مهاجران زیرسن در محل توزیع غذا از سوی انجمن میدی دیو می. عکس از مهاجر نیوز
مهاجران زیرسن در محل توزیع غذا از سوی انجمن میدی دیو می. عکس از مهاجر نیوز

مهاجران زیر‌سن و بدون سرپرست گاهی در معرض آزار جنسی قرار می‌گیرند. انجمن‌های حمایت از مهاجران جوان از چندین مورد آزار جنسی در این رابطه خبر می‌دهند. مهاجران زیرسنی که در خیابان‌ها زندگی‌ می‌کنند چه امکاناتی برای مقابله با این آزار‌ها دارند ؟

بر بنیاد آمار منتشر شده از سوی دو سازمان "میدی دیو می" (Midis du Mie) و پاریس دگزیل (Paris d’Exil) بیشتر از ٩٠ مهاجر زیرسن در جاده‌های پاریس زندگی می‌کنند. انجمن‌های تیمی ( Timmy) و یوتوپیا ٥٦ ( Utopia 56) چندین مورد خطر آزار جنسی علیه نوجوانان را گزارش داده‌اند.

اسپرانس، یک تن از رضاکاران انجمن تیمی، که بیشتر از ٨٠ مهاجر نوجوان را در خانواده‌ها تحت سرپرستی قرار داده است، می‌گوید : « آزار جنسی نوجوانان یک خطر واقعی است. چندین بار بچه بازان به کمپ‌های مهاجران رفته‌اند و به راحتی با مهاجران زیرسن در این مورد گفتگو کرده‌اند.» اگات ندیمی، بنیانگذار انجمن "میدی دیو می" می‌گوید حدود دوماه پیش مردی را که در محل توزیع غذا برای مهاجران، دنبال نوجوانان بوده است از محل رانده است. او می‌گوید قیافه این مرد شباهت زیادی با مردی داشت که از سوی سایر انجمن‌ها در فیسبوک به عنوان بچه‌باز معرفی شده است.

معمولا مهاجران زیرسن و تازه وارد، بهترین قربانی برای آزار‌های جنسی هستند. آنجلا، از رضاکاران انجمن یوتوپیا ٥٦ که در گشت‌های شبانه برای کمک به مهاجران شرکت می‌کنند می‌گوید:« نوجوانان تازه وارد انجمن‌ها را نمی شناسند و چنان سرگردان هستند که اولین پیشنهاد کمک از جانب یک ناشناس را به آسانی می‌پذیرند.» او در همین تازگی‌ها در مورد توقف مشکوک موترهایی در برابر یک کمپ مهاجران افغان و چادی‌ها در کانال سن دنیس در پاریس، به پلیس اطلاع داده است. به گفته آنجلا، « بیشتر نوجوانان از شکایت کردن به کمیساریای پلیس هراس دارند.»

در چنین شرایطی چگونه میتوان مهاجران نوجوان و خیابانی را در برابر آزار‌های جنسی محافظت کرد ؟

چند توصیه اساسی و مهم برای حفاظت از آزار جنسی

در گام نخست‌، انجمن‌ها روی این اصل تاکید می‌کنند که مهاجران زیرسن باید بدانند « فردی که به آن‌ها کمک می‌کند حق ندارد در بدل این کمک چیزی از آنان بخواهد.» اعضای چندین انجمن به مهاجر نیوز گفته‌اند که در مواردی، مردان، و حتی زنان، به مهاجران زیرسن پیشنهاد کرده‌اند در بدل غذای گرم، کیسه خواب یا دوش با آنها رابطه جنسی داشته باشند یا کارهای منزل شان را انجام بدهند.

تمامی انجمن‌های حمایت از مهاجران تکرار می‌کنند که هرنوع پیشنهاد سرپناه خصوصی به یک مهاجر زیرسن باید تحت نظر انجمن‌ها و سازمان‌های دفاع از مهاجران سازماندهی گردد. آگات ندیمی می‌گوید: « بهتر است یک مهاجر زیرسن برای حل مشکلش به یک انجمن مراجعه کند تا یک فرد ناشناس.» در همین زمینه اسپرانس، فعال رضاکار هم تاکید می‌کند: « یک مهاجر زیرسن هیچ وقت نباید بپذیرد که به تنهایی در منزل کسی بخوابد.»

در فرانسه "مرکز بررسی وضعیت افراد زیرسن خارجی" (Demie) یگانه نهادی است که مسئولیت رسیدگی به مهاجران زیرسن را به عهده دارد. مهاجران زیرسن تا زمان رسیدن دوسیه‌های تثبیت سن شان به این نهاد، می‌توانند به کمیساریای پلیس مراجعه کنند تا در صورت امکان برای شان جای خواب فراهم کند. اسپرانس می‌گوید برای یک مهاجر زیرسن « بیدار ماندن و انتظار کشیدن در یک کمیساریا یا یک شفاخانه بهتر از قبول کردن کمک از سوی یک فرد ناشناس است.»

تماس با انجمن‌ها

«بیشتر جوانان قربانی آزار‌های جنسی در این مورد حرف نمی زنند زیرا احساس شرم می‌کنند و این موضوع برای شان تابو است.» آنجلا، فعال رضاکار در انجمن یوتوپیا ٥٦ می گوید که یک هفته پیش، یک مهاجر زیرسن که در یکی از محلات توزیع غذا می‌‌آمد پیشنهاد سرپناه از سوی انجمن را نمی پذیرفت. این مهاجر بالاخره توضیح داد که یک بار ، یک فرد ناشناس در پورت دو لاشاپل به او پیشنهاد کرده برای غذای گرم و خوابیدن، به منزل او برود. سپس این فرد تلاش کرده به او تجاوز کند. این نوجوان گفته است ترجیح می‌دهد در بیرون بخوابد تا این‌که دوباره آن تجربه بد را تکرار کند.

دلفین دیوفریش، از انجمن پاریس دیگزیل توصیه می‌کند در چنین شرایطی، بهتر است مهاجران زیرسن با انجمن‌ها در ارتباط باشند تا در صورت نیاز با چندین نفر صحبت کنند.

قواعد جدی کنترل میزبانان مهاجران زیرسن از سوی انجمن‌ها  

انجمن‌های حمایت از مهاجران تلاش دارند در مورد کسانی که به مهاجران زیرسن سرپناه پیشنهاد می‌کنند  اطمینان حاصل کنند. آگات ندیمی توضیح می‌دهد:« من پیوسته به فرد میزبان زنگ میزنم تا او را بشناسم و بدانم که آیا یک انجمن مورد اعتماد ما او را معرفی کرده یا نه. اگر میزبان فردی ناشناس باشد، مهاجر میداند که تنها نیست و در صورت بروز مشکلی، اعضای انجمن از او حمایت می‌کنند. باید دانست که قرار گرفتن در انزوا، نوجوانان را خیلی آسیب پذیر می سازد.»

معمولا انجمن‌‌ها قواعد خاصی را برای بررسی نیات اصلی افرادی اعمال می‌کنند که حاضرند در شبکه‌های شهروندی به مهاجران زیرسن جا بدهند. به گفته اسپرانس، این قواعد، چندین ملاقات‌ و بازدید‌ با فرد میزبان را در بر می‌گیرد و تا کنون انجمن تیمی از این ناحیه دچار هیچ گونه مشکلی نشده است:« در صورت بروز کوچکترین مشکل، ما فرد میزبان را از گروه اخراج می‌کنیم.»

نباید فراموش کرد که در فرانسه و اروپا، آزار جنسی یک جنایت جدی محسوب می شود و مجازات قانونی را به دنبال دارد.

برای دریافت کمک مهاجران زیرسن می توانند به مراجع زیر مراجعه کنند:

در صورت عاجل بودن قضیه : به شماره‌ تلیفون ‌های ١٧ یا ١١٢( تیلفون اروپایی) زنگ بزنید.

آدرس و اوقات مراجعه به انجمن‌ها:

* Les Midis du Mie

روزهای دوشنبه از ساعت ١٢ تا  ١٦ :

 Demie-Croix Rouge, au 5 rue du Moulin Joly, 75011 Paris - Métro : Couronnes ( 2),-

Centre socio-culturel Jules Romains, 17 Rue Jules Romains. Métro : Belleville (ligne 11 et 2).

روزهای پنجشنبه و جمعه ساعت ١٢، شنبه و یکشنبه ساعت ١٢ و ٣٠:

Jardin de la rue Pali-Kao, 75020 Paris. Métro : Couronnes (ligne 2)

* Paris d’Exil

روزهای دوشنبه تا جمعه از ساعت ١٠ تا ١٢   66 rue de Couronnes, 75020 Paris. Métro : Couronnes (ligne 2)

* La Timmy

از طریق انجمن‌های دیگر  یا ایمیل spminart@yahoo.fr

* Utopia 56 شماره تیلفون: 07 84 09 00 89

 * MSF مرکز پذیرش روزانه:

از دوشنبه تا جمعه ( به استثنای چهارشنبه) قبل از ظهر

101 bis avenue Jean Lolive, 93500 Pantin. Métro : Église de Pantin / Hoche (ligne 5)

* Le Demie 75 یا دفتر بررسی وضعیت خارجیان زیرسن- مربوط صلیب سرخ

از دوشنبه تا جمعه از ساعت ٩ تا ٥ بعد از ظهر، چهارشنبه از ساعت ١١

5 rue du Moulin Joly, 75011 Paris. Métro : Couronnes (ligne 2)

فهرست کمیساریای پلیس

فهرست شفاخانه‌های پاریس

 

5 

در همین زمینه