عکس از: اسکرین‌شات یا نما‌گرفت صفحه تویتر فلکسی‌بس.
عکس از: اسکرین‌شات یا نما‌گرفت صفحه تویتر فلکسی‌بس.

چندین مسافر با مهاجرنیوز تماس گرفته‌اند و گفته‌اند که شرکت حمل و نقل «فلکسی‌بس» مانع سوار شدن ‌آن‌ها به یک اتوبوس بیرون‌شهری شده است. مسافران می‌گویند که با آن‌ها به صورت تبعیض‌آمیز برخورد شده، اما فلکسی‌بس می‌گوید که موضوع واقعیت ندارد.

دانا و دو تن از دوستانش تصمیم می‌گیرند آخر هفته به بلژیک بروند. این سه مسافر در اصل در شهر لیل «Lille» در فرانسه زندگی می‌کنند. آن‌ها تکت‌های خود را از شرکت فلکسی‌بس (Flixbus) خرید می‌کنند. اما هنگامی که می‌خواهند برای رفتن به بلژیک سوار اتوبوس شوند، با رفتار تبعیض‌آمیز راننده روبه‌رو می‌شوند.  فلکسی‌بس یک شرکت حمل و نقل بیرون شهری است که بخش بزرگی از مارکت اروپا را در اختیار دارد.

دانا می‌گوید: «راننده اتوبوس فرد پرخاشگر بود و وی با ما به صورت تبعیض‌آمیز برخورد نمود. او از ما کارت شناسایی ما را خواست و ما کارت اقامت خود را نشان دادیم. اما این راننده نگذاشت که ما سوار اتوبوس شویم.     

بر اساس قوانین عبور و مرور در فرانسه، راننده و کنترل کننده اتوبوس و قطار می‌توانند از مسافران بخواهند که کارت شناسایی شان را به آن‌ها نشان بدهند. هدف این کار همخوانی اطلاعات بین مسافر و تکت که وی برای سفر خریده است می‌باشد و نه کنترل وضعیت اقامت او. در فرانسه فقط پولیس صلاحیت دارد هویت و اقامت مسافران را کنترول کنند.

«شما مرزهای پلیس نیستید»

با توجه به قوانین شرکت فلکسی‌بس، مسافران فقط باید کارت شناسایی خود را به راننده نشان بدهند. دانا دانشجو است و کارت اقامت دانشجویی دارد. بنابر این، مدرک اقامت دانا هیچ مشکلی از نظر قانونی ندارد.

دانا می‌گوید که به راننده گفته: «شما حق ندارید مدارک اقامت مرا کنترل کنید چون‌که شما پولیس مرزی نیستید. به علاوه، وضعیت اقامت ما در فرانسه کاملاً قانونی است.»

اما راننده به دانا، دوستانش و چندین مسافر غیر فرانسوی دیگر اجازه سوار شدن به اتوبوس را نمی‌دهد. این مسافران هم تکت داشتند و هم مدرک اقامت، اما به دلیل خارجی بودن شان نتوانستند سوار اتوبوس شوند و به بلژیک بروند. رفتار این راننده وحشتناک و تحقیر آمیز خوانده شده است.


دوست دانا هم که آن روز همراه او بوده می‌گوید: «این نخستین بار است که چنین اتفاقی برای ما رخ می‌دهد. راننده به زبان انگلیسی صحبت می‌کرد و دلیل امتناع ورزیدن اش ــ سوار نکردن ما به اتوبوس ــ را به ما نگفت. دروازه اتوبوس را به روی ما بست و رفت. من با کارت اقامت‌ دانشجویی‌ام به چندین کشور اروپایی سفر کردم و هرگز چنین مشکلی برایم پیش نیامده.»

این نخسین بار نیست که مسافران شرکت فلکسی‌بس را به دلیل برخورد تبعیض‌آمیز مورد اتهام قرار می‌دهند. حتی شهردار بایون (Bayonne) می‌گوید که این شرکت نظر به رنگ پوست و ظاهر مسافران با آن‌ها برخورد می‌کند. دلیل این رفتار‌غیر قانونی، سوار نکردن مسافران مهاجر است.    

شرکت فلکسی‌بس این اتهامات را نپذیرفته و می‌گوید: «اگر یکی از راننده‌‌های ما با مسافران رفتار تبعیض‌آمیز داشته باشد، ما اقدامات لازم را برای حل مشکل و جلوگیری از آن در آینده انجام می‌دهیم. رافائیل دانیال (Raphaël Daniel) یکی از کارمندان شرکت فلکسی‌بس می‌گوید: «شرکت ما از مسافران کارت شناسایی شان را برای تأیید هویت آن‌ها می‌خواهد و نه برای کنترول نمودن وضعیت اقامت آن‌ها.»

شرکت فلکسی‌بس کارمندان اش را مستقیماً استخدام نمی‌کند. بیشتر آن‌ها توسط کافرمایان اروپایی استخدام می‌شوند و برای فلکسی‌بس کار می‌کنند. قرارداد کاری راننده‌های این شرکت نیز یکسان نیستند.

 

در همین زمینه