سازمان ملل می‌گوید که بیشتر افراد قاچاق شده در معرض آزار و اذیت جنسی قرار می‌گیرند.
سازمان ملل می‌گوید که بیشتر افراد قاچاق شده در معرض آزار و اذیت جنسی قرار می‌گیرند.

حدود ۶۰ درصد از افرادی که قاچاق می‌شوند، مورد سوءاستفاده جنسی قرار می‌گیرند. گزارش تازه سازمان ملل می‌رساند که بیشترین قربانیان را زنان تشکیل می‌دهند. در سال‌های پسین این وضعیت سیر صعودی داشته است.

سازمان ملل همواره از موارد قاچاق انسان پرده برداشته است. بر بنیاد یافته های دفتر سازمان ملل برای مبارزه با جرایم و مواد مخدر (UNODC) در شهر ویانا، در سال ۲۰۱۶ در مجموع ۲۵ هزار مورد قربانی قاچاق ثبت شده است. این رقم نظر به یک سال قبل از آن، افزایش چشمگیر را نشان می دهد.
سازمان ملل اشاره می کند که این آمار بلند در نتیجه پیگیری بهتر پدیده قاچاق انسان در شماری از مناطق جهان به دست آمده است.
مقایسه داده های ۴۵ کشور جهان، که به گونه سیستماتیک آمار خود را منتشر کرده اند، از سال ۲۰۱۱ به این طرف ۳۹ درصد افزایش را نشان می دهد.
کدام موارد قاچاق انسان پنداشته می شوند؟
بر اساس پروتوکول قاچاق انسان سازمان ملل استخدام، انتقال، مسکن دادن و پذیرش انسان ها [...] به هدف بهره برداری از آنان، قاچاق پنداشته می شود. این عمل بیشتر به وسیله "تهدید یا استفاده از زور و یا اعمال اجباری مختلف مانند اختطاف، فریب، تزویر، سوءاستفاده از قدرت و یا موقعیت آسیب پذیری خاص افراد صورت می گیرد.
بر اساس یافته های سازمان ملل حدود ۶۰ درصد کسانی که قاچاق می شوند، مورد آزار و اذیت جنسی قرار می گیرند. این گونه رخداد ها نسبت به مناطق دیگر بیشتر در امریکا، اروپا، مناطق جنوب شرقی آسیا اتفاق می افتند. گزارش سازمان ملل می رساند که یک سوم این قربانیان به کار اجباری گماشته می شوند که عمدتاً در بخش هایی از قاره افریقا و شرق میانه صورت گرفته است. یافته های این سازمان تصریح می کند که در شکل دیگر، قربانیان به تکدی گری مجبور می شوند و یا اعضای بدن آنان به گونه غیرقانونی گرفته می شود. دو درصد قربانیان در معرض سوءاستفاده به اشکال مختلف و بهره برداری مکرر قرار گرفته اند.
کی ها قربانی اند؟
بخش عمده قربانیان را زنان با (۴۹) درصد و دختران با (۲۳) درصد تشکیل می دهند. شمار بیشتر آنان در معرض بهره برداری جنسی قرار گرفته اند. اما مردانی که مورد قاچاق قرار می گیرند برخلاف زنان، بیشتر به کارهای اجباری گماشته می شوند. بر اساس معلومات دفتر حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) حدود ۲۸ درصد قربانیان قاچاق انسان در سراسر جهان افراد زیر سن بوده اند. پناهجویان و افرادی که با فقر دست و پنجه نرم می کنند، گروهایی اند که بیشتر آسیب پذیر بوده اند.
آیا پیشرفت صورت گرفته است؟
سازمان ملل در گزارش اش یادآور شده است که "در شرایط کنونی، تقریباً هر کشور قوانینی را دارد که قاچاق انسان را جرم می پندارد." به بیان این گزارش، با این وجود در برخی مناطق هنوز هم مجرمانی اند که مجازات نشده اند. نویسندگان این گزارش به گونه مثال از شماری از کشورها در جنوب سواحل افریقا نام برده اند که تطبیق قوانین و مبارزه با پدیده قاچاق انسان در آنجا، نیاز بیشتر دانسته می شود.
بر اساس یافته های اداره فدرال مبارزه با جرایم جنایی آلمان، این پدیده مانند سایر بخش های جهان در این کشور هم افزایش داشته است. این اداره در ماه اگست سال ۲۰۱۷ گزارش داده بود که در مجموع ۶۷۱ تن در معرض بهره بردای جنسی، انجام کار اجباری و گدایی قرار گرفته اند که نسبت به یک سال قبل آن، ۲۵ درصد افزایش را نشان می دهد.
با این همه، سازمان ملل از جامعه جهانی می خواهد که به گونه جدی این چالش را در نظر بگیرند و برای مبارزه با قاچاق انسان در مناطق درگیر جنگ و سایر نقاط زمین، ظرفیت و همکاری مشترک خود را بالا ببرند.
منبع:  دویچه وله

 

در همین زمینه