عکس از صفحه دویچه وله/ سارا ماردینی و خواهرش یوسرا که هر دو شناگران ماهر سوریایی هستند.
عکس از صفحه دویچه وله/ سارا ماردینی و خواهرش یوسرا که هر دو شناگران ماهر سوریایی هستند.

سارا ماردینی که شماری از پناهجویان در حال غرق شدن را نجات داده بود، از زندان آزاد می‌شود. او متهم می‌باشد که گویا با گروهی از قاچاقبران پناهجویان همکاری داشته است.

خارامبوس پتسیکوس، وکیل سارا ماردینی خبر داده است که در چند روز آینده مؤکلش از زندان آزاد خواهد شد. سارا ماردینی، دختر شناگر سوریایی در پیوند به همکاری با گروهی از قاچاقبران انسان از سوی سارنوالان یونانی متهم شده است. او که در ۲۹ ماه اگست امسال به زندان یونان افگنده شد، قرار است به ضمانت پول تا دو روز دیگر آزاد شود.

گفته می‌شود که سارا ماردینی در سال ۲۰۱۵، به ۱۸ آواره که قایق‌شان در دریای اژه درهم شکسته بود، کمک کرده است. آنان توانسته بودند که قایق دچار شده به عوارض فنی حامل این پناهجویان را برای چندین ساعت به دنبال خود بکشانند و به جزیره لیسبوس برسانند.

خبرگزاری دولتی یونان (انا ام پی) به نقل از منابع قضایی این کشور گزارش داد که برای مردینی مبلغ ۵۰۰۰ یورم معادل (۵۶۷۰ دالر امریکایی) ضمانت مالی تعیین شده است.

وکیل ماردینی در گفتگو با خبرگزاری آلمان (دی پی ای) گفت: «مؤکل من برای آوارگان کمک می‌کند و اتهامات وارد شده به او صحت ندارد.»

سارا ماردینی و خواهرش یوسرا که هر دو شناگران ماهری هستند، در سال ۲۰۱۵ همزمان با اوج گیری بحران مهاجرت، توجه جامعه جهانی را به خود جلب کرده بودند.  این دو خواهر نخست در آلمان مقیم شدند، اما سارا کمک رسانی رضاکارانه به مهاجران را در جزیره لیسبوس ادامه داد.

او یکی از ۳۰ نفری بود که به تاریخ ۲۹ اگست در چارچوب تحقیقات راجع به شبکه غیرقانونی قاچاق مهاجران از ترکیه به لیسبوس دستگیر گردید. ۲۴ تن از این گروه که پولیس در موردشان تحقیق کرد، شهروندان خارجی و از سازمان‌های غیردولتی امدادگر بوده اند.

با این که بیش از سه ماه از بازداشت سارا ماردینی می گذشت، هنوز هم معلوم نبود که محاکمه او چه زمانی شروع می‌شود.

پولیس نظارت بر کار سازمان‌های غیردولتی در لیسبوس را در ماه فبروری امسال آغاز کرد. در آن زمان دو فعال حامی پناهجویان در یک وسیله نقلیه نظامی یونان که مدرک تقلبی به آن ساخته بودند، دستگیر گردیدند.


 

در همین زمینه