یک مهاجر زن در کمپ موریا
یک مهاجر زن در کمپ موریا

زنانی مهاجری که در کمپ موریا در جزیره لیسبوس یونان به سر می‌برند، با خشونت‌های روزمره، روند طولانی درخواست پناهندگی و شرایط "وحشت‌ناک" زندگی مواجه اند. ماریانا کارا کولاکی خبرنگار دویچه وله با شماری از این زنان در مورد مشکلات‌شان صحبت کرده است.

آمال خانم ۲۰ ساله درجریان خشونت‌ها از یمن فرار کرده و با پیمودن راه‌های خطرناک مهاجرت، بلاخره به جزیره لیسبوس یونان رسیده است. او که فکر می‌کرد به آزادی دل‌خواهش دست پیدا کند، اما به کمپ موریا منتقل گردیده است. اینجا به زندان بدون سقف شهرت دارد.

 آمال این محل را به "جهنم روی زمین" تشبیه می‌کند.

او شاهد ضرب و شتم یک زن، از سوی یک مرد بوده است. به گفته او، این زن در برابر چشمان پولیس در اردوگاه موریا مورد لت و کوب قرار گرفت و زخمی ‌شد.

این زن جوان یمنی می‌گوید با هرچند مردان اجازه ندارند که نزدیک اتاق‌های زنان شوند، اما این مردان همیشه نزدیک محلات بود و باش آنان می‌شوند.

یکی از دوستانش از سوی یک پیر مرد مورد آزار و اذیت قرار گرفت، اما قبل از این‌که چیز بدی اتفاق بیفتد موفق به فرار شده است.

به گفته این مهاجر: « بعضی اوقات فکر می‌کنم بهتر بود که در دریا می‌مردم، به عوض این‌که در اینجا باشم.»

عکس از آرشیف/ یک خانواده سوریایی در کمپ موریا

سمیه یکی از زنان پناهجوی افغان است. او خرسند است که دیگر در موریا زندگی نمی‌کند و به یک مکان دیگری به نام "پیکپا"؛ یکی از کمپ‌های مهاجران منتقل شده است.

او افزود، شرایط زندگی در موریا نه تنها به خاطر وضعیت "بد" زیست محیطی و انتظار کشیدن در صف‌های طولانی برای به دست آوردن غذا بد است، بلکه به دلیل خشونت‌های دوامدار در برابر زنان نیز دشوار می‌باشد.

سمیه یکی از فعالان حقوق زنان در افغانستان بود. او بخاطر شرایط موجود مجبور شد که وطن‌اش را ترک کند و به امید زندگی بهتر به اروپا برود.

این زن افغان مشکلات مهاجران زن در کمپ‌های مهاجران یونان را برشمرده و می‌گوید: « اروپا باید به زنان مهاجر آموزش بدهد. باید برای آنان در مورد حقوق زنان آموزش داده شود. این‌کار به آنان اعتماد به نفس می‌دهد. برای این زنان باید فضای مصئون وجود داشته باشد.»

پیش از این سازمان عفو بین الملل گفته بود، در یونان، زنان در کمپ های مهاجران از ترک خیمه های شان در طول شب و یا استفاده از محل های مشترک حمام هراس دارند. بسیاری از زنان حامله بر کف زمین و در شرایط غیربهداشتی می خوابند

کمپ موریا در جزیره لیسبوس در اصل برای ۲۵۰۰ آواره ساخته شده، اما حالا ۸ هزار تن در آن‌جا زندگی می‌کنند. این کمپ به دلیل جمعیت بیش از حد و مشکلات امنیتی، زیست محیطی، بهداشتی و حقوق بشری یکی از "بدترین" کمپ‌های مهاجران در اروپا شناخته می‌شود.

 

در همین زمینه