سازمان حامی پناهجویان "پرو ازول" با اخراج پناهجویان افغان از آلمان مخالفت کرد.
سازمان حامی پناهجویان "پرو ازول" با اخراج پناهجویان افغان از آلمان مخالفت کرد.

سازمان حامی پناهجویان «پرو ازول» از ادامه اخراج پناهجویان ردشده به افغانستان انتقاد کرد. «پرو ازول» روز سه شنبه در فرانکفورت اعلام کرد این پناهجویان در افغانستان در معرض خطراتی قرار می گیرند که روز به روز جدی تر می شود.

در بیانیه سازمان «پرو ازول» با اشاره به دور جدید اخراج پناهجویان که قرار است شام سه شنبه انجام شود، آمده است که ادامه اخراج به افغانستان «غیرمسئولانه است و نشان می دهد که مسئولان متوجه نشده اند وضعیت چقدر جدی است».

از زمان شروع اخراج پناهجویان افغان با هواپیماهای چارتر در اواخر ۲۰۱۶ تا به حال این نوزدهمین پرواز است. به گزارش «پرو ازول» تا به حال در مجموع ۴۲۵ تن از این طریق اخراج شده اند.

سازمان «پرو ازول» در هفته گذشته به مناسبت برگزاری کنفرانس وزیران داخله ایالت های آلمان در مگده بورگ خواهان توقف اخراج پناهجویان به افغانستان شده بود. وزیران داخله حکومت فدرال و ایالات نتوانستند در مورد محدودیت اشخاصی که باید به افغانستان اخراج شوند، به توافق برسند.

سازمان «پرو ازول» در ادامه گفت، با توجه به ادامه حملات بزرگی که در هفته های گذشته در کابل و مناطق دیگر افغانستان انجام شد، چندین مورد آدم ربایی که در جاده ها انجام شد و مناطقی که جنگ بر سر آن ها در حال شدت گرفتن است و یا زیر کنترول طالبان یا ملیشه های تروریستی «دولت اسلامی» و جنگ سالاران قرار دارد، خطرات برای پناهجویان اخراجی در حال افزایش است.

این سازمان گفته است که افزون براین با توجه به میزان تلفات در میان نیروهای امنیتی و شمار سربازانی که از خدمت فرار می کنند، این سوال پیش می آید که دولت افغانستان چه مدتی و در چه مناطقی می تواند وظیفه اش را که حفاظت از شهروندان کشور است، انجام دهد.

اخراج به افغانستان به خاطر وضعیت مبهم امنیتی مجادله برانگیز است. حکومت آلمان فدرال براین عقیده است که در افغانستان مناطق امن وجود دارد و اشخاصی را که حق اقامت در آلمان ندارند، به طور مثال پناهجویانی را که قبول نشده اند، می توان به آن جا پس فرستاد.
دویچه وله

 

در همین زمینه