یک کمپ خودسرانه مهاجران در پورت دو لا شاپل در شمال پاریس. عکس از مهاجر نیوز
یک کمپ خودسرانه مهاجران در پورت دو لا شاپل در شمال پاریس. عکس از مهاجر نیوز

سازمان " فرانسه سرزمین پناهندگی"( France Terre d’Asile) اعلام کرده است ٢٠٣٩ مهاجر در پیاده‌رو‌های شمال پاریس و حومه در خیمه‌ها زندگی می‌کنند. اداره پلیس پاریس می‌گوید به زودی ١٢٠٠ بستر را در سرپناه‌های جدید در منطقه ایل دو فرانس ایجاد خواهد کرد.

ارقام جدید را سازمان " فرانسه سرزمین پناهندگی" که گزمه/ گشت اجتماعی در پایتخت را به عهده دارد، روز چهارشنبه ٩ جنوری منتشر کرده است.

این ارقام موجب نگرانی سازمان‌های حمایت از مهاجران شده است زیرا درست یک هفته پیشتر، شمار مهاجران در خیمه‌های شمال پایتخت، ١٧٢٨ نفر ( در هر خیمه دو نفر) ثبت شده بود.

با فرا رسیدن سرمای زمستان، مهاجران بی سرپناه در چندین منطقه کمپ‌های غیرقانونی ایجاد کرده‌اند: در بزرگترین محل تجمع مهاجران در پورت دو لاشاپل بیشتر از ٨٠٠ مهاجر زندگی می‌کنند که خیمه‌های شان زیر پل هوایی شاهراه A1 و  شاهراه حلقوی پایتخت افراشته شده است.

چندین کمپ‌ خودسرانه دیگر هم در مناطقی مانند "سن دنیس"، "پورت دوگلیانکور" و "پورت دو له ویلت" درشمال پایتخت ایجاد شده که بیشتر ساکنان آن مهاجران سودانی هستند. برخی از این مهاجران در خیمه‌هایی زندگی می‌کنند که در وسط جاده، در یک جزیره ترافیکی مملو از زباله برپا شده‌اند.

سرپناه یک مهاجر افغان در  پورت دو لا شاپل، تابستان 2018. عکس از مهدی شبیل

فرمانداری منطقه ایل دو فرانس در گفتگو با خبرگزاری فرانسه، دلیل افزایش مهاجران در شمال پاریس را، افزایش ۴٥ درصدی شمار مهاجران در این منطقه در سال ٢٠١٨ عنوان کرده است؛ افزایشی که در سرتاسر فرانسه طی همین سال به ٢٠ درصد رسیده است.

به گفته اداره پولیس افزایش یاد شده باعث شده است که سرپناه‌های مهیا شده برای مهاجران به سرعت با کمبود جا روبرو گردند.

میشل کادو، فرماندار منطقه ایل دو فرانس به خبرگزاری فرانسه گفت برای مقابله با این وضعیت دولت به زودی شمار سرپناه‌ها در منطقه ایل دو فرانس را افزایش خواهد داد و ١٢٠٠ نفر را در این سرپناه‌ها جابجا خواهد کرد.

پییر هانری، رئیس سازمان " فرانسه سرزمین پناهندگی" از تصمیم جدید دولت استقبال کرد اما در همین حال از نبود یک برنامه دراز مدت برای حل مشکل مهاجران انتقاد کرد: « ما همیشه از واقعیت‌های داخل کمپ‌ها عقب هستیم و وقتی وضعیت رقت‌بار شد دست به اقدام می زنیم.» او گفت از دوسال به این سو روی این موضوع تاکید کرده است که برای کاهش شمار مهاجران در پایتخت، باید یک مرکز پذیرش اولیه در پاریس و سایر مراکز مناطق بزرگ در کشور ایجاد گردد.

در اواخر ماه دسمبر، ١۴ سازمان خیریه از جمله سازمان‌های " داکتران بدون مرز" و " سکور کاتولیک"، دولت فرانسه را متهم کرده بودند که با مجبور کردن مهاجران به مخفی شدن، آن ها را عمدا در معرض خطر قرار می‌دهد.

یک مهاجر درشمال پاریس. عکس از مهدی شبیل


 

در همین زمینه