تعیین سن از طریق عکس رادیولوجی از مچ دست
تعیین سن از طریق عکس رادیولوجی از مچ دست

وزارت صحت عامه آلمان سرگرم بررسی امکان تعیین سن پناهجویان از طریق معاینه تلویزیونی است. این اقدام درپی داغ شدن دوباره بحث‌ها راجع به چگونگی تعیین سن مهاجران جوان، صورت گرفته است.

در آلمان تعیین سن مهاجران از طریق روش‌های طبی مجادله برانگیز است و مخالفان و موافقانی دارد. برخی می‌گویند که با هیچکدام از این روش های طبی امکان تعیین دقیق سن مهاجران وجود ندارد. اما برخی دیگر به خصوص شماری از سیاستمداران بر لزوم این اقدام تاکید می‌کنند.

از زمان قتل یک دختر ۱۹ ساله دانشجوی طب در شهر فرایبورگ و یک دختر ۱۵ ساله در شهر کاندل، بحث داغی در مورد تعیین سن مهاجران خوردسال جریان دارد. دو فرد مهاجم در هر دو مورد به طور اشتباهی به عنوان مهاجران خوردسال در آلمان ثبت شده بودند.

وضعیت قانونی زیر سن امتیازهای زیادی برای فرد مهاجر به همراه دارد. به این ترتیب مهاجران خوردسال در سرپناه های دسته جمعی زندگی نمی‌کنند، بلکه در خانه‌ها اسکان داده می‌شوند. رفتن آن‌ها به مکتب آسان‌تر است و از کمک‌های روانشناسی برخوردار می شوند. الحاق خانواده هایشان به آن‌ها نیز آسان‌تر است و قانون آن‌ها را از اخراج مصون کرده است.

سرپناه مخصوص آوارگان خوردسال در شهر کارلسروهه

شان مک گین لی، مدیرکل شورای مهاجران در ایالت بادن وورتمبرگ می گوید این را که برخی از پناهجویان خود را هنگام ورود به آلمان خوردسال معرفی می کنند، نمی‌توان رد کرد.

مک گین لی فکر می‌کند که سیاستمداران طرفدار آزمایش‌های طبی برای تعیین سن مهاجران می‌خواهند نشان دهند که در زمینه اجرای قوانین مربوط به مهاجران قوی و جدی هستند.

مک گینلی در مصاحبه با دویچه وله گفت: «گویا برخی فکر می‌کنند که تعیین سن انسان‌ها مانند تعیین سن درخت‌ها آسان است. درخت را می‌توان باز کرد و حلقه‌های دور تنه اش را شمرد. این تصور (ساده بودن تعیین سن انسان‌ها» از نظر عملی اشتباه است».

کای روگه، مسئول رسیدگی به مساله پناهندگی و مهاجران در یکی از نواحی آلمان با این دیدگاه مخالف است. او می گوید: «در حال حاضر همه مهاجران ادعا می‌کنند که خوردسال هستند و این یک مشکل عمومی است».

روگه در گفتگو با دویچه وله گفت که قوانین کنونی برای جلوگیری از آسیب دیدن جوانان وضع شده اند: «ما به این عقیده هستیم که می توانیم قوانین سختگیرانه تری وضع کنیم».

معاینه مجادله برانگیز برای تعیین سن در آلمان

در آلمان هر ایالت روش‌های متفاوتی برای تعیین سن مهاجران دارد. براین اساس در مواردی که شک و تردید در مورد سن فرد مهاجر وجود دارد، نخست شکل ظاهری او بررسی می‌شود. رشد عمومی بدن و رشد ریش و بروت او مورد بررسی قرار می‌گیرد. آلات تناسلی مشمول این معاینات نیستند.

افزون براین می‌توان با معاینه استخوان‌ها و دندان‌ها با عکس رادیولوجی از مچ دست و یا یک بخش از استخوان شانه سن را تعیین کرد.

اما با این آزمایش ها هم نمی‌توان سن را به طور دقیق تعیین کرد، بلکه باید یک یا دو سال کمتر یا بیشتر را در نظر گرفت.

افزون بر این بسیاری این گونه آزمایش های طبی برای تعیین سن مهاجران را از نظر اخلاقی نادرست می‌دانند.

فرانک اولریش مونتگومری، رئیس اتاق داکتران آلمان فدارل در مصاحبه با روزنامه آلمانی «زود دویچه سایتونگ» گفت که گرفتن عکس رادیولوجی بدون نیاز طبی، تعرض فیزیکی به شمار می‌رود.

در آلمان هر ایالت روش‌های متفاوتی برای تعیین سن مهاجران دارد.

به خاطر نگرانی های قانونی و اخلاقی، جستجو برای راه‌های بدیل و بدون استفاده از عکس‌های رادیولوجی جریان دارد. از جمله این راه‌ها، نوعی سونوگرافی از دست و یا آزمایش هایی جنتیکی است که در ایالات متحده امریکا تکمیل شده است. اما در این زمینه ها هم کارشناسان با یکدیگر توافق نظر ندارند.

به طور مثال، اندریاس شملینگ، داکتر طب عدلی از دانشگاه مونستر در پارلمان ایالت نیدرزاکسن مخالفت خود را با این روش ها اعلام کرد و گفت: «با هیچ کدام از این روش ها نمی توان ثابت کرد که فرد مهاجر سن ۱۸ سالگی را واقعا به پایان رسانده است یا نه».

