با وجود دیوارهای سیم خاردار در امتداد شاهراه‌ها مهاجران موفق می‌شوند بر سراه کامیون‌ها مانع ایجاد کنند.     عکس از مهاجر نیوز
با وجود دیوارهای سیم خاردار در امتداد شاهراه‌ها مهاجران موفق می‌شوند بر سراه کامیون‌ها مانع ایجاد کنند. عکس از مهاجر نیوز

در هفته‌های اخیر مهاجران در کاله و سایر شهرهای ساحلی در شمال فرانسه تلاش‌های خود برای عبور غیرقانونی از کانال مانش را افزایش داده‌اند. افزایش سرقت کشتی‌های ماهیگیری و ایجاد مانع بر سر راه کامیون‌ها از سوی مهاجران و خطرات ناشی از این اقدامات موجب نگرانی ماهیگیران و مقام‌های فرانسوی شده است.

دوشنبه شب ۷ بر ۸ جنوری، یک کامیون بزرگ باربری هنگام عبور از یک مانع ایجاد شده توسط مهاجران در شاهراه A16 در شهر مارک، در نزدیکی کاله، آتش گرفت. بر اساس گزارش تلویزیون محلی فرانسه، مانع یاد شده توسط حدود ۵۰ تن از مهاجران ایجاد شده بود تا موجب کاهش سرعیون کامیون گردد و آنان بتوانند سوار آن شوند. 

یک رادیوی محلی گزارش داده است که راننده کامیون، یک بلغاریایی، که بعد از آتش گرفتن کامیون از آن خارج شد، مورد حمله مهاجران قرار گرفت. راننده یاد شده به شفاخانه انتقال یافت اما کامیون با مواد داخل آن کاملاً طعمه آتش شد. مهاجران قبل از رسیدن پولیس از محل فرار کردند.

مهاجران از خطرات ایجاد موانع در برابر کامیون‌ها آگاهی دارند

ایجاد موانع متشکل از شاخ و برگ درختان، تایر موتر و پلت‌ها بر سر راه کامیون‌ها از سوی مهاجران در شاهراه‌های کاله و اطراف آن برای سوار شدن در این کامیون‌ها یک اقدام خطرناک محسوب می‌شود. در سال ٢٠١٧ راننده یک کامیون در برابر یک مانع ایجاد شده از سوی مهاجران در پانزده کیلومتری کاله دچار حادثه شد و جان خود را از دست داد.

مایا کونفورتی، عضو انجمن «اوبرژ د میگران» در کاله به مهاجر نیوز گفت: «مهاجران از خطرات ناشی از ایجاد این موانع و یا عبور از مانش با کشتی آگاهی دارند اما وضعیت در کاله چنان غیرقابل تحمل شده است که بازهم دست به این اقدامات می زنند.»

به گفته این امدادگر، بیشتر مهاجرانی که در شاهراه‌ها مانع ایجاد می‌کنند افریقایی‌هایی هستند که توانایی پرداخت پول به قاچاقبران را ندارند؛ در حالی‌که عبور از مانش با کشتی بیشتر از سوی مهاجران ایرانی صورت می‌گیرد.

مهاجران ایرانی و تلاش عبور از مانش با کشتی‌های سرقت شده

لوران مرلن، ماهیگیر در شهر بولوین-سور-مر در نزدیکی کاله، در شب‌های ٢٧ دسمبر و ٢ جنوری متوجه شد که کشتی ماهیگیری‌اش متحمل صدماتی شده است. او به خبرگزاری فرانسه گفت که هر بار این صدمات باعث شده او یک روز کارش را از دست بدهد.

بر اساس گزارش‌ها، از ماه نومبر به این سو، دو کشتی ماهیگیران توسط قاچاقبران سرقت شده و حدود ١٢ کشتی دیگر هم متحمل خسارات شده‌اند. قاچاقبران می‌خواسته‌اند از این طریق مشتریان خود را، که بیشتر مهاجران ایرانی هستند، برای عبور از کانال مانش کمک کنند.

در یکی از این موارد، یک ایرانی که می‌خواست یک کشتی را در پنجاه کیلومتری شهر کاله بدزدد، دستگیر و به شش زندان تعلیقی محکوم شد.

به گفته پلیس، عبور غیرقانونی از مانش با یک کشتی ماهیگیری سرقت‌شده برای هر مهاجر بین ١٠ تا ١٥ هزار یورو هزینه دارد و مهاجران ایرانی توانایی پرداخت این مبلغ را دارند.


وینسان پرزیک، یک افسر پلیس مرزی در نزدیکی کاله می‌گوید: «قرار گفته‌های مهاجران، قاچاقبران کشتی را در اختیار مهاجران قرار داده و به آنان توضیح می‌دهند چگونه به سوی بندر "دور" در انگلستان بروند.»

به تازگی وزارت داخله فرانسه با انتشار گزارشی گفته است که در سال ٢٠١٨ حدود ٥٠۴ مهاجر، که بیشتر شان ایرانی بوده‌اند، تلاش کرده‌اند با کشتی از مانش عبور کنند. از این رقم ٢٧٦ مهاجر موفق شدند خود را به سواحل انگلستان برسانند.

ماهیگیران و مقام‌های پلیس کاله می‌گویند برای حفاظت کشتی‌ها و کنترل بنادر و مناطق سواحلی اقدامات جدید انفرادی و رسمی را روی دست گرفته‌اند.

 

در همین زمینه