ساجد جاوید وزید داخله بریتانیا. عکس از: ارشیو مهاجرنیوز.
ساجد جاوید وزید داخله بریتانیا. عکس از: ارشیو مهاجرنیوز.

ساجد جاوید وزیر داخله بریتانیا وضعیت پناهجویانی را که تلاش می‌کنند خود را از مسیر کانال مانش به انگلستان برسانند زیر سوال برده و خطاب به مهاجران می‌گوید که « اگر به انگلستان بیایید، ما تمام تلاش خود را می‌کنیم که در این‌جا آدم موفقی نشوید».

بر بنیاد خبرگزاری فرانسه از لندن، ساجد جاوید (Sajid Javid) نمی‌خواهد مهاجران بیشتری به انگلستان بروند. ساجد جاوید خطاب به پناهجویان می‌گوید: «اگر شما واقعاً پناهجو هستید، چرا در نخستین کشور امن که وارد آن می‌شوید درخواست پناهندگی نمی‌دهید و به انگلستان می‌آیید؟»

بر بنیاد گفته‌های آقای جاوید، در سال ۲۰۱۸ بیش از ۵۳۹ مهاجر  تلاش کرده‌اند تا با استفاده از قایق های کوچک ــ از مسیر کانال مانش ــ خود را به انگلستان برسانند. به گفته وی، فقط در ماه دسامبر ۲۳۰ سال ۲۰۱۸ پناهجو به این کشور رفته‌اند و این نشان دهنده افزایش تعداد مهاجران است.

آقای جاوید می‌گوید که برای وی تعجب آور است که مهاجران نمی‌خواهند در فرانسه درخواست پناهندگی بدهند و ترجیح می‌دهند به انگلستان بروند. وی اضافه می‌کند که فرانسه یک کشور امن است و مهاجران می‌توانند در آن‌جا درخواست پناهندگی دهند.

ساجد جاوید به خطرناک بودن مسیر کانال مانش اشاره می‌کند و امیدوار است این موضوع باعث شود مهاجران به انگلستان نروند. وی می‌گوید: ا «اگر به انگلستان بیایید، ما تمام تلاش خود را می‌کنیم که در این‌جا آدم موفقی نشوید.»  ساجد جاوید می‌گوید که باید به عبور مهاجران از مسیر کانال مانش پایان بخشید تا دیگر جان افراد بیشتری در معرض خطر قرار نگیرد.  

نظرات ساجد جاوید مورد انتقاد شدید سازمان‌های حمایت از مهاجران قرار گرفته و چندین نهاد به او پاسخ داده‌اند. لیزا دویل (Lisa Doyle)  مسئول نهاد «رفیوجی اکشن» (Refugee Action) سخنان آقای جاوید را نگران‌کننده خوانده و آن‌ها‌ را مورد انتقاد قرار داده است. لیزا دویل می‌گوید: «شرم آور است که ما باید به وزیر داخله کشور یادآوری کنیم که درخواست پناهندگی حق قانونی همه انسان‌ها است. انگلستان وظیفه دارد ــ بر اساس قوانین بین‌المللی ــ درخواست پناهندگی متقاضیان را مورد مطالعه قرار دهد و پناهجویان واجد شرایط را کمک کند.»

استلا کریسی (Stella Creasy) نماینده یکی از احزاب  انگلستان آقای جاوید را در صفحه تویتر خود به «عادی سازی بلاغت ضد پناهنده» محکوم کرده است. استلا در مورد وضعیت پناهندگی در فرانسه می‌گوید: «سیستم پناهندگی فرانسه به طور کامل به روی پناهجویان مسدود شده است و من می‌ترسم که آن‌ها به طور عمدی این کار را کرده‌باشد. به هر حال، بریتانیا در قبال پناهندگان مسئولیت خود را دارد.»  

بر بنیاد خبرگزاری فرانسه، وزیر داخله بریتانیا و فرانسه روز یکشنبه ۳۰ دسامبر توافق نمودند تا همکاری دوجانبه خود را در مورد مسیر کانال مانش قوت ببخشند و کردند که یک «برنامه عملی سختگیرانه» را راه‌‌اندازی کنند.


در مورد مسیر کانال مانش بیشتر بخوانید:

>> راه اندازی یک «برنامه عملی سختگیرانه» توسط فرانسه و انگلیس در مورد مسیر کانال مانش

>> افزایش مهاجران در مسیر کانال مانش

>> عبور از کانال مانش، دامی خطرناک برای مهاجران

>> « قاچاقبران مهاجران را فریب می‌دهند و می‌گویند عبور از مانش آسان است»


 

در همین زمینه