چند مهاجر کرد عراقی در کمپ پویتوک در گراند سنت. پولیس همه روزه مهاجران را مجبور می‌کند خیمه های خود را جمع کنند. عکس از مهدی شبیل
چند مهاجر کرد عراقی در کمپ پویتوک در گراند سنت. پولیس همه روزه مهاجران را مجبور می‌کند خیمه های خود را جمع کنند. عکس از مهدی شبیل

سازمان‌های کمک به مهاجران در شمال فرانسه می‌گویند بیشتر از ٥٠٠ مهاجر در شرایط بسیار ناگوار در منطقه گراند-سنت در نزدیکی کاله زندگی می‌کنند. در یکی از کمپ‌‌ها، از دوماه بدین‌سو، مهاجران برای دوش گرفتن به آب دسترسی ندارند. مهاجر نیوز از گراند-سنت گزارش می‌دهد.

           شیلا، مهاجر عراقی با دختر ٣ ساله‌اش، اِما، و شوهرش، عمر، در محل توزیع غذا در کمپ پیوتوک نشسته‌اند و غذا می‌خورند. در نزدیکی آن‌ها، گروهی از مهاجران در برابر کامیون سازمان خیریه "سلام" (Salam) در صف انتظار ایستاده‌اند. پیوتوک قبل از جابجا شدن مهاجران، یک تفریحگاه عمومی بود، با جنگل و یک برکه بزرگ آب. این تفریحگاه اکنون به محل زندگی صدها مهاجر بدل شده است.

شیلا، ٣۴ ساله است و همراه با شوهر ٣٥ ساله‌ و دو دخترش، از شش ماه بدینسو در کمپ بیوتوک، در جنوب غرب گراند-سنت زندگی‌ می‌کنند. او به بکس بزرگ پشتی‌اش اشاره می‌کند و می‌گوید : « خیمه را در بکس پشتی گذاشته‌ام.پولیس هر روز ما را مجبور می‌کند خیمه ها را از جنگل جمع کنیم. ما هر روز جای خیمه خود را باید تغییر بدهیم. چند روز است که باران باریده و جنگل کاملاً پر از گل و لای شده است. ما زندگی نداریم و دایم سرگردان هستیم.»


به گفته کلیر میلو ( Claire Millot) مدیر عمومی سازمان "سلام" در این کمپ گراند-سنت حدود ٥٠٠ مهاجر زندگی ‌می‌کنند که بیشتر شان کردهای عراقی، تعداد اندکی ایرانی و در موارد استثنایی، مهاجران افغان هستند. او می‌گوید رقابت گروهی میان کردها و افغان ها باعث تنش‌های زیادی در کمپ شده بود که بالاخره به رفتن افغان‌ها از این کمپ منجر شد. تعداد اندکی پاکستانی‌ها و سوری‌ها نیز، در محلی دورتر از این کمپ، جداگانه زندگی ‌‌می کنند.

 انجمن خیریه "سلام" در تلاش کمک به مهاجران

سازمان سلام فعالیت‌هایش را در بخش توزیع غذا و پوشاک برای مهاجران در گراند سنت و کاله متمرکز کرده است و روزانه برای ٢٠٠ تا ٣٠٠ مهاجر غذای ظهر توزیع می‌کند. چند سازمان دیگر از جمله " اوبرژ د میگران"، کلیسای " ادوانتیست"، دراپ و چند سازمان دیگر هم در گراند سنت خدمات مشابهی را به مهاجران عرضه می‌کنند.

با این حال، به گفته کلیر میلو، وضعیت مهاجران در گراند-سنت به طرز وحشتناکی رو به وخامت می‌رود، مخصوصاً از هنگامی که پولیس، بر اساس تصمیم دولت، نمی‌گذارد مهاجران در کمپ‌ها تجمع کنند.

 در آخرین مورد، پولیس روز ٢٣ اکتبر ٢٠١٨ به برچیدن کامل کمپ‌‌های مهاجران در گراند- سنت اقدام کرد و طی دو روز حدود ١٥٠٠ مهاجر را به جاهای دیگر انتقال داد: کلیر میلو میگوید: « بسیاری از مهاجران نمیخواستند کمپ‌های شان را ترک کنند و در پویتوک، دو روز بعد، تعداد زیادی از مهاجران به کمپ برگشتند. بیشتر آن‌ها می‌خواهند به انگلستان بروند و عده‌ای هم که آرزو دارند در فرانسه باقی بمانند کسی به آن‌ها کمک نمی کند.»


کلیر میلو در ادامه می‌گوید در گذشته شهرداری گراند-سنت با سازمان‌های امدادی همکاری می‌‌کرد تا وضعیت مهاجران بهبود یابد اما از تابستان امسال، شهرداری هم از وضعیت به ستوه ‌آمده است :« حدود دو ماه می‌شود که شهرداری آب را در کمپ پویتوک قطع کرده و تشناب ها را هم برداشته است. در طی این مدت، بسیاری از مهاجران دوش نگرفته‌اند، جز آنانی که در آب سرد همجوار کمپ، خود را می‌شویند. در نبود تشنابها، مهاجران در محلات اطراف کمپ نیازمندی خود را رفع می‌کنند !»

رقابت قاچاقبران برای تسلط بر پارکینگ کامیون‌ها

عرفان، یک مهاجر کرد عراقی است که از منطقه سلیمانیه مهاجرت کرده و به فرانسه آمده است : « سه روز می شود که به اینجا آمده‌ام. در اینجا هیچ چیزی وجود ندارد. نه آب، نه تشناب و نه سرپناه.» او در ادامه می ‌گوید: « اگر میخواهید بدانید کی تازه به این جا آمده است فقط ببینید که سرو جانش پاک است یا نه. قدیمی‌ها چندین هفته می‌شود که دوش نگرفته اند....»

به گفته کلیر میلو، مهاجران معمولا برای رفتن به انگلستان، در پارکینگ‌های بزرگ گراند-سنت و کاله، در کامیون‌ها پنهان می‌شوند. او می‌گوید گروهی از قاچاقبران این پارکینگ‌ها را اداره می‌‌کنند و تلاش دارند مهاجران کشورهای خود را در بدل پول، سوار کامیون‌ها کنند. رقابت میان قاچاقبران رقیب، معمولاً به رقابت و در نتیجه درگیریها و تنش میان گروه‌های قومی مهاجران منجر می‌شود. در گراند سنت، شهرداری تعداد زیادی از پارکینگ ‌های بزرگ را مسدود کرده است.


 

در همین زمینه