کشتی نجات مهاجران در مدیترانه. عکس از: رویترز.
کشتی نجات مهاجران در مدیترانه. عکس از: رویترز.

بیشتر کشور‌های اروپایی از پیمان جهانی مهاجرت سازمان ملل متحد در مورد مهاجران انتقاد نموده و گفته‌اند که نمی‌خواهند این پیمان را امضا کنند. این پیمان روی حقوق پناهجویان و وظایف کشور‌های میزبان در مورد رعایت این حقوق تاکید می‌کند. مبارزه با مهاجرت غیرقانونی یکی از اهداف دیگر این پیمان عنوان شده است.

قرار است اعضای سازمان ملل متحد در تاریخ ۱۰ و ۱۱ دسامبر پیمان جهانی مهاجرت (Global compact for migration) را در مراکش به امضا برسانند. این پیمان به عنوان یک سند رسمی و اولین ابزار بین‌المللی برای مدیریت مهاجرت در سراسر جهان معرفی شده است. اما دو هفته قبل از برگزاری رسمی این رویداد، کشور‌های اروپایی زیادی از شرکت در این اجلاس و معرفی پیمان مهاجرت انصراف داده‌اند.

کشور‌های لهستان، اتریش، مجارستان، جمهوری چک، کرواسی، بلغارستان، بلژیک، دانمارک، ایتالیا، هلند، استونی، اسلواکی و سوئیس پیمان جهانی مهاجرت را امضا نخواهند کرد و در مراکش حضور نخواهند داشت.

این طرح در واکنش به وضعیت نا‌به‌سامان مهاجرت سال ۲۰۱۵ و به منظور کمک به کشورهای میزبان ارائه شده بود. اعضای سازمان ملل متحد به مدت ۱۸ ماه در مورد پیمان جهانی مهاجرت مذاکره نمودند تا در آینده هماهنگی بیشتری در زمینه بحران مهاجرت با هم داشته باشند. لیست که در آن ۲۳ هدف اصلی پیمان جهانی مهاجرت عنوان گردیده، مورد تایید تمامی کشور‌های که دیگر نمی‌خواهند این پیمان را امضا کنند قرار گرفته بود. ایالات متحده امریکا این پیمان را از همان ابتدا رد کرده بود.    

چه چیزی دقیقا در این سند رسمی قید شده‌است و دلیل انصراف این کشور‌ها چیست؟

اکثر کشورهای که از امضا پیمان جهانی مهاجرت امتناع می‌ورزند، می‌گویند که متن این پیمان به حاکمیت ملی آن‌ها احترام نمی‌گذارد. این در حالیست که متن ای پیمان هیچ مشکلی در مورد حاکمیت ملی کشور‌های یاد شده ایجاد نمی‌کند. متن پیمان جهانی مهاجرت بیش از هر چیز دیگر روی حقوق مهاجران و وظایف کشور‌های میزبان تاکید دارد.

پیمان جهانی مهاجرت یک نماد واقعی در زمینه مهاجرت است و اجازه می‌دهد که پیگیری و ارزیابی بهتری ــ بر اساس اهداف هر کشور ــ در زمینه مهاجرت صورت گیرد. مخالفان این پیمان نمی‌خواهند که از این سند به عنوان مانع در مقابل سیاست‌های ضد مهاجرت آن‌ها استفاده شود.

Global compact for migration 

حفاظت از همه مهاجران بدون تمایز قائل شدن

یکی از اصول پیمان جهانی مهاجرت احترام و حمایت از حقوق مهاجران بیان شده است. به طور مثال، در تمامی مراحل پروسه مهاجرت، کشور‌های میزبان باید به مهاجران کمک کنند و علیه تبعیض، نژاد‌پرستی نیز به صورت جدی مبارزه نمایند.

متن پیمان جهانی مهاجرت از همه کشور‌ها دعوت می‌کند پناهجویان را با کلمات مثبت توصیف کنند. زیرا بر اساس متن این پیمان مهاجران می‌توانند برای کشور‌های میزبان به یک «منبع رونق، نوآوری و توسعه پایدار» مبدل گردند. اما مخالفان این پیمان با این گفته‌ها موافق نیستند. آن‌ها اغلب تحت کنترل احزاب ملی گرا و یا افراطی هستند که مبارزه که همیشه از مهاجرت به عنوان یک ابزار سیاسی استفاده می‌کنند.

انتقاد دیگر این کشور‌ها از پیمان جهانی مهاجرت این است که این پیمان تفاوتی بین مهاجران قانونی و غیر قانونی قائل نمی‌شود. این در حالیست که متن این پیمان می‌خواهد با قاچاق انسان مبارزه کند.  

یک سایت جهانی برای به دست آوردن اطلاعات در مورد ویزا، اسناد مسافرتی جهانی ...

فراتر از اصول یاد شده، این پیمان شامل فهرستی از اقداماتی است که به مهاجران کمک می‌کند تا به صورت بهتری به اطلاعات لازم در زمینه مهاجرت دست یابند. ایجاد یک وب‌سایتی که تمامی اطلاعات در مورد قوانین مهاجرت را، از جمله: مراحل به دست آوردن ویزا، معیارهای دریافت مجوز کار، سطح کیفی حرفه‌ای خواسته‌شده، چشم اندازی از شرایط درس خواندن زندگی کردن در برخی کشورها...را در اختیار مهاجران قرار بدهد یکی از اهداف این پیمان به حساب می‌آید. قرار است این اطلاعات حتی در مسیر مهاجرت در اختیار مهاجران قرار داده شوند.  

کشورهای امضاء‌کننده پیمان جهانی مهاجرت می‌خواهند با هم متعهد شوند و تلاش کنند تا به هماهنگی جهانی در مورد اسناد مسافرتی دست یابند. آن‌ها می‌خواهند مهاجران را در روند کار‌های اداری شان بهتر و بیشتر حمایت کنند.

 

در همین زمینه