نشست سران اتحادیه اروپا؛ دیدگاه متفاوت صدر اعظم های آلمان و اتریش
نشست سران اتحادیه اروپا؛ دیدگاه متفاوت صدر اعظم های آلمان و اتریش

مقام‌های آلمان و اتریش روی چگونگی برخورد با پناهجویان در نشست سران اتحادیه اروپا دیدگاه متفاوت دارند. سازمان ملل از مقام های اروپایی می‌خواهد که پناهجویان را قربانی اهداف سیاسی نکنند.

نشست سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در شهر بروکسل بلجیم برگزار شد. انگلا مرکل، صدر اعظم آلمان همواره بر تقسیم پناهجویان در کشورهای عضو این اتحادیه بر اساس "سهمیه بندی" تاکید می‌کند. هرچند او می‌داند که با مخالفت شدید بسیاری کشورهای اروپایی مواجه خواهد شد، اما با آنهم بر موضع خود پافشاری می‌کند.

سباستین کورتس، صدر اعظم اتریش مصمم است "پس از این که پناهجویان در بحیره مدیترانه نجات داده می‌شوند به اتحادیه اروپا آورده نشوند، بلکه دوباره بازگشت داده شوند."

اتریش ریاست دوره ای شورای اروپا را در شش ماه دوم سال‌روان به عهده دارد. کورتس اظهار کرد: «اگر آنها از مصر آمده اند، پس از نجات دادن به مصر باید دوباره فرستاده شوند. اگر آنها از لیبیا می‌آیند، بیشتر و بیشتر توسط گارد ساحلی این کشور نجات داده می‌شوند و پس برده می‌شوند. این اقدام مدل کسب و کار قاچاقبران را از بین می‌برد و تضمین می‌کند که دیگر کسی به راه نیفتد و از جانب دیگر تضمین می‌شود که روند غرق شدن در بحیره مدیترانه هم پایان یابد.» او معتقد است که در عین زمان، تنش داخلی روی چگونگی تقسیم پناهجویان در میان اعضای اتحادیه اروپا نیزفروکش می‌کند.

سازمان ملل: اتحادیه اروپا نباید پناهجویان را "بلا گردان" بسازند

صدر اعظم اتریش در موضوع مهاجرت از دیر زمانیست که مخالف سیاست انگلا مرکل و پیشگام در صف مخالفین برای تقسیم پناهجویان در اتحادیه اروپا قرار گرفته است. یکی از دیگر مخالفین سیاست مرکل، نخست وزیر پولند (لهستان) می‌باشد. ماتئوش موراویه‌تسکی، نخست وزیر این کشور با تایید دیدگاه سباستین کورتس گفت: «این نشان می‌دهد که او (انگلا مرکل) دانسته باشد که حالا در کدام مسیر باید تمام اروپا در حرکت شود.»

قایق پناهجویان در بحیره مدیترانه

اگزاویه بتل، نخست وزیر لوکزامبورگ افزود "چنان که کورتس پیشنهاد کرده است، همه معتقد نیستند که این موضوع چقدر خوب پیش خواهد رفت. قسمی که امیدواری وجود دارد، همکاری با مصر هم به خوبی انجام نخواهد شد."

این مقام لوکزامبورگ در خصوص هدف مشترک اتحادیه اروپا افزود که برای مهاجرین نجات داده شده مراکز پذیرش اولیه، در خارج از این اتحادیه ایجاد شود. اگزاویه بتل گفت: «هر کس این ایده را خوب می‌داند اما هیچ کس نمی‌خواهد آن را در کشور خود داشته باشد. در واقع تا به حال افزون بر کلمات خوب و مشوق مالی از سوی بروکسل، هیچ کشور ابراز آمادگی برای ایجاد این مراکز نکرده است.»

فدیریکا موگیرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بجای این موضوع به همکاری مشترک با کشورهای مبدأ پناهجویان (افریقا) نظر دوخته است. از دید موگیرینی، این یک "همکاری برابر" می‌باشد و "دقیقاً تغییر در کیفیتی" می‌باشد که ما در افریقا نیاز داریم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این مورد گفت: «افریقا همسایه بعدی ماست و این یک سرمایه گذاری استراتیژیک برای سال های بعدی می‌باشد.»

با این حال، فیلیپو گراندی کمیشنر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان محور اصلی بحث اتحادیه اروپا را در مسیر مهاجرت به گونه کامل نادرست می‌داند. در بخشی از اعلامیه این سازمان آمده است: «مباحثه سیاسی[...] در اتحادیه اروپا نه تنها که کم تر کمک کننده است بلکه حد اقل با واقعیت هم‌خوانی ندارد. ما نباید فراموش کنیم که این موضوع مرتبط به زندگی مردم می‌باشد. از بحث و گفتگو استقبال شود اما نباید از پناهجویان و مهاجرین به عنوان "بلا گردان" اهداف سیاسی استفاده صورت گیرد.»


 

در همین زمینه