یک کودک مهاجر. عکس از: سایت اینترنتی «مدافع».
یک کودک مهاجر. عکس از: سایت اینترنتی «مدافع».

به مناسبت روز جهانی کودک، «مدافع» که یک مقام اداری مستقل در فرانسه است، روز سه ‌شنبه ۲۰ ماه نوامبر گزارشی را در مورد حقوق کودکان به نشر رساند. بر بنیاد این گزارش باید حقوق کودکان مهاجر زیر شش سال بهتر و بیشتر در فرانسه رعایت شوند. این گزارش تاکید دارد که کودکان مهاجر زیر شش سال نباید در بازداشتگاه‌های اداری با خانواده‌های شان فرستاده شوند.

بر اساس گفته‌های ژاک توبون (Jacques Toubon) مامور مقام اداری «مدافع» در فرانسه (Défenseur)، کودکان مهاجر از پیامد‌های قرار گرفتن در بازداشتگاه‌های اداری فرانسه (CRA) به شدت رنج می‌برند. اضطراب، اختلال، افسردگی، بی‌خوابی، استرس پس از سانحه و غیره آسیب‌های روحی و روانی‌ هستند که کودکان مهاجر پس از به سر بردن در بازداشتگاه با آن‌ها روبه‌رو می‌شوند.

چشمان پر از اشک کودکانی که نمی‌خواهند غذا بخورند

دوید روحی (David Rohi) کارشناس مسئله بازداشت که برای انجمن کمک‌های حقوقی برای مهاجران (Cimade) کار می‌کند می‌گوید که نه تنها کودکان مهاجر زیر شش سال بلکه حتی یک جنینی که هنوز به دنیا نیامده است تحت تاثیر محیط زیست خود قرار می‌گیرد و محیط ناسالم به او به شدت آسیب می‌رساند.

عمر گریرو (Omar Guerrero) روانشناس بالینی و روانکاو مرکز درمانی «Primo Levi» در پاریس می‌گوید که زندگی در حبس اثرات منفی روی سلامتی جسمی و روحی کودکان مهاجر دارد. بیماری‌های چون عدم قدرت تکلم، اگزما، افسردگی، اضطراب و خشونت می‌تواند در کودکانی که در بازداشتگاه‌ به سر می‌برند به صورت فوری بروز کنند. این کودکان حتی زمانی را که پولیس بازداشت پدر و مادر شان را باز داشت کرده ــ به عنوان یک حادثه تلخ ــ به یاد دارند.  

علاوه به مشکلات و بیماری‌های که به صورت فوری بروز می‌کنند، اثرات منفی دیگری نیز ممکن است خود را نشان بدهند. عمر گریرو (Omar Guerrero) می‌گوید: «اثرات مرحله دوم هنگامی بروز می‌کنند که کودکان مهاجر چندی را در بازداشتگاه سپری می‌کنند. خشونت و افراط گرایی ممکن است در این مرحله بروز کنند و کودکان را سال‌ها متاثر سازند. بنا بر این، از همان ابتدا باید کودکان مهاجر تحت مراقبت قرار گیرند. باید به آن‌ها گفته شود که وضعیت شان موقتی است و بودن در بازداشتگاه گناه آن‌ها نیست. برای کاهش اضطراب کودکان مهاجر در بازداشتگاه‌های اداری باید به مشکلات روحی کودکان رسیدگی شود.

بیش از ۳۰۰ کودک مهاجر در بازداشتگاه‌های فرانسه در سال ۲۰۱۷

با وجود آن‌که فرانسه چندین بار توسط دادگاه اروپایی حقوق بشر (ECHR) به جرم «رفتار غیرانسانی و تحقیرآمیز» محکوم شده است، این کشور هنوز هم کودکان مهاجر را ــ همراه با خانواده‌های شان ــ به بازداشتگاه‌های اداری می‌فرستد.

بر بنیاد گفته‌های انجمن کمک حقوقی برای مهاجران (Cimade)، در سال ۲۰۱۷ بیش از۳۰۰  کودک مهاجر به بازداشتگاه‌های اداری (CRA) فرستاده شده‌اند. در حال حاضر هم هنوز بیش از ۱۷۰ کودک مهاجر در این بازداشتگاه‌ها به سر می‌برند.

تصویر بالا نشان دهنده تعداد کودکان در بازداشتگاه‌های اداری فرانسه بین سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۱۷ است. عکس از: انجمن کمک‌های حقوقی برای مهاجران.

دوید روحی (David Rohi) می‌گوید: «خانواده‌های مهاجر شب قبل از اخراج شان از فرانسه بازداشت می‌شوند. این کار به منظور تسهیل انتقال آن‌ها به فرودگاه یا ایستگاه قطار صورت می‌گیرد.

خطرات حبس خانگی روی کودکان مهاجر

انجمن کمک‌های حقوقی برای مهاجران (Cimade) در مورد حبس خانگی ــ در حال حاضر تنها راه حل جایگزین برای نفرستادن مهاجران به بازداشتگاه‌های اداری در فرانسه ــ هشدار می‌دهد. بر بنیاد گفته‌های این انجمن، نبود آزادی به کودکان مهاجر سخت صدمه می‌رساند. بروز خشونت یکی از پیامدهای نبود آزادی برای کودکان مهاجر است.  

چندی پیش انجمن کمک‌های حقوقی برای مهاجران (Cimade) دادخواستی را به امانوئل مکرن فرستاده و از رئیس جمهور فرانسه خواسته است که به قرار دادن کودکان مهاجر در بازداشتگاه‌های اداری پایان ببخشد.

تا کنون بیش از ۱۴۰ هزار نفر در فرانسه این درخواست را امضا کرده‌اند. انجمن کمک‌های حقوقی برای مهاجران (Cimade) امیدوار است که این درخواست در روز‌های آینده در بحث‌های پارلمانی فرانسه مورد توجه قرار گیرد. قرار است یک گروه کاری در هفته‌های آینده لایحه قانون حمایت از حقوق کودکان را در اختیار پارلمان فرانسه قرار دهد.  

 

در همین زمینه