وسیله که معتادان با آن کرک مصرف می‌کنند. عکس از: رویترز
وسیله که معتادان با آن کرک مصرف می‌کنند. عکس از: رویترز

چندین انجمن کمک به مهاجران از این‌که پناهجویان در شمال پاریس رو به مواد مخدر آورده‌اند، ابراز نگرانی می‌کنند. در منطقه «پورت دو‌له‌شپل» در شمال پاریس، فروشندگان مواد مخدر به مهاجران به صورت مجانی کراک توزیع می‌کنند تا آن‌ها را معتاد بسازند.

سخنگوی یکی از انجمن‌های کمک به مهاجران می‌گوید: «بسیاری از مهاجران امید خود را از دست داده‌اند، آنها مدت‌ها است که در خیابان‌ها سرگردان هستند و نمی‌توانند سرپناهی برای خوابیدن پیدا کنند. فروشندگان مواد مخدر متوجه این موضوع شده‌اند و با دادن مواد به صورت مجانی، سعی می‌کنند مهاجران را به مصرف کننده تبدیل کنند. البته، وقتی مهاجران معتاد شدند، دیگر کسی به آن‌ها مواد مخدر مجانی نمی‌دهد. فروشندگان مواد مخدر از مهاجران معتاد در روز‌های نخست اندکی پول می‌خواند اما به تدریج قیمت مواد را بالا می‌برند. این پدیده در منطقه پورت دو‌له‌شپل در شمال پاریس ــ جایی که صد‌ها مهاجر شب و روز شان را در خیابان‌ها سپری می‌کنند ــ در حال رایج شدن است.  

یک انجمن دیگر هم می‌گوید: «مصرف کراک (Crack) توسط مهاجران یک پدیده جدید نیست. از زمان تأسیس مرکز پذیرش مهاجرین (CPA) در منطقه پورت دو‌له‌شپل، تعدادی اندکی از مهاجران مواد مخدر مصرف می‌کردند. اما این مرکز در مارچ سال ۲۰۱۷ بسته شد و از آن به بعد، تعداد مهاجران معتاد افزایش یافته است.»

کاهش وزن، حمله قلبی، توهم ...

خانم مه‌گه‌لی (Magalie) که برای یک انجمن محلی کار می‌کند در مور این پدیده ــ اعتیاد مهاجران در پاریس ــ هشدار می‌دهد و می‌گوید: «اعتیاد نشانه‌های زیادی دارد اما معتادان از نظر روانی بیشتر از نبود مواد رنج می‌برند تا از نظر جسمی. مصرف کراک به این مشکل می‌افزاید و معتادان ممکن است دچار مشکلات روانی زیادی شوند.

بی خوابی، کاهش وزن، سردرد شدید، حملات عصبی و توهم بخشی از عوارض جانبی مصرف کراک است. این اختلالات می‌توانند معتادان و اطرافیان آن‌ها را در شرایط خطرناک قرار دهند. کراک روی سیستم عصبی و قلب مصرف کننده تأثیر منفی می‌گذارد و خطر حمله قلبی و سکته مغزی را به شدت افزایش می دهد.

در فرانسه، مصرف مواد مخدر ممنوع است و پیگرد قانونی ــ جریمه نقدی و زندان ــ دارد.

بر خلاف سایر مواد مخدر، در حال حاضر هیچ داروی برای جایگزین نمودن کراک وجود ندارد.

دوره بهبود کسانی که کراک مصرف می‌کنند بسیار طولانی است. برای بهبود یافتن، معتادان باید نزد داکتر بروند و از نظر روانی و اجتماعی نیز باید به آن‌ها کمک شود.

ممکن است حدود ۲۰۰ مهاجر در منطقه  پورت دو‌له‌شپل شهر پاریس معتاد باشند. بیشتر این مهاجران معتاد در یک میدان دور هم جمع می‌شوند و مواد مصرف می‌کنند. این میدان خود در نزدیکی  بزرگترین نقطه خرید کراک در پاریس واقع شده‌است.

 

در همین زمینه