آندری بابیش، نخست وزیر جمهوری چک .
آندری بابیش، نخست وزیر جمهوری چک .

اندری بابیس، نخست وزیر چک گفت که کشورش ممکن است در پیروی از اتریش، ایالات متحده امریکا و هنگری از پیمان مهاجرت سازمان ملل خارج شود. در این میان، اتحادیه اروپا دلسردی اش را از اتریش به خاطر خروج از این کشور از معاهده نام برده اعلام کرد، در حالی که این کشور قبل از آن در مذاکرات مقدماتی نقش کلیدی داشته است.

اندری بابیس، نخست وزیر چک روز پنجشنبه تایید کرد که راجع به خروج کشورش از پیمان مهاجرت سازمان ملل که قرار است در ماه دسمبر اجرایی شود، فکر می کند.

ایالات متحده امریکا، هنگری و اتریش پیش از این گفته بودند که این پیمان را امضا نمی کنند. هدف از تصویب آن تامین روند مهاجرت امن و منظم و همچنین کمک به بهبود امنیت کشورهای مبدا است. تا مردم دیگر مجبور به ترک آن جا نباشند و به این ترتیب میزان مهاجرت کاهش یابد.

بابیس گفت: «من از این قرارداد خوشم نمی آید. مبهم است و احتمال سواستفاده از آن وجود دارد». نخست وزیر چک که یک میلیاردر متولد براتیسلاوا است، ادامه داد: «ایالات متحده امریکا از این پیمان بیرون شده است، هنگری و اتریش هم به همینگونه و پولند نیز دراین باره بحث می کند».

بابیس از زمانی که در دسمبر سال ۲۰۱۷ به قدرت رسیده است، از پذیرش آوارگان سر باز زده است و به این خاطر ناراحتی شرکای خود در اتحادیه اروپا را سبب شده است.

اتحادیه اروپا از اتریش به خاطر تغییر سیاست در این زمینه انتقاد کرد

اتحادیه اروپا روز پنجشنبه به خاطر خروج اتریش از این معاهده ابراز نگرانی کرد. در ماه جولای سال ۲۰۱۸ پس از ماه ها مذاکره در سازمان ملل بر سر آن توافق حاصل شده بود.

ناتاشا برتو، سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا گفت: «ما از این تصمیمی که حکومت اتریش گرفته متاسفیم. ما هنوز هم اعتقاد داریم که مهاجرت یک چالش جهانی است و فقط راه حل های جهانی و تقسیم مسئولیت آن بر کشورهای جهان نتیجه ثمربخش خواهد داشت».

برتو همچنین از نقش کلیدی اتریش در پروسه مذاکره سخن زد که در اپریل سال ۲۰۱۷ یعنی هشت ماه قبل از آغاز کار سباستین کورتس، صدراعظم کنونی این کشور آغاز شد.

 ویانا گفته نگران است  که با این توافق «مهاجرت به یکی از موازین حقوق بشر» تبدیل شد. اما سازمان ملل چنین چیزی را انکار کرده و در هیچ جای پیمان مهاجرت نیز از آن صحبت نشده است.

در وب سایت سازمان ملل آمده است که با تصویب این معاهده امید این می رود که مهاجرت خطرناک و غیرقانونی مهار شود و در زیر ساخت هایی که مانع از ایجاد اشتغال و تامین معیشت مردم در کشورهای مبداشان می شود، تغییرات اساسی ایجاد شود. یک هدف دیگر از تصویب این پیمان این است که «خطرات و آسیب هایی که مهاجران را در مراحل مختلف مهاجرت تهدید می کند، کاهش یابد». 


 

در همین زمینه