پیشنهاد تازه وزیر صحت آلمان برای معاینه تلویزیونی

اشپان، وزیر صحت آلمان فدرال در مصاحبه با روزنامه «نویه وست فلیشه» (شماره روز پنجشنبه) که در شهر بیلفیلد نشر می شود، گفت: «من می توانم داکترانی را که تمایل چندانی به استفاده از رادیولوجی برای تعیین سن مهاجران جوان ندارند، درک کنم... اما سن مهاجران در پروسه رسیدگی به درخواست پناهندگی و در مواردی در محاکمه جزایی نقش دارد...به این خاطر باید راهی پیدا کنیم که کمترین خطر را داشته باشد».

وزیر صحت آلمان در ادامه گفت که وزارتش از آغاز سال تا به حال پروژه‌ای را تمویل می‌کند که به طور مشترک توسط سازمان پژوهشی "فراون هوفر" و دانشگاه زارلند انجام می‌شود. مسئولان این پروژه می‌خواهند ببینند که آیا می‌شود با استفاده از سونوگرافی (معاینه تلویزیونی) سن بزرگسالان جوان را تعیین کرد یا نه. به گفته اشپان این پروژه با یک میلیون یورو تمویل می‌شود و قرار است نتایج آن تا پایان سال ۲۰۲۰ معرفی شود.

یک پناهجوی احتمالاً افغان به اسم عبدال د، دوست‌دختر سابقش "میا" را در شهر کاندل به ضرب کارد کشت.

یک قتل که در ماه دسمبر سال ۲۰۱۷ در شهر کندل آلمان رخ داد، هیاهوی زیادی به راه انداخت و بحث راجع به تعیین سن مهاجران جوان را دوباره دامن زد. مرد جوانی که احتمالا از افغانستان است از سوی یک محکمه ایالتی به جرم قتل دوست دختر سابق‌اش که ۱۵ سال داشت، به هشت سال و شش ماه زندان محکوم شد. عبدل "د". فرد محکوم به تاریخ اپریل سال ۲۰۱۶ به حیث پناهجوی خوردسال و بدون همراه وارد آلمان شده بود. او در آغاز گفته بود که ۱۵ سال دارد. اما پس از این قتل در مورد سخنان او شک و تردید ایجاد شد. یک ارزیابی کارشناسی به این نتیجه رسید که حداقل سن مجرم در زمان قتل ۱۷ سال و شش ماه بوده، اما او احتمالا ۲۰ ساله بوده است. محکمه ایالتی تصمیم گرفتبراساس اصل در صورت شک و تردید به نفع متهم تمام پروسه محاکمه را براساس قوانین جزایی خاص جوانان و نوجوانان به پیش ببرد.  

شیوه‌های تعیین سن مهاجران در برخی از کشورهای اروپایی

در برخی از کشورهای اروپایی دیگر هم داکتران در برخی از موارد سعی می‌کنند از طریق آزمایش‌های طبی سن مهاجران را تا حد امکان مشخص کنند.  

در بلجیم پناهجویانی که سن و سال شان مشخص نیست، مورد آزمایش‌های طبی قرار می‌گیرند. اشخاصی که سن و سال شان مورد شک و تردید قرار می‌گیرد و یا نمی‌توانند توسط تذکره و مدارک مکتب عمرشان را ثابت بسازند، معاینه می شوند. در این معاینات داکتران استخوان‌های اندام فوقانی و تنه، بند دست و همچنان دندان‌ها را مورد "اکس ری" (شعاع اکس) قرار میدهند، تا سن تقریبی پناهجویان براساس استخوانها تثبیت گردد. در صورتی که نتیجه این آزمایش‌ها مشخص نشود، فرد پناهنده به عنوان زیرسن، تثبیت می‌شود.

 پناهجویان زیرسن در سویدن، عکس از آرشیف مهاجر نیوز

در سویدن نیز معاینات طبی برای تعیین عمر مهاجران وجود دارند. در حالی که این آزمایش داوطلبانه است، اما بسیاری از پناهجویان آن را انجام می‌دهند. این معاینات جایگزینی برای این است که یک کارمند اداری در مورد سن و سال آنان حدس بزند. در سویدن برای تثبیت این موضوع عقل دندان‌ها و مفصل‌های زانو اکسری می‌شوند. این آزمایش به صورت مشخص سن را تعیین کرده نمی‌تواند، اما مشخص می‌سازد که آیا یک شخص بالاتر و یا پایین تر از ۱۸ ساله است. مدافعان حقوق بشر انتقاد می‌کنند که این گونه معاینات توام با نوسانات بسیار زیاد می‌باشند. اما داکتران دیگری مانند یوهان برگلود دیدگاه متفاوتی دارند. این پروفیسور دانشگاه تخنیکی شهر کارلسکرونه سویدن می گوید واکنش‌های زیاد مثبت در این زمینه وجود دارند. به گفته او همه می‌خواهند که این آزمایش ها دارای تضمین حد اکثر باشند.

 در ایتالیا معاینات طبی سن و سال پناهجویان داوطلبانه است. در آنجا نیز استخوان‌های دستان و یا هم تنها استخوان‌های بند دستان معاینه می‌شوند.  

در همین حال انیس کاسار از دفتر حمایت از تقاضای پناهندگی اتحادیه اروپا در مالتا می گوید کشور های اروپایی خود شان می‌توانند در این مورد تصمیم بگیرند. اما او تاکید می‌کند که اینگونه معاینات نباید تحمیلی شود. او می‌افزاید: «اگر کسی نمی خواهد، نباید بالایش تحمیل شود


 

در همین زمینه