پیمان جهانی مهاجرت سازمان ملل در مراکش مورد تایید قرار گرفت.
پیمان جهانی مهاجرت سازمان ملل در مراکش مورد تایید قرار گرفت.

کشورهای عضو سازمان ملل متحد پیمان بحث برانگیز مهاجرت این سازمان را در جریان یک گردهم‌آیی در مراکش پذیرفتند. برخی از کشورها به شمول ایالات متحده امریکا از امضای این توافقنامه سر باز زدند.

پیمان جهانی برای مهاجرت مصئون، منظم و باقاعده به طور رسمی طی یک کنفرانس در مراکش، از سوی شمار بیشتر کشورهای عضو سازمان ملل متحد به امضا رسید.

انتونیو گوتریش، دبیرکل سازمان ملل از توافق غیر الزام آور به حیث یک «نقشه راه برای جلوگیری از رنج و نابسامانی» یاد کرد و گفت، توافق نام برده به سازمان ملل اجازه نمی‌دهد که سیاست مهاجرت را بالای کشورهای عضو تحمیل کند و هرگونه ادعا در این زمینه اشتباه است. کشورهای عضو سازمان ملل در ماه جولای امسال، پس از ۱۸ ماه گفتگو بر سر موضوعات این پیمان به توافق رسیدند.

انگلا مرکل، صدراعظم آلمان از این پیمان به حیث «یک نقطه عطف» برای جامعه جهانی و چگونگی برخورد با مهاجران یاد کرد.

او گفت، مهاجرت یک مساله «طبیعی» است و «اگر قانونی باشد، خوب هم است

در این پیمان آمده است که هدف اصلی آن «تقویت همکاری‌های بین المللی در میان همه فعالان در زمینه مهاجرت است و مشخص است که هیچ کشوری نمی‌تواند به تنهایی بر مشکلات ناشی از مهاجرت غلبه کند. افزون بر این استقلال کشورها و وظایف شان در چارچوب قوانین بین الملل حفظ می‌شود

مخالفت در سراسر جهان

حکومت آلمان به رهبری انگلا مرکل، از این پیمان به گونه مکرر دفاع کرده است. در عین حال، تعدادی از کشورها به شمول ایالات متحده امریکا از امضای آن خودداری کرده گفته اند که با این پیمان مهاجرت افزایش می یابد و اخراج مهاجرین به کشورهای شان دشوارتر خواهد شد.

منتقدین می‌گویند که این توافق میان مهاجران اقتصادی و آوارگان تفاوتی قائل نمی‌شود.

هنگری، استرالیا، اسرائیل، پولند، سلواکیا، جمهوری چک، اتریش، سویس، بلغاریا، لاتویا، ایتالیا و شیلی یا امضای این پیمان را رد کرده اند و یا با رعایت شرایط معینی حاضر به امضای آن هستند.

مخالفت با این پیمان در آلمان

در آلمان این پیمان، باعث جدال و نزاع در پارلمان و در میان اعضای حزب دموکرات مسیحی آلمان (سی دی یو) شده است. انگلا مرکل تا چند روز پیش، رهبری این حزب را به عهده داشت. برخی از اعضای بسیار محافظه کار این حزب با این پیمان مخالفت کرده اند. حزب «بدیلی برای آلمان» نیز با آن مخالف است.

الکساندر گاولند، رئیس حزب «بدیلی برای آلمان» گفت که حکومت آلمان فدرال، پارلمان را تا ماه جولای بی اطلاع گذاشته بود. کشورهای عضو سازمان ملل در ماه جولای بر سر این پیمان به توافق رسیدند.


 

در همین زمینه