کمپ مهاجران در بلغاریا
کمپ مهاجران در بلغاریا

بلغاریا گفته است که با پیمان سازمان ملل برای تنظیم مهاجرت و آوارگان مخالف است. تعداد کشورهای عضو اتحادیه اروپا که علیه این پیمان تاریخی و جهانی اعلام شک و تردید می کنند، رو به افزایش است.

یکی از مقام های حزب حاکم بلغاریا روز دوشنبه گفت که کشورش پیمان سازمان ملل برای حمایت از مهاجرت امن و منظم را امضا نخواهد کرد. به این ترتیب بلغاریا نیز در صف چندین کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا قرار می گیرد که از این پیمان حمایت نمی کنند.

سویتان سویتانوف، معاون رهبر حزب راست میانه و بر سر قدرت که با نام اختصاری «GERB» یاد می‌شود، گفت: «حکومت بلغاریا نمی خواهد به پیمان جهانی مهاجرت سازمان ملل ملحق شود». شریک ائتلافی این حزب بر سر قدرت، اتحادیه احزاب و جنبش های «وطن پرستان متحد» نیز اعلام کرده که با این پیمان غیرالزامی مخالف است و آن را تهدیدی برای منافع ملی می داند.

پارلمان بلغاریا قرار است که روز چهارشنبه راجع به این پیمان بحث و گفتگو کند.

بلغاریا در برابر مهاجرت انبوه به اروپا موقف سرسختانه ای در پیش گرفته است و به طور مثال مرزهایش را با ترکیه با یک سیم خاردار مسدود کرده است.

پیمان جهانی برای مهاجرت امن، تنظیم شده و قانونی در ماه جولای توسط همه اعضای سازمان ملل به غیر از ایالات متحده تصویب شد. قرار است که کشورهای عضو این پیمان را در اواسط ماه دسمبر در جلسه ای در مراکش به طور رسمی امضا کنند.

بلغاریا برای جلوگیری از ورود مهاجران در مرز این کشور با ترکیه سیم خاردار کشیده است.

این پیمان که نقطه عطفی به شمار می آید، خط مشی را برای محافظت از مهاجران، ادغام آن ها در کشورهای جدید و بازگرداندن آن ها به کشورهای مبداء شان تعیین کرده است. در این پیمان بر حق مهاجران به حقوق بشری جهانی و آزادی های بنیادی تاکید می شود، اما بر حق استقلال و حاکمیت کشورها نیز تاکید شده است.

مخالفت رو به افزایش با پیمان مهاجرت سازمان ملل

برعلاوه ایالات متحده امریکا یک سلسله از کشورهای دیگر نیز با این پیمان اعلام مخالفت کردند. این در حالی است که ماهیت این پیمان غیرالزامی است و هدف اصلی آن حفظ موازین حقوق بشر است.

حکومت های راستگرا در مجارستان و اتریش اعلام کرده اند که این سند را در ماه دسمبر امضا نخواهند کرد. آن ها می گویند نگران این هستند که این پیمان فرق میان مهاجرت غیرقانونی و قانونی را محو کند. پولند و جمهوری چک نیز علامت داده اند که این پیمان را امضا نخواهند کرد.

سازمان ملل این پیمان را در زمانی تدوین کرده است که جهان شاهد برخی از بزرگترین موج های مهاجرت در طول تاریخ است. مناقشه و فقر در بخش های مختلف خاورمیانه و افریقا باعث افزایش شمار مهاجران شده است.

منبع:دویچه وله

 

در همین زمینه