سلواکیا مخالفت خود را با پیمان مهاجرت سازمان ملل اعلام کرد.
سلواکیا مخالفت خود را با پیمان مهاجرت سازمان ملل اعلام کرد.

یک مقام ارشد سلواکیا گفته است که این کشور پیمان مهاجرت سازمان ملل را نخواهند پذیرفت. این پیمان روند مهاجرت قانونی را تسهیل خواهد کرد.

پیتر پیلیگرینی، نخست وزیر سلواکیا در شهر بروکسل روز یکشنبه گفته است که آنان با پیمان مهاجرت سازمان ملل متحد مخالف می‌باشند و هیچ راهی وجود ندارد که از آن حمایت کنند. قرار است این پیمان در ماه آینده، در مراکش به تصویب برسد. پیلیگرینی به خبرنگاران گفت: «سلواکیا به این موافق نیست که هیچ فرق میان مهاجرت قانونی و غیرقانونی وجود ندارد و ما مهاجرین اقتصادی را غیرقانونی، مضر و خطر برای جامعه می‌پنداریم.»

او همچنان اظهار کرده است که "اگر حضور یکی از نمایندگان کشور ما به گونه خودکار به مفهوم دخیل شدن در معاهده مراکش باشد، هیچ یک از جانب ما شامل میروسلاو لایچاک، وزیر خارجه کشور ما [...] در این گردهم‌آیی اشتراک نخواهیم کرد.»

میروسلاو لایچاک، وزیر خارجه سلواکیا یکی از حامیان پیمان مهاجرت سازمان ملل متحد می‌باشد. لایچاک پیش از این هشدار داده بود که در صورت عدم پذیرش این پیمان از سوی سلواکیا، از مقامش کنار خواهد رفت. اما نخست وزیر این کشور از اطمینان خود برای اقناع وزیر خارجه اش سخن گفته است.

مذاکرات روی پیمان جهانی مهاجرت سازمان ملل که ۱۸ ماه زمان گرفت، در ماه جولای امسال پایان یافت. قرار است این پیمان در ماه آینده در مراکش مورد تائید نهایی قرار بگیرد.

این پیمان ۲۳ هدف را برای باز نمودن راه های مهاجرت قانونی و تنظیم بهتر این روند مشخص می‌کند. این معاهده در حالی به تصویب خواهد رسید که موج مهاجرت در جهان رو به افزایش است و رقم عمومی مهاجرین در سراسر جهان به ۲۵۰ میلیون تن رسیده است. این تعداد در واقع سه درصد از جمعیت کل جهان را تشکیل می‌دهد.

پیمان مهاجرت سازمان ملل تا به حال از سوی ایالات متحده، مجارستان، اتریش، جمهوری چک، لهستان و استرالیا رد شده است. افزون بر آنان، بلغاریا هم از تمایل به عدم پذیرش این معاهده سخن گفته است.


 

در همین زمینه