در انگلستان مهاجر می‌تواند سال‌ها توقیفگاه بماند، عکس از Creative Commons
در انگلستان مهاجر می‌تواند سال‌ها توقیفگاه بماند، عکس از Creative Commons

براساس گزارش دیدبان مهاجرت حکومت بریتانیا سرپناه هایی که به پناهجویان اختصاص می یابد، در بسیاری از موارد کثیف، نمناک و پر از حشرات موذی بوده و برای سکونت نامناسب است. بازرسان مسئول گفتند که به این ترتیب درد و رنج مهاجران و فشار بر آن ها ادامه می یابد.

مسوده این گزارش را سربازرس سازمان مرزها و مهاجرت به وزارت داخله ارائه کرد که در اوائل این هفته نشر شد.

دیوید بولت، سربازرس این سازمان گفت: « گزارش من احتمالا برای هیچ کس خوشایند نیست.»

استندردهای پایین سکونت

بازرسانی که دیوید بولت سرپرستی آن ها را به عهده داشت از بیش از ۴۰ سازمان که دفاع از پناهجویان را به عهده دارند و یا حامی آن ها هستند، مدرک و اطلاعات جمع آوری کردند.

بیشتر این اطلاعات راجع به وضعیت بسیار وخیم سکونتگاه ها و شکایات پناهجویان از آفات، نشت و رطوبت در آن جا است. یکی از کارمندان پیشین یک شرکت قراردادی که مسئول اسکان دادن پناهجویان بوده، گفت: 

«من اطفالی را می شناختم که مشکلات صحی مثل نفس‌تنگی داشتند و در خانه هایی با رطوبت شدید زندگی می کردند... یک کودک خوردسال از زمان تولد در یک اپارتمان زیرزمینی زندگی می کرد. آن تاریک و مرطوب است و فرش های آن کثیف هستند

بازرسان مستقل که در این گزارش از آن ها نقل قول شده، می گویند که این موارد استثنایی نیستند و در مورد بسیاری از سکونتگاه های محل زندگی پناهجویان صدق می کنند.

این سکونت گاه ها برای پناهجویان آسیب پذیر نامناسب است

نویسندگان این گزارش، توجه شان را به محل سکونت پناهجویان آسیب پذیر معطوف کردند. منظور پناهجویانی هستند که به طور مثال از اختلال استرسی پس از آسیب روانی رنج می برند، در معرض شکنجه بوده اند و یا قربانی قاچاق شده اند. بر بنیاد این گزارش در بسیاری از موارد این اشخاص مجبور بودند که در اتاق های شان با افراد بیگانه زندگی کنند و یا در سرپناه هایی جای داده شدند که مردان در آن جا به آسانی به مکان سکونت زنان دسترسی دارند.

در برخی از مراکز پذیرش (که از آن ها در بریتانیا به حیث سکونتگاه های اولیه یاد می شود) مادرانی که اطفال شان را به تنهایی بزرگ می کنند، مجبور بودند نوزادانشان را تنها بگذارند تا لباس های شان را بشورند و جوانانی که دچار شوک روانی شدید شده بودند، در خانه هایی با مردان مسن اسکان داده شده بودند که مشکلات الکل و مواد مخدر داشتند.
انگشت اتهام متوجه شرکت های خصوصی

از سال ۲۰۱۲، وزارت داخله، تهیه محل سکونت برای پناهجویان را در سراسر کشور به سه شرکت خصوصی  سپرد: «جی ۴ اس، سرسو و کلیر اسپرینگر

در طول شش سال گذشته، طی چندین بازبینی و تحقیق راجع به شرکت هایی که با حکومت قرار دارند، به شدت از آن ها به خاطر کیفیت بد سکونتگاه هایی که در اختیار پناهجویان قرار می دهند، انتقاد شده است.

توصیه ها

نویسندگان این گزارش می گویند، وزارت کشور باید پیش از این که در سپتمبر سال ۲۰۱۹ قراردادهای جدید بسته شود، برای بهبود سیستم بازرسی محل سکونت پناهجویان بیشتر تلاش کند.

در این گزارش توصیه شده است، حکومت باید اطمینان حاصل کند که شرکت های قراردادی، پناهجویان آسیب پذیر مانند دگرباشان، زنان حامله و زنانی را که به تازگی مادر شده اند شناسایی کرده و از آن ها به درستی حمایت می کنند.

حکومت توصیه هایی را که در این گزارش مطرح شده، پذیرفته و می گوید، سعی می کند این وضعیت را در آینده تغییر دهد.

گروه های حامی پناهجویان واکنش نشان دادند

چندین سازمان حامی پناهجویان از این گزارش استقبال کردند و گفتند: «شورای آوارگان و بسیاری از سازمان های دیگر حامی پناههجویان مساله کیفیت پایین سکونتگاه های پناهجویان را مطرح کرده بودند.»


 

در همین زمینه