در صورتی که چنین سیستمی واقعا تایید شده و ایجاد شود، مهاجران را می‌توان بدون محاکمه در محکمه از کشور اخراج کرد
در صورتی که چنین سیستمی واقعا تایید شده و ایجاد شود، مهاجران را می‌توان بدون محاکمه در محکمه از کشور اخراج کرد

اداره ملی مبارزه با جرائم در آلمان برای پناهجویانی که قانون شکنی می‌کنند، پیشنهاد ایجاد سیستم نمره منفی را کرده است. براین اساس، آن هایی‌که ۶۰ امتیاز به دست بیاورند، اخراج می شوند.

وزیران داخله آلمان فدرال در مورد ایجاد یک سیستم مجازات مشابه با سیستمی که در ترافیک از آن استفاده می‌شود، بحث می کنند. در آن صورت پناهجویان برای هر مورد قانون شکنی « نمره منفی » دریافت می کنند.

در صورتی که چنین سیستمی واقعا تایید شده و ایجاد شود، مهاجران را می‌توان بدون محاکمه در محکمه از کشور اخراج کرد. از این پیشنهاد اداره مبارزه با جرائم، هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان فدرال حمایت کرده است.

اداره نام برده، این موضوع را این هفته در نشست وزیران داخله که در مگده بورگ برگزار شد، مطرح کرد.

هولگر مونش، رئیس این اداره گفت، هدف این است که مجرمان خطرناک شناسایی شوند و در صورت امکان بتوان آن‌ها را از کشور اخراج کرد.

بوریس پیستوریوس، وزیر داخله یکی از ایالات آلمان، بلافاصله از این درخواست حمایت کرد. او گفت، این سیستم باعث بدنامی پناهجویان نمی شود، بلکه تفاوت میان آن هایی را که مطیع قانون هستند و آن هایی را که «واقعا خطرناک» هستند، برجسته می کند.

یک مهاجر در حال اخراج از آلمان

 اخراج به عنوان یک «راه حل»

 یک سلسله از جرائم و جنایات که در سال روان توسط پناهجویان در شهرهای بزرگ و کوچک آلمان انجام شد، توجه جامعه آلمان را جلب کرد.

در ماه مارچ، یک پناهجوی جوان افغان به جرم تجاوز و قتل یک دختر دانشجوی ۱۹ ساله به نام ماریا ال. در فرایبورگ به حبس ابد محکوم شد. بسیاری از سیاستمداران و شخصیت های دیگر به خاطر چنین مواردی خواهان تشدید مجازات و اخراج سریع‌تر پناهجویان شدند.

براساس قانون آلمان، خارجی هایی‌که محکوم به سه سال حبس یا بیشتر شده‌اند، باید اخراج شوند.

آن هایی که به حبس کوتاه مدت تر محکوم شده‌اند و یا یک تهدید برای نظم و امنیت عمومی به شمار می‌آیند، شاید اخراج شوند. اما مقام های مسئول در آلمان دراین باره تصمیم می‌گیرند.

کسی که به حیث آواره به رسمیت شناخته شده، تنها زمانی می‌تواند اخراج شود که یک تهدید جدی برای امنیت ملی به شمار بیاید. تنها دراین صورت است که ضرورت اخراج او از کشور بر اهمیت حق پناهندگی ارجحیت دارد.

سیستم امتیاز منفی چگونه کار می کند؟

 هنوز کاملا معلوم نیست که چه جرائمی شامل این سیستم می‌شوند. تا به حال فقط این جزئیات نشر شده است:

هرچه که جرم جدی‌تر باشد، فرد مجرم نمره های منفی بیشتری دریافت می‌کند.

 فرد مجرم برای جرائم جدی که تخطی از موازین ترافیک نیز شامل آن است، یک نمره منفی دریافت می‌کند.

فرد مجرم برای جرمی که به محکومیت یک ساله منجر شود، مانند مجروح کردن یا جرائم مربوط به مواد مخدر ده نمره منفی دریافت می‌کند.

 برای قتل ۷۰ امتیاز اختصاص داده می‌شود.

 هرکس که تعداد امتیازهای منفی اش به ۶۰ برسد، اخراج می‌شود.

 به گزارش روزنامه آلمانی «تاگس اشپیگل» در برلین، اداره مبارزه با جرائم در آلمان نام حدود ۲۸۰۰ پناهجوی مظنون را که مرتکب بیش از ده جرم شده‌اند، ثبت کرده است.  

ارقامی که در آن پناهجویان از قانون اقامت در یک منطقه مشخص «Residenzpflicht» تخطی کرده اند، شامل این آمارنمی شود.

پولیس آلمان

موانع قانونی

برخی از این که پناهجویان براساس این سیستم پیشنهادی می‌توانند صرف براساس مدارکی که پولیس علیه آن‌ها در اختیار دارد اخراج شوند، انتقاد کرده‌اند. در صورتی که این سیستم تایید و اجرایی شود، پناهجویان را می‌توان بدون حکم محکمه هم از کشور اخراج کرد.

 کنستانتین فون نوتز، از سیاستمداران حزب سبزها گفت که در آلمان «هرکس تا زمانی که جرمش ثابت شود، بی گناه است». این مساله در مورد همه صدق می‌کند و خارجی‌ها هم در شمول این قانون هستند. براین اساس تا زمانی که یک محکمه به این نتیجه نرسیده که یک پناهجو قانون را شکسته، نمی‌توان او را مجازات کرد.

 در برابر تلاش ها برای افزایش موارد اخراج پناهجویان موانع قانونی دیگری هم وجود دارد، حتی اگر که آن‌ها در آلمان مجرم شناخته شده باشند. وقتی که کسی در یک کشور دیگر در خطر باشد، نمی‌شود او را به آن جا پس فرستاد و این کار تخطی از قوانین بین المللی به شمار می آید. به این خاطر آلمان نمی تواند به طور مثال کسی را به سوریه اخراج کند.

 

در همین زمینه