اسکرین شات یا نما گرفت از صفحه فیسبوک انجمن زنان و زایمان بدون مرز.
اسکرین شات یا نما گرفت از صفحه فیسبوک انجمن زنان و زایمان بدون مرز.

انجمن زنان و زایمان بدون مرز به خود یک ماموریت داده ‌است : «مراقبت» از زنان مهاجر در شمال فرانسه. این انجمن با کمک آمبولانس و قابله های( پرستاران ) داوطلب خود در کاله و گراند سنت به کمک زنان مهاجر میرود.

مریم، زن جوان افغان به انجمن زنان و زایمان بدون مرز (GSF) آمده است تا معاینه شود. گفتگو میان او و گروه پزشکی داوطلبان، به دلیل مشکل زبان، آسان نیست اما آن‌ها سعی می‌کنند به زبان اشاره با مریم صحبت کنند. یکی از دایه‌ها از مریم آزمایش حاملگی می‌گیرد و نتیجه نشان می‌دهد که او حامله است. مریم قرار است برای بار سوم مادر ‌شود و از شنیدن این خبر خوشحال به نظر می‌رسد.    

امروز دایه‌های داوطلب به مدت سه ساعت به زنان مهاجر رسیدگی می‌کنند. پس از تشخیص اولیه، زنان مهاجر برای مشاوره بیشتر و دقیق‌تر به شفاخانه‌ها  و یا به سوی متخصصان منطقه راهنمایی می گردند.

کار دایه‌های که به مهاجران کمک می‌کنند به معاینه پزشکی خلاصه نمی‌شود. آن‌ها گوش شنوایی هستند برای شنیدن داستان‌های غم‌انگیز زنان مهاجر. تعداد زیادی از زنان مهاجر فقط برای حرف زدن نزد کارکنان این انجمن می‌آیند.

یکی از داوطلبان انجمن زنان و زایمان بدون مرز می‌گوید: «ما تنها انجمنی هستیم که با زنان مهاجر ارتباط نزدیک داریم. ماموریت و وظیفه ما  تنها درمان جسمی این زنان نیست بلکه ما از نظر مشکلات روحی روانی نیز به آن‌ها رسیدگی می‌کنیم.»

بیش از چهارصد معاینه در ماه

بیشتر زنان مهاجر از شرایط زندگی شان شکایت دارند تا از مشکلات صحی شان. زهرا یک زن کرد عراقی است که از اختلالات روحی رنج می برد. او می‌گوید: «من خواب ندارم، اغلب گریه می‌کنم...ما به فرانسه آمدیم تا زندگی بهتری داشته باشیم، اما شرایط زندگی ما در این‌جا حتی از عراق هم بدتر است.»

زهرا تنها زن مهاجر نیست که چشمان پر اشک و دلی پر از غم دارد. مانند او، زن‌های دیگری هم هستند که با چشمان پر اشک از مشکلات زندگی شان می‌گویند. مهاجر عراقی دیگری می‌گوید: « من بیشتر اوقات عصبانی هستم، حال من خوب نیست، خیلی ناراحت هستم.»

داوطلبان انجمن زنان و زایمان بدون مرز می‌گویند که کاری بیشتری از دست آن‌های ساخته نیست چون این زنان مهاجر نیاز به پیگیری جدی روانشناختی دارند. آنچه را که آن‌ها در مسیر مهاجرت تجربه کرده اند، تأثیر منفی زیادی روی روح و روان شان گذشته. این گونه مشکلات بدون روانشناس حل نمی‌شوند و دسترسی به روانشناس برای مهاجرین کاری بسیار پیچیده است. ما کاری را که می توانیم و از دست مان بر می‌آید انجام دهیم اما می‌دانیم که کار ما کافی نیست.»

هر ماه انجمن زنان و زایمان بدون مرز بیش از چهارصد زن مهاجر را معاینه می‌کند. سقط جنین، پیشگیری از حاملگی از جمله سرویس‌های هستند که این انجمن به زنان مهاجر در شمال فرانسه ارائه می‌دهد.


** اسامی تغییر داده شده اند

 

در همین زمینه