پناهجویان را در یکی از اردوگاه های جزیره لیسبوس یونان نشان می‌دهد.
پناهجویان را در یکی از اردوگاه های جزیره لیسبوس یونان نشان می‌دهد.

یک پرستار آلمانی با فرستادن نامه سرگشاده از انگلا مرکل خواست که وضعیت اردوگاه موریا در جزیره لیسبوس را از نزدیک مشاهده کند.

کوردولا هیفنر، یک پرستار آلمانی نامه سرگشاده‌ای را به انگلا مرکل، صدر اعظم آلمان فرستاده و از وی خواسته است که برای مشاهده وضعیت اردوگاه موریا به جزیره لیسبوس یونان برود. این خانم با سازمان "داکتران بدون مرز" در جزیره لیسبوس فعالیت می‌کند. در بخشی از نامه خانم هیفنر آمده است [...] انگلا مرکل باید به جزایر یونان سر بزند «تا شخصاً ببیند که مردم در چه شرایطی در بازداشتگاه اتحادیه اروپا زندگی می‌کنند.»

این مددرسان آلمانی همچنان نوشته است: «می‌توانید تصور کنید که یک کودک نوزاد در فضای سرد زمستانی زیر یک خیمه به دنیا می‌آید. شما می‌توانید مجسم بسازید یک جوان زیر سن ۱۴ ساله‌ای که در وضعیتی قرار ندارد وحشت‌هایی را که در زندگی کوتاه خود در معرض آن قرار گرفته بازگو کند، در کمپ موریا بار دیگر در معرض آن قرار می‌گیرد؟»

انگلا مرکل، صدر اعظم آلمان برای بازدید دو روزه از یونان روز پنجشنبه گذشته به این کشور رفته است. در بخشی از برنامه‌های انگلا مرکل، ملاقات با الکسیس سیپراس نخست وزیر یونان برنامه ریزی شده بود، اما بازدید از جزایر این کشور جزو برنامه‌های صدر اعظم آلمان نبود.

بر اساس یافته‌های "داکتران بدون مرز" اردوگاه موریا در جزیره لیسبوس در واقع برای ۳۱۰۰ تن در نظر گرفته شده است اما در شرایط کنونی، ۵ هزارو ۷۰۰ تن در آن زندگی می‌کنند. از رقم مجموعی، ۱۸۰۰ نفر آنان را کودکان تشکیل می‌دهند. این سازمان می‌خواهد که کودکان و افراد آسیب پذیر باید از جزایر به مناطق خشکه و یا سایر کشورهای اروپایی انتقال یابند. 

در همین زمینه