صدور ویزا برای اعضای خانواده پناهجویانی که در آلمان زندگی می‌کنند، در ماه های اخیر کاهش داشته است.
صدور ویزا برای اعضای خانواده پناهجویانی که در آلمان زندگی می‌کنند، در ماه های اخیر کاهش داشته است.

روزنامه آلمانی "راینشه پست" به نقل از وزارت خارجه آلمان گزارش داده است که میزان صدور ویزا برای الحاق خانواده های پناهجویان امسال کاهش یافته است.

به گفته این روزنامه، در سه ماه اول سال گذشته برای ۱۰۴۷۵ نفر از اعضای خانواده های پناهجویان ویزا صادر شد در حالی که امسال در مدت زمان مشابه، فقط ۶۳۸۶ ویزا صادر گردیده است.

اگر روند صدور ویزا به ترتیب سه ماه اول پیش برود، نهایتا تا پایان امسال حدود ۳۰ هزار ویزا برای اعضای خانواده های پناهجویان از کشورهای سوریه، عراق، افغانستان، ایران، ایریتریا و یمن صادر خواهد شد. سال پیش، شمار ویزای صادر شده بیش از ۵۴ هزار مورد بود.

در کل میزان صدور ویزا برای اعضای خانواده‌های پناهجویان، در سراسر جهان کاهش یافته است. شمار صدور ویزا در سه ماه اول سال که ۲۷ هزارو  ۵۱۵ مورد بود، در سه ماه سوم به ۲۵ هزارو ۴۸۷ ویزا کاهش یافت. بر اساس آمار ارایه شده، سال گذشته فقط ۱۱۸ هزار ویزای الحاق خانواده صادر گردیده بود.

اجرای مقررات جدید از ماه آگست

صدور ویزا برای اعضای خانواده‌های پناهجویانی که ویزای موقت دارند، در ماه مارچ سال ۲۰۱۶ به حالت تعلیق درآمد، اما این قانون تابستان امسال دوباره از سر گرفته شد. از ماه آگست به این سو، پناهجویان با حق حفاظت موقت می‌توانند اعضای خانواده های خود را به آلمان بیاورند. شمار صدور ویزا برای این افراد، ماهانه ۱۰۰۰ مورد پیشبینی شده بود، اما در ماه آگست ۴۲ ویزای الحاق خانواده، در ماه سپتمبر ۱۴۷ مورد، در ماه اکتوبر ۴۹۹ مورد و در ماه نوامبر ۸۷۴  مورد صادر گردید. بیشتر درخواست‌های ویزا در نهادهای دیپلوماتیک آلمان در شهر بیروت لبنان، اربیل عراق و استانبول ترکیه در دست کار هستند.

اما پیچیدگی صدور ویزا از سوی نهادهای حکومت آلمان در خارج از کشور، سبب شد تا فقط ویزای ۱۵۶۲ نفر تا آخر ماه نوامبر صادر گردد؛ این در حالی است که بر اساس سهمیه پیشبینی شده باید تا پایان امسال ۵۰۰۰ ویزا صادر می‌شد.

با این حال، حکومت آلمان قصد ندارد تا به خاطر جبران این کسر، در سال آینده میلادی ویزای اضافی صادر کند. یک سخنگوی وزارت داخله آلمان گفته است: «یقینا هیچ گونه تغییرات قانونی [به این منظور] وجود ندارد.»

بسیاری از پناهجویان از حق "حفاظت فرعی" برخوردار هستند و به طور کامل از حقوق یک آواره برخوردار نیستند. این نوع ویزا بیشتر به کسانی داده شده است که از جنگ سوریه گریخته اند.

منبع: دویچه وله


 

در همین زمینه