لئولوکا اورلاندو و لوئیجی د ماجیستری. عکس از: نماگرفت صفحه فیسبوک.
لئولوکا اورلاندو و لوئیجی د ماجیستری. عکس از: نماگرفت صفحه فیسبوک.

در ایتالیا، شهرداران چندین شهر بزرگ این کشور علیه سیاست‌های مهاجر ستیر ماتئو سالوینی برخاسته‌اند. آن‌ها می‌خواهند که وزیر داخله ایتالیا بنادر این کشور را به روی مهاجران نجات داده‌شده در دریای مدیترانه باز کند. مهاجرنیوز با دو تن از این شهرداران مصاحبه کرده‌است.

ماتئو سالوینی وزیر داخله ایتالیا از چندین ماه به این سو سیاست‌های مهاجر ستیز خود را شدت بخشیده و بنادر این کشور را به روی کشتی‌های بشردوستانه که پناهجویان را در دریای مدیترانه نجات می‌دهند بسته‌است. به همین دلیل، اکنون شهرداران چندین شهر بزرگ این کشور علیه سیاست‌های مهاجر ستیر ماتئو سالوینی برخاسته‌اند. لئولوکا اورلاندو (Leoluca Orlando) شهردار شهر پالرمو (Palerme) و لوئیجی د ماجیستری (Luigi De Magistris) شهردار شهر ناپل (Naples) می‌خوهند نشان بدهند که کشور ایتالیا به سیاست‌های ضد مهاجر ماتئو سالوینی خلاصه نمی‌شود.          

اعتراض به فرمانی که در پایان ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ توسط ماتئو سالوینی پیشنهاد گردید و توسط پارلمان ایتالیا تصویب شد یکی از خواسته‌های این شهرداران است. بر اساس این فرمان ــ «فرمان سالوینی» ــ ، اجازه‌نامه اقامت بشردوستانه در که به ۲۵ درصد مهاجران داده می‌شد در ایتالیا لغو گردید. با داشتن اجازه‌نامه اقامت بشردوستانه، مهاجران می‌توانستند به مدت دو سال در ایتالیا به صورت قانونی زندگی کنند. یک ویزای کوتاه مدت که «حفاظت ویژه» نام دارد جای گزین اجازه‌نامه شده‌است.

متن «فرمان سالوینی»، امکان اخراج آن عده از متقاضیان پناهندگی را که در ایتالیا مرتکب جنایت می‌شوند فراهم ساخته‌است. همچنین، بر بنیاد متن این فرمان، استفاده از اسلحه‌های الکتریکی همگانی گردیده و تخلیه اماکنی که توسط مهاجران اشغال می‌شود نیز سهولت بخشیده شده‌است.

بستن مرز‌ها به روی مهاجران غیر قانونی است

لوئیجی د ماجیستری می‌گویند که اگر چه بسته شدن بنادر ایتالیا به روی مهاجران به دلیل سیاست‌های سختگیرانه و ضد مهاجر انجام گرفته، اما این عمل هیچ مبنای قانونی ندارد. وی اضافه می‌کنند: «هیچ حکمی برای بستن بنادر ایتالیا به روی مهاجران در قانون کشور ما وجود ندارد.» لوئیجی د ماجیستری از چندی پیش به این سو با همتایان خود در سراسر ایتالیا ارتباط برقرار کرده است تا با همکاری با یکدیگر بنادر ایتالیا را دوباره به روی مهاجران باز کنند.

تعهد شهرداران ایتالیا پس از نجات ۴۰ مهاجر توسط کشتی بشر دوستانه «سی‌واچ» (Sea-Watch) و «سی‌آی» (Sea-Eye) به خوبی نشان داده شد. در حالی که سران کشورهای اتحادیه اروپا در مورد  این مهاجران نجات داده شده با یک دیگر مذاکره هنوز می‌کردند، لوئیجی د ماجیستری شهردار ناپل در نامه‌ای به کاپیتان کشتی سی‌واچ اعلام نمود: «من به نمایندگی از شهر ناپل به طور رسمی از شما دعوت می‌کنم که به شهر ما بیایید. این‌جا ما از شما استقبال خواهیم نمود. اگر ماتئو سالوینی جلوی ورود شما را به ناپل گرفت، ما با داشتن ۲۰ کشتی آماده هستیم خود را به شما برسانیم و مهاجران نجات داده شده را تحویل بگیریم.»

یک ناوگان ایتالیایی با ۴۰۰ کشتی برای کمک به مهاجران آماده است

لوئیجی د ماجیستری می‌گوید یک ناوگان ایتالیایی با ۴۰۰ کشتی برای کمک به مهاجران آماده است. پیشنهاد وی به کاپیتان کشتی سی‌واچ نیز که ۴۰ مهاجر را در دریای مدیترانه نجات داده بود با استقبال گرم کