شماری از کشورهای اروپایی، کنترول مرزی را ادامه می‌دهند.
شماری از کشورهای اروپایی، کنترول مرزی را ادامه می‌دهند.

به گونه عادی ۲۶ عضو حوزه شینگن باید در سرحدات خارجی خود کنترول مرزی را عملی نکنند. اما با اوج‌گیری بحران مهاجرت در سال ۲۰۱۵، آلمان و پنج عضو دیگر این حوزه کنترول مرزی در سرحدات خود را انجام می‌دهند. کشورهایی که کنترول مرزی را عملی می‌کنند، کدام ها اند؟

ناروی

ناروی عضو حوزه شینگن که از اعضای اتحادیه اروپا نمی‌باشد، در ۲۶ نومبر سال ۲۰۱۵ به این طرف کنترول مرزی را در همه بنادرش که منتهی به آلمان، دنمارک و سویدن می‌شوند، آغاز کرد. این کشور دلیل عملی نمودن ماموریت‌اش را تهدیدات تروریستی از جانب ۳۰ درصد اعضای ۵ هزار نفری جنگجویان اسلامگرایی عنوان کرد که به عراق، سوریه و لیبیا سفر کرده و احتمالأ دوباره برگشته باشند.پولیس ناروی از اخیر سال ۲۰۱۵ به این طرف کنترول مرزی را انجام می‌دهد.

آلمان

آلمان برای مقابله با بحران مهاجرت پس از مدت طولانی در ۱۳ سپتمبر سال ۲۰۱۵ کنترول مرزی را از سر گرفت. دلیل اساسی این اقدام، رقم بالای پناهجویانی دانسته شد که از یونان و مسیر بالقان به غرب اروپا سرازیر می‌شدند. این ماموریت در مرز میان آلمان و اتریش به پیش برده می‌شود. هرچند میعاد این کنترول مرزی در ۱۲ اپریل سال روان پایان یافته بود، اما وزارت داخله فدرال آن را برای شش ماه دیگر تمدید کرد. این ماموریت در مرز میان آلمان و اتریش به پیش برده می‌شود.

اتریش

در سال ۲۰۱۵ میلادی، پناهجویان قابل ملاحظه‌ای وارد اتریش گردیدند. این کشور در ۱۶ سپتمبر سال ۲۰۱۵ کنترول مرزی را آغاز کرد که اندکی بعد، دامنه آن به همه مرزهای این کشور گسترش یافت. در این اواخر، ماموریت کنترول مرزی اتریش در مرز با مجارستان و سلوانیا نیز انجام می‌شود. هیربت کیکل، وزیر داخله این کشور پایان یافتن ماموریت مرزی را به مثابه یک "زیگنال اشتباه" برای سازمان‌های قاچاقبران می‌خواند.اتریش  در ۱۶ سپتمبر سال ۲۰۱۵ کنترول مرزی را آغاز کرد.

فرانسه

فرانسه کنترول مرزی خود را همزمان با آغاز تهدیدات تروریستی شروع کرد. دلیل اصلی این اقدام حمله تروریستی بود که ماه نومبر سال ۲۰۱۵ در پاریس صورت گرفت. در این حمله ۱۳۰ تن جان باختند. ماموریت فرانسه در همه مناطق مرزی به ویژه میدان‌های هوایی و بنادر صورت می‌گیرد. قرار بود این برنامه در پایان ماه اپریل ختم شود، اما فرانسه آن را پیش از فرا رسیدن این زمان، در روزهای نخست ماه جاری تمدید کرد.فرانسه ماموریت کنترول مرزی را در اوایل امسال بار دیگر تمدید کرد.

سویدن

حکومت سویدن پیشبرد کنترول مرزی خود را در ۱۲ نومبر سال ۲۰۱۵ آغاز کرد. ماموریت مرزی سویدن در مناطق جنوبی و غربی، به ویژه پل اورسوند که این کشور را به دنمارک متصل می‌کند، عملی می‌شود. انتظار می‌رود که برنامه یادشده، در مرزهای داخلی این کشور به ویژه راه‌های آبی و میدان‌های هوایی نیز گسترش یابد.کنترول مرزی در سویدن کم تر از چهار سال می‌شود که ادامه دارد.

دنمارک

دنمارک، همسایه شمالی آلمان در ۴ جنوری سال ۲۰۱۶ به کنترول مرزی خود آغاز کرد. این ماموریت در تمام سرحدات این کشور به ویژه مسیرهایی که به آلمان منتهی می‌شوند، صورت می‌گیرد. در نامه‌ای که دنمارک برای اتحادیه اروپا فرستاده است، دلیل این اقدام استفاده احتمالی گروه‌های اسلامگرا از "مسیر مهاجرین به هدف فرستادن اعضای‌شان به اروپا و انجام حملات در این منطقه" عنوان شده است.

دویچه وله

 

در همین زمینه