مرکز پذیرش مهاجران در جزیره خیوس یونان. عکس از ناصر احمدی.
مرکز پذیرش مهاجران در جزیره خیوس یونان. عکس از ناصر احمدی.

شماری از مهاجران افغان ساکن مرکزپذیرش در جزیره خیوس یونان، از شرایط موجود در این مرکز شکایت می‌کنند. آنان می‌گویند در کنار مشکلات بهداشتی و اجتماعی در این اردوگاه، با مشکل بی سرنوشتی نیز مواجه‌اند.

پس از اردوگاه‌های مهاجران در جزیره‌های لیسبوس و ساموس یونان، جزیره خیوس بزرگ‌ترین جمعیت مهاجران را در خود جاداده است. براساس آمار تازه کمیساری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، در مرکز پذیرش و سایر مکان‌های جزیره یاد شده، دست کم ۱۵۵۰ پناهجو از کشورهای مختلف زندگی می‌کنند.

از این میان ۲۷ درصد عراقی، ۱۳ درصد سوریایی، ۱۱ درصد افغان و ۱۰ درصد فلسطینی هستند. ۲۳ در صد پناهجویان ساکن کمپ خیوس زنان و ۲۲ درصد آنان کودکان‌اند. گفته می‌شود شمار زیادی از مهاجران ساکن اردوگاه جزیره خیوس چندی پیش به مناطق غیر جزیره‌ای منتقل شده‌اند.

 در مرکز پذیرش و سایر مکان‌های جزیره یاد شده، دست کم ۱۵۵۰ پناهجو از کشورهای مختلف زندگی می‌کنند.

شیرین حیدری یک مهاجر افغان است که از چهار ماه به این طرف در اردوگاه خیوس زندگی می‌کند. او در مورد مشکلات موجود در این اردوگاه می‌گوید: « کمپ سرد است. آب سرد است و نظافت هم خوب نیست. مصاحبه‌های ما باید جلو انداخته شوند که مردم بتوانند به آتن بروند. مردم از ۵ ماه، ۷ ماه به این طرف در اینجا مانده‌اند. به کسانی که آسیب‌پذیراند باید زودتر رسیدگی شود.»

سراج یکی از از پناهجویان افغان است که از کابل به جزیره خیوس یونان آمده است. او می گوید برای یک آینده بهتر به اروپا آمده است: « در اینجا برای هزار نفر جای است، اما دو هزار نفر زندگی می‌کنند. وضعیت تشناب‌ها بسیار بد است. به مشکلات مردم رسیدگی نمی‌شود. ۱۸ ماه می‌شود که در اینجا هستم. می خواهم از این جزیره بروم.»

این خانواده پناهجوی افغان با دوکوک اش دریکی از اتاق های کانتینری در کمپ ویتال خیوس زندگی می کند. عکس از ناصر احمدی

این مهاجران می‌خواهند جزیره خیوس را ترک کرده و به آتن پایتخت یونان و از آنجا به سایر کشورهای اروپایی بروند. اما براساس توافقات اتحادیه اروپا و ترکیه مهاجرانی که از راه ترکیه وارد جزایر یونان می شوند باید تا زمانی که در مورد درخواست شان تصمیم گرفته می شود، در این جزایر بمانند. در صورتی که تقاضای پناهندگی این اشخاص رد گردد، آنان به ترکیه اخراج خواهند شد. ولی جمعیت بیش از حد آوارگان در جزایر یونان باعث شده که دولت این کشور شماری از مهاجران را با وجود این توافقات به مناطق غیر جزیره‌ای انتقال دهد.

منولیس ورنوس، شهردار خیوس

شهردار جزیره خیوس نیز روند طولانی درخواست‌های پناهندگی مهاجران در مرکز پذیرش این جزیره را می‌پذیرد، اما تاکید می‌کند که این مشکل ریشه در موافقت‌نامه اتحادیه اروپا با ترکیه دارد.

او اظهار می‌دارد: « روند [تقاضای پناهندگی] طولانی است. مهاجران باید درخواست‌شان را در اینجا ارائه کنند و در صورتی‌که رد شوند باید درخواست دوباره ارائه کنند. وقت زیاد را می‌گیرد... مسئله اصلی موافقت‌نامه میان اتحادیه اروپا و ترکیه است که در حال حاضر به دلایل سیاسی و مسائل اداری به طور کامل عملی نمی‌گردد.»

 

در همین زمینه