در فرانسه را دارند تحت فشار هستند و کمک‌های لازم در اسرع وقت در اختیار آن‌ها قرار داده نمی‌شود. بر اساس گفته‌های شارلن کارترو-سائز، هدف پلیس مرزی پیدا کردن راه حل برای اخراج مسافران است و نه کمک کردن به آنان به منظور ماندن به عنوان مهاجر یا پناهنده در فرانسه.  


 

در همین زمینه