ماری-کارولین سگلیو،  روانشناس بالینی در شفاخانه ابن سینا بوبینی در نزدیکی پاریس. عکس از مهاجر نیوز
ماری-کارولین سگلیو، روانشناس بالینی در شفاخانه ابن سینا بوبینی در نزدیکی پاریس. عکس از مهاجر نیوز

آسیب‌های روحی و روانی نزد مهاجران یک پدیده نو نیست. اما، به دلیل افزایش تعداد مهاجران در سال‌های اخیر، این موضوع ــ آسیب‌های روحی و روانی ــ تبدیل به یک موضوع مهم شده است. اختلال استرسی پس از حادثه یا پی‌تی‌اس‌دی یکی از مشکلاتی است که مهاجران با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

مهاجر نیوز با خانم ماری-کارولین سگلیو (Marie-Caroline Saglio)، روانشناس بالینی در شفاخانه ابن سینا بوبینی، در حومه پاریس و محقق در دانشگاه زبان‌های شرقی پاریس (INALCO) دیدار نموده تا در مورد آسیب‌های روحی و روانی فرایند مهاجرت صحبت نماید. اختلال استرسی پس از حادثه یا پی‌تی‌اس‌دی یکی از موضوعاتی است که در این مصاحبه در مورد آن صحبت خواهد شد.

ممکن است در مورد فعالیت‌های تان در رابطه با آسیب‌های روحی روانی مهاجران صحبت کنید؟

من به عنوان روانشناس بالینی در شفاخانه ابن سینا بوبینی فعالیت می‌کنم و مهاجران زیادی به دلیل آسیب‌های روانی که متحمل شده‌اند به آن‌جا می‌آیند. ما سعی می‌کنیم به آن‌ها در مورد مشکلات روحی روانی که در کشور خود شان و یا در مسیر مهاجرت تجربه کرده‌اند کمک کنیم.

اختلال استرسی پس از حادثه یا پی‌تی‌اس‌دی چیست؟

پی‌تی‌اس‌دی ( PTSD) یک نوع اختلال بلند مدت است که در نزد افرادی که یک عامل استرس زای شدید را به صورت مستقیم مشاهده یا تجربه کرده‌اند دیده می‌شود. تجربه‌های مانند جنگ‌، تهدید به مرگ، تصادف، تجاوز...از جمله عواملی هستند که باعث به وجود آمدن اختلال استرسی پس از حادثه شوند.

افرادی که پی‌تی‌اس‌دی دارند، تصویر آن‌چه را که در گذشته تجربه کرده‌اند در ذهن خود به صورت گسیخته می‌بینند. برگشت این تصاویر در ذهن آن‌ها باعث می‌شود که آن‌ها در گذشته سرگردان بمانند و با زمان حال به آسانی ارتباط برقرار نکنند. این افراد نمی‌توانند روی زمان حال متمرکز شوند. بیشتر افرادی که نشانه‌های پی‌تی‌اس‌دی را بروز می‌دهند اغلب دچار افسردگی شدید نیز هستند.

بیمارانی که به شما مراجعه می‌کنند چه کسانی هستند؟

 بیمارانی که به شفاخانه ابن سینا بوبینی می‌آیند کسانی هستند که حوادث تلخی را در گذشته ــ شکنجه، تجاوز، جنگ و غیره ــ تجربه کرده‌اند. تجربه این حوادث از یک سو دلیل اصلی فرار نمودن آن‌ها از کشور خود شان است و از سوی دیگر توضیح می‌دهد که چرا حال روحی و روانی این افراد خوب نیست و به کمک نیاز دارند. به طور مثال، مهاجری که از افغانستان می‌آید، هم در کشور خودش و هم در مسیر مهاجرت حوادثی را تجربه می‌کند که ممکن است باعث بروز پی‌تی‌اس‌دی در وی شوند.

نشانه‌های پی‌تی‌اس‌دی چه‌ها هستند؟

بی‌خوابی‌، نگرانی‌، ناراحتی، ترس و وحشت، درماندگی، افسردگی‌، تکرار تصاویر گذشته از جمله نشانه‌های اختلال استرسی پس از حادثه یا پی‌تی‌اس‌دی هستند. افراد که دچار پی‌تی‌اس‌دی می‌شوند جزئیات حوادث گذشته را به درستی به یاد نمی‌آورند. به همین دلیل اغلب مهاجرانی که حوادث تلخ را تجربه کرده‌اند نمی‌توانند جزئیات آن را به کارمندان که پرونده پناهندگی آن‌ها را بر رسی می‌کنند شرح دهند.

مهاجران بیمار چگونه به شفاخانه شما راه می‌یابند؟

مهاجران بیمار از چندین طریق به سرویس روان درمانی شفاخانه ابن سینا بوبینی راه می‌یابند. گاهی مراکز پذیرش مهاجران آن‌ها را به سرویس ما می‌فرستند، گاهی هم داکتران عمومی که مهاجران را معاینه می‌کنند آن‌ها را به سوی ما راهنمایی می‌کنند و گاهی هم مهاجری که خود به سرویس ما آمده است با دیگر مهاجران صحبت می‌کند و بدین ترتیب مهاجران دیگری خود به طور مستقیم به شفاخانه ابن سینا بوبینی می‌آیند.

مشاوره با بیماران به چه زبانی انجام می‌گیرد؟  

شفاخانه ابن سینا با مترجمان زیادی ــ در زبان‌های مختلف ــ همکاری می‌کند و به همین دلیل مشاوره به زبان مادری آن‌ها امکان‌پذیر است. اما باید یادآور شد که گاهی مهاجران آسیب‌دیده خود نمی‌خواهند در مورد تجربه گذشته شان به زبان اصلی خود صحبت کنند و در آن صورت، زبان انگلیسی و فرانسوی می‌توانند یک راه‌حل باشند.

در حال حاضر بیش از ۲ هزار مهاجر در خیابان‌های پاریس سرگردان هستند و تعداد زیاد از آن‌ها دچار پی‌تی‌اس‌دی اند. آیا این مهاجران بیش از دیگر مهاجران در معرض خطر قرار دارند؟  

بلی، مهاجرانی که در خیابان‌های پاریس سرگردان هستند بیش از دیگر مهاجران در معرض خطر قرار دارند زیرا وضعیت زندگی روی سلامت روحی و روانی تاثیر مستقیم می‌گذارد. از سوی دیگر آن‌ها باید جواب‌گوی سوال‌های اداری باشند و این کار برای مهاجرانی که شب و روز شان را در سرمای زمستان و گرمای تابستان در خیابان‌ها می‌گذرانند بیش از حد استرس‌آور است.

مهاجران چگونه با مشکلات خود مبارزه می‌کنند؟

مبارزه با مشکلات روحی و روانی مهاجرت به عوامل زیادی بستگی دارد. به طور مثال، همه انسان‌ها در برابر حوادثی که منجر به ضربه‌های روحی و روانی می‌شوند عکس‌العمل یک‌سان از خود نشان نمی‌دهند. گاهی افراد نیروی عجیبی در درون خود دارند و مشکلات مهاجرت آن‌ها را فلج نمی‌سازند. گاهی هم مهاجران برای مبارزه با استرس به اعتیاد روی می‌آورند و متاسفانه افراد سودجو به آن‌ها ــ نخست به صورت مجانی ــ مواد مخدر پیشنهاد می‌کنند. اعتیاد یکی از خطر‌هایی است که این مهاجران را تهدید می‌کند.

به علاوه، مشکلات روحی و روانی مهاجران پیچیده‌تر از مشکلات روحی روانی دیگر افراد است. دلیل این تفاوت در این است که مهاجران در کشور خود، در مسیر مهاجرت و در اردوگاه‌ها به صورت مکرر حوادث دردناکی را تجربه می‌کنند و باید برای مبارزه با هریک از این حوادث راه‌حلی پیدا کرد.

بیشتر بخوانید: افسردگی: در وین روان‌درمان‌ها می‌کوشند «زخم های نامرئی» مهاجران را درمان کنند

      کاله: رزاق، مهاجر افغان و «افسردگی» در مهاجرت 

آیا مهاجران می‌توانند بدون کمک دیگران با مشکلات روحی و روانی خود مبارزه کنند؟

مشاوره روانشناسی و مصرف دوا دو تا از راه‌حل‌های مبارزه با مشکلات روحی و روانی هستند. بعضی از مهاجران بدون کمک گرفتن از داکتران و یا مصرف دارو‌ با این مشکلات مبارزه می‌کنند. به طور مثال، معاشرت با افرادی که تجارب مشابه دارند می‌تواند یک راه‌حل باشد. تنها نماندن و گپ زدن و با دوستان می‌تواند راه حل دیگری باشد.

رها کردن مهاجران بیمار به حال خود شان چه تاثیری روی ادغام آن‌ها در جامعه دارد؟

اگر به مشکلات روحی و روانی مهاجران رسیدگی نشود، ادغام آن‌ها در جامعه امکان پذیر نیست. وضعیت روحی آن‌ها ــ به دلیل شرایط دشوار در اردوگاه‌ها و رویه‌های اداری ــ ممکن است بدتر نیز شود. یک پنجم مهاجران که در اردوگاه‌ها به سر می‌برند نیاز به کمک پزشکی ــ روان درمانی ــ دارند و باید به این مشکلات رسیدگی شود. هرچه زودتر به مشکلات روحی و روانی مهاجران رسیدگی گردد به همان اندازه ادغام آن‌ها در جامعه آسان‌تر می‌گردد.

پذیرفتن این که بعضی از مهاجران نیاز به کمک روحی و روانی دارند چه تاثیری روی روند درخواست پناهندگی‌ آن‌ها دارد؟

وقتی مهاجران به افپرا «Ofpra» (سازمان حفاظت از پناهندگان و افراد بدون تابعیت در فرانسه) می‌روند باید توانایی بیان آن‌چه را که برای شان در کشور خود شان اتفاق افتاده داشته باشند. اما مهاجرانی که دچار پی‌تی‌اس‌دی اند نمی‌توانند پاسخگوی همه پرسش‌های افپرا باشند. به همین دلیل، پذیرفتن اختلال پی‌تی‌اس‌دی نزد مهاجران می‌تواند در درک بهتر پرونده‌ آن‌ها کمک کند.

      -


 

در همین زمینه