یک شهرداری که در پولند کشته شد، یکی از حامیان پناهجویان هم بود.
یک شهرداری که در پولند کشته شد، یکی از حامیان پناهجویان هم بود.

پاول اداموویچ، شهردار گدانسک، یک مرد بشردوست بود که از مهاجران و پناهجویان استقبال می کرد. در سراسر پولند، هزاران تن به پا خاستند تا یاد این مرد ۵۳ ساله را که روز دوشنبه کشته شد، گرامی بدارند. با مرگ او اختلافات و شکاف‌های شدید در جامعه لهستان برجسته تر شده است.

قتل پاول اداموویچ، لهستان (پولند) را در شوک فرو برد. به شهردار گدانسک روز یکشنبه در حالی در یک مراسم خیریه در برابر صدها تن سخنرانی می‌کرد، حمله شد. او به شفاخانه انتقال داده شد، اما براثر ضربات چاقو جان باخت.

در پی نشر آگهی فوت اداموویچ، هزاران تن برای تجلیل از او در شهرهای مختلف این کشور جمع شدند. اندژی دودا، رئیس جمهور لهستان، قتل شهردار گدانسک را عمل «شیطانی خواند که تصور آن هم بسیار دشوار است.»

این سوءقصد ظاهرا به مقصد انتقام جویانه انجام شده است. فرد مهاجم فریاد زده بود که مدتی را در زمان زمامداری حکومت پیشین، به دلایل غیرعادلانه محبوس بوده و شکنجه شده است. در آن زمان حزب «سکوی شهروندان» بر سر قدرت بود که توسط دونالد توسک، رئیس کنونی اتحادیه اروپا تشکیل شده بود. توسک، روز دوشنبه در واکنش به قتل اداموویچ گفت: «پاول، من به تو قول می‌دهم که ما از گدانسک مان، پولند مان و اروپای مان بر علیه نفرت و بی حرمتی دفاع خواهیم کرد.»

اداموویچ یک فرد آزادی‌خواه بود که در بسیاری از موارد با مواضع حکومت ملی مخالفت می‌کرد.

او در ماه اکتبر سال گذشته به عنوان حامی هم‌جنسگرایان و مهاجران برای ششمین بار به حیث شهردار گدانسک انتخاب شد.

حزب قانون و عدالت که بر کشور حاکم است در سال ۲۰۱۵ در انتخابات برنده شد، چون وعده داده بود که طبقه حاکم پولند را که از اموال عمومی بهره می‌برند، از کار برکنار کند. افزون براین این حزب از پذیرش پناهجویان خودداری می‌کند.از سال ۲۰۱۵ به این طرف، قطب بندی در جامعه پولند بیشتر شده است.

از سال ۲۰۱۵، اختلافات اجتماعی و سیاسی در کشور به خصوص بر سر مهاجرت پیوسته در حال شدت گرفتن است. در سال ۲۰۱۷، در طول راهپیمایی به مناسبت روز استقلال، گروه‌های راستگرا پرچم‌هایی در دست داشتند که بر روی آن نوشته شده بود: «خون پاک» و «اروپا یا سفید پوست خواهد ماند و یا خالی از سکنه خواهد شد.»

سیاستمداران از تمام طیف های سیاسی این حمله را محکوم کردند. ماتیوش موراویتس کی، نخست وزیر پولند از این سوءقصد به حیث یک «تراژیدی عظیم» برای کشورش یاد کرد.

طرفداری از مهاجران «مسئولیت ما، خطر ما»

کمیساریای عالی سازمان ملل، به یاد اداموویچ مطلبی نشر کرد و او را «یک رهبر عمیقاً شجاع و بااخلاق خواند که راه کمک به پناهجویان و مهاجران برای ادغام آن ها را نشان داد.»

نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل در اروپای مرکزی نوشت، با وجود این که اداموویچ به خاطر طرفداری از آوارگان ای‌میل های را که حاوی جملات توهین آمیز بودند دریافت می‌کرد، اما «از اعتقادش مبنی بر این که ادغام مهاجران با خود استعدادهای جدید، مهارت های جدید، رنگ های جدید، زبان های جدید و طرز فکر جدید می آورند دست نکشید...»

پولند در سطح ملی از آوارگان استقبال نکرد، اما اداموویچ، به حیث شهردار گدانسک موقف متفاوتی داشت.

او در سال ۲۰۱۶ پس از دیدار با پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان، برنامه‌ای را به جریان انداخت تا ادغام آوارگان و مهاجران در همه بخش‌های جامعه تضمین شود. چند شهر دیگر پولند هم از این برنامه که با نام مدل گدانسک یاد می‌شود، تقلید کردند.این عکس پس از مرگ پاول اداموویچ، شهردار گدانسک در صفحه تویترش به نشر رسید.

بنا به گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل، گدانسک که ۴۶۰ هزار تن جمعیت دارد به ۲۵ هزار آواره و مهاجر به شمول شماری از مردم کشورهای رواندا و سوریه جای داده است.

پولند به عنوان بخشی از توافقنامه اتحادیه اروپا، به پذیرش بیش از ۶ هزار پناهجو از کشورهای  یونان و ایتالیا ابراز رضایت کرد و در سال ۲۰۱۵ وعده داد که به ۹۰۰ تن مهاجر آسیب پذیر از کشورهای لبنان و اردن جای می‌دهد.

در سال گذشته، اداموویچ به کمیساریای عالی سازمان ملل گفت که با وجود این که ای‌میل با محتوای توهین آمیز دریافت می‌کند و پولی از حکومت مرکزی دریافت نمی‌کند، شمار بیشتری از مهاجران را می‌پذیرد و می‌گوید «این سیاست و مسئولیت ماست» و «خطر آن را نیز قبول می‌کنیم

اداموویچ در مقدمه اش مقاله ای راجع به مدل ادغام مهاجران نوشت: «گدانسک نشان می‌دهد که شهرها برای توسعه به مهاجران بیشتری نیاز دارند». در ادامه این مقدمه نوشته شده است: «اکنون بهترین وقت برای روبرو شدن با چالش‌های مهاجرت و استفاده از پتانسیل آن است [...] ما می‌خواهیم این جا به مهاجران این امکان را بدهیم تا بتوانند با حفظ کرامت انسانی شان، یک زندگی عادی داشته باشند. ما می‌خواهیم جلوی محرومیت را بگیریم

در روز خاک سپاری اداموویچ، دودا، رئیس جمهور پولند یک روز را عزای عمومی اعلام کرد.

 

در همین زمینه