یک مهاجر در آرزوی رفتن به انگلستان از طریق کانال مانش. عکس آرشیف از مهدی شبیل
یک مهاجر در آرزوی رفتن به انگلستان از طریق کانال مانش. عکس آرشیف از مهدی شبیل

شمار زیادی از مهاجران زیرسن که از سوی اداره مهاجرت انگلستان رد شده‌اند، موفق شده‌اند به صورت غیرقانونی وارد این کشور گردند. برخی از این مهاجران رد پایی از خود بجا نگذاشته‌اند و عده ای هم به دام قاچاقبران انسان افتاده‌اند.

به گزارش روزنامه بریتانیایی ایندیپندنت، تعدا زیادی از مهاجران زیرسن که درخواست پناهندگی شان از سوی اداره مهاجرت انگلستان رد شده است، هنگام برچیده شدن کمپ " جنگل" در شهر "کاله" در شمال فرانسه با امکانات شخصی از کانال مانش عبورکردند. به گفته روزنامه، تعدادی از این مهاجران در انگلستان در دام قاچاقبران انسان افتاده‌اند.

در سال ٢٠١٦ انگلستان با اعلام " متمم دابز" در برابر فرانسه تعهد کرده بود که ۴٨٠ مهاجر زیرسن و بدون همراه را که در شهر کاله در انتظار رفتن به انگلستان بودند، به عنوان پناهنده بپذیرد. در ماه اکتبر همین سال اما که کمپ جنگل در کاله برچیده شد، صدها مهاجر زیرسن و بدون همراه از سوی اداره مهاجرت انگلستان رد شدند.

انجمن "کارمندان اجتماعی بدون مرز" که قبل از برچیده شدن کمپ جنگل،  وضعیت تعدادی از مهاجران زیرسن را بررسی کرده بود می‌گوید که از ٢۴ مهاجر زیرسن «نیازمند» رفتن به انگلستان، هیچکدام پذیرفته نشدند.

بسیاری از مهاجران رد شده تلاش کرده‌اند از راههای غیرقانونی شانس خود را برای رفتن به انگلستان آزمایش کنند. در همین روند تعدادی از آن‌ها به دام شبکه‌های قاچاق انسان افتاده‌اند.

بر بنیاد آخرین آمار" مرکز اطلاعات درباره برده داری کودکان" ( CTAC)، از جمله ٢٩٣ مهاجر نوجوان که بعد از نیمه سال ٢٠١٦ مخفیانه وارد انگستان شده‌اند، تنها ١٠٣ تن ردیابی شده‌اند. به این ترتیب از ١٩٠ مهاجر دیگر هیچگونه اطلاعی در دست نیست. سازمان یاد شده که ۴٢ مهاجر زیرسن را شناسایی کرده بود می‌گوید به عنوان نمونه، ٩ مهاجر شامل این رقم، با امکانات شخصی وارد انگلستان شده‌اند اما از ١۴ مهاجر دیگر اثری در دست نیست.

تن فروشی یا قاچاق مواد مخدر، تنها راه ادای قرض مهاجرت 

روزنامه ایندیپندنت می نویسد در ماه دسامبر ٢٠١٦ یک نوجوان سودانی درست چند ماه بعد از پذیرفته شدنش در یک خانواده در انگلستان، ناپدید شد. سو کلایتون، یک استاد دانشگاه که از این مهاجر بازدید کرده بود به روزنامه گفته است « او در اینجا وضعیت مناسبی نداشت. احتمال دارد این نوجوان اکنون به خاطر پول با یک قاچاقبر کار کند... او به من گفته بود مادرش بیمار است و خانواده‌اش به پول نیاز دارد.»

روزنامه نمونه یک نوجوان شانزده ساله دیگر را نیز یادآوری کرده است که بعد از رسیدن به انگلستان، به دست آدم ربایان افتاد زیرا پدرش نمی‌توانست پول قاچاقبر را بپردازد. این نوجوان بلاخره بعد از عملیات پلیس از چنگ آدم ربایان آزاد شد.

سواتی پنده، یک تن از اعضای CTAC معتقد است که نمونه های زیادی از مهاجران زیرسن وجود دارد که بعد از عبور از کانال مانش، در انگلستان ناپدید شده‌اند: « در اینجا هیچ چیز مجانی نیست و این نوجوانان که سفر دور ودرازی را پشت سر گذاشته‌اند، همیشه به کسی پول قرضدار هستند. آن‌ها وقتی پول ندارند، باید با تن فروشی یا قاچاق مواد مخدر قرض خود را ادا کنند.»

سارا جونز، یک نماینده زن پارلمان انگلستان، به روزنامه گفته است که دولت « کودکان پناهنده کمپ جنگل را فراموش کرده است.» او می‌گوید: « امسال ٨٠ مین سالروز عملیات "انتقال کودکان" است که طی آن انگلستان ١٠ هزار کودک را از چنگ رژیم نازی نجات داد. مایه شرم است که حالا احساسات ضد مهاجر در دولت کنونی، حتی به کودکان نیز سرایت کرده است.»

یک منبع اداره مهاجرت انگلستان این انتقادها را رد و یادآوری کرده است که « سال گذشته انگلستان ٦ هزار کودک مهاجر را تحت حفاظت قرار داده و ٥٢١٨ ویزای الحاق خانوادگی صادر کرده است. به گفته این منبع، بیشتر از نصف رقم ویزاهای الحاق خانوادگی، برای کودکان صادر شده است. می‌ماند این که از جمله ۴٨٠ نوجوان زیرسن که مطابق متمم دابز باید به انگلستان می رفتند،  تنها ٢٢٠ نوجوان از سال ٢٠١٦ تا کنون به انگلستان انتقال داده شده‌اند.


 

در همین زمینه