درخواست لنگر انداختن کشتی نجاتی که بیش از ۳۰۰ مهاجر را حمل می‌کرد از سوی اتیالیا رد شد.
درخواست لنگر انداختن کشتی نجاتی که بیش از ۳۰۰ مهاجر را حمل می‌کرد از سوی اتیالیا رد شد.

پس از آن که یک کشتی نجات اسپانیایی با ۳۰۰ مهاجر خواهان لنگر اندازی در ایتالیا شد، ماتئو سالوینی، بار دیگر گفت که بندرهای ایتالیا "بسته هستند". حکومت پوپولیست ایتالیا تدابیر سختی را در قبال موج مهاجرت پیش گرفته است.

روز شنبه گذشته، یک کشتی نجات با بیش از ۳۰۰ مهاجر که از آب های مدیترانه نجات داده شدند، خواهان لنگر انداختن در بندرهای ایتالیا شد؛ اما این درخواست از سوی حکومت ایتالیا رد گردید. ماتئو سالوینی، وزیر داخله راستگرای افراطی ایتالیا با رد این درخواست، در یک پیام تویتری گفت: «پاسخ من روشن است: بندرهای ایتالیا بسته هستند.»

سالوینی در ادامه گفته است: «به قاچاقبران انسان و کسانی که آنها را کمک می‌کنند، [باید بگویم] که شوخی به پایان رسیده است.» او با این سخنانش به اظهارات قبلی خود اشاره کرد که گفته بود برخی از کشتی های نجات مهاجران، همانند تکسی برای مهاجران شده اند.

حکومت اسپانیا گفته است که کشتی نجات اجازه خواهد داشت تا در بندر "الگسیراس" لنگر بیندازد و مهاجران آنجا پیاده شوند.

نجات یافته اما سرگردان

گروه نجات اسپانیایی موسوم به "پرو اکتیوا اوپن آرمس" گفته است که توانسته است ۳۱۱ مهاجر به شمول کودکان و زنان حامله را روز جمعه از چندین قایق سرگردان در دریای مدیترانه نجات دهد. علاوه بر این، این تیم یک مادر و نوزادش را نیز از جزیره مالتا آورده است.

پس از دریافت اجازه از سوی اسپانیا، این موسسه امدادرسان گفت که "چندین روز دشوار دریانوردی طول می‌کشد اما حالا یک بندر امن وجود دارد".

پیشتر نیز این نهاد در یک پیام تویتری نوشته بود که شرایط به سوی "وضعیت اضطراری" پیش می‌رود چرا که مالتا از تهیه غذا برای مهاجران خودداری کرده است.

کشتی نجات دیگری از آلمان، با نام "سی واچ انترنشنال" نیز از مقامات کشورهای اروپایی خواسته است تا مهاجران نجات یافته "روزهای کریسمس یا عید مسیحیان را در یک بندرگاه امن سپری کنند".عکس از آرشیف دویچه وله/ پناهجویانی را نشان می‌دهد که قایق حامل شان در مدیترانه غرق شده است.

فشار بر ایتالیا کاسته شده است

هرچند شمار مهاجرانی که با عبور از دریای مدیترانه از لیبیا خود را به ایتالیا می‌رسانند، به طور چشمگیری از سال گذشته کاهش یافته است، با آن هم این راه دریایی هنوز مرگبارترین مسیر برای پناهجویان است.

"سازمان بین المللی مهاجرت" گفته است که بیش از ۱۳۰۰ مهاجر طی سال روان میلادی در راه رسیدن به ایتالیا یا مالتا جان خود را از دست داده اند.

حکومت عوامگرای ایتالیا که در ماه می قدرت را به دست گرفت، وعده سپرد تا تدابیر سختی را در قبال بحران مهاجرت روی دست بگیرد. بیش از همه، سالوینی وزیر داخله بارها گفته است که کشورش تمایلی به میزبانی کشتی‌های نجات ندارد.

اوایل امسال، ایتالیا و مالتا مجوز لنگر انداختن کشتی نجات اکواریوس را لغو کردند. این کشتی که متعلق به سازمان "داکتران بدون مرز" است، نهایتا پس از چند روز سرگردانی در اسپانیا لنگر انداخت.

"تبانی نیست"

گروه های نجات همواره اتهاماتی مبنی بر تبانی با قاچاقبران انسان در لیبیا را رد کرده اند. این گروه‌‎ها می‌گویند که کار آنها کاملا انسان‌دوستانه است.

باوجود موانعی از سوی برخی کشورهای اروپایی، چندین موسسه امدادی به شمول نهاد آلمانی "سی آی" هنوز هم به فعالیت خود در دریای مدیترانه ادامه می‌دهند.

منبع: دویچه وله


 

در همین زمینه