گردهمایی اعتراضی در شهر کلن آلمان
گردهمایی اعتراضی در شهر کلن آلمان

ده ها تن در شهر کلن آلمان گردهمایی اعتراضی را نسبت به افزایش جنگ و ناامنی در افغانستان و اخراج های گروهی مهاجران پذیرفته نشده افغان به این کشور راه اندازی کردند. آنها خواهان توقف عاجل اخراج ها به افغانستان شدند.

صدای ناقوس کلیسای جامع شهر کلن آلمان همراه شده بود با فریادهای دادخواهی معترضان برای قربانیان جنگ افغانستان و پناهجویانی که در کشورهای عضو اتحادیه اروپا با ترس از اخراج زندگی می کنند.

نهادهای جامعه مدنی، مدافع حقوق مهاجران و حقوق بشری این گردهمایی اعتراضی را برگزار کرده بودند. برگزارکنندگان این تجمع اعتراضی گفتند که شمار اشتراک کنندگان در این اعتراض حدود ۱۰۰ تن بود.

معترضان پناهندگان و پناهجویان افغان، آلمانی ها و شهروندان دیگر کشورها بودند. در این گردهمایی اعتراضی از اتحادیه اروپا خواسته شد که بر انکشاف اوضاع در افغانستان نظارت جدی داشته باشد. معترضان ادعا کردند که جنگ های شدید اخیر در ولایت های مختلف افغانستان "ربط مستقیم با مذاکرات و معاملات مستقیم امریکا با طالبان و سهم دهی به آنان" دارد.

حسن فکرت، از مسئولین انجمن پناهجویان افغان در شهر کلن و از برگزارکنندگان این گردهمایی گفت آمار تلفات درگیری های اخیر در افغانستان "بسیار وحشتناک" است و جامعه جهانی نباید نسبت به آن بی تفاوت باشد: «خود رئیس جمهور گفته که در چهار سال اخیر بیش از ۲۸ هزار نیروی امنیتی افغانستان کشته شده اند. این یک آمار بسیار وحشتناک است؛ چیزی که مقامات دولت افغانستان همواره از گفتن آن طفره می رفتند.»

حکومت افغانستان از ماه نوامبر سال ۲۰۱۷ آمار تلفات نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان را محرمانه رده بندی کرده و نشر نمی کند. اما محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان هفته گذشته در یک تماس ویدیویی به مخاطبان امریکایی اش در دانشگاه جان هاپکینس گفت: «در چهار سال گذشته ۲۸۵۲۹ تن از نیروهای امنیتی افغانستان کشته شده اند، اما با حملات هوایی و قوای کماندو قادر بوده اند مناطق از دست رفته را پس بگیرند. در این مدت زمان ۵۸ نیروی امریکایی در افغانستان کشته شده اند چون مسئولیت عملیات جنگی را نیروهای افغان به عهده دارند.» وی گفته که طالبان برنده جنگ افغانستان نخواهند شد.

گردهمایی اعتراضی در شهر کلن آلمان

اما معترضان در شهر کلن با توجه به افزایش شمار تلفات افراد ملکی در افغانستان که به گفته سازمان ملل متحد به "ریکاردی تازه رسیده است"، قضیه را طور دیگری می بینند. آنها به این باور هستند که بار جنگ بین المللی علیه تروریسم به دوش افغان ها گذاشته شده و بیشترین قربانیان را از غیرنظامیان و نظامیان این کشور می گیرد. معترضان گفتند با اینکه جنگ در افغانستان شدت گرفته و حدود نیمی از خاک افغانستان را طالبان در دست دارند، اما بازهم کشورهای عضو اتحادیه اروپا و به خصوص آلمان از مناطق امنی در افغانستان صحبت می کنند که می شود پناهجویان رد شده را به آنجاها اخراج کرد.

حسن فکرت با اشاره به اخراج ۴۲ تن از پناهجویان پذیرفته نشده افغان در هفته گذشته گفت: «قراردادی که برای اخراج منعقد شده بود، تاریخش در چهارم همین ماه تمام می شد و ما امیدوار بودیم دولت افغانستان صدای مظلومیت پناهجویان را بشنود و آن را تمدید نکند. اما اخراج اخیر نشان داد که این قرارداد بین دولت افغانستان و آلمان احتمالا برای دو سال دیگر تمدید شده است.»

این هجدهمین باری بود که حکومت فدرال آلمان پناهجویان پذیرفته نشده افغان را به کشورشان اخراج می کند؛ کشوری که درگیر جنگ است. اما گزارش "وضع امنیتی افغانستان" که از سوی وزارت خارجه آلمان در اوایل سال جاری ترتیب شده، به زون های امن در افغانستان اشاره می کند.

معترضان در کلن با اشاره به حملات گروهی و هماهنگ شده اخیر شورشیان طالبان بر غزنی، ارزگان، غور، فاریاب، فراه، ننگرهار، میدان وردک و بادغیس از آلمان خواستد که گزارش وضعیت موجود امنیتی افغانستان را بازنگری کند. این معترضان همچنان از اتحادیه اروپا خواستند از اعضایش بخواهد که اخراج ها به افغانستان را هرچه زودتر متوقف سازند.

منبع:دویچه وله

 

در همین زمینه

Webpack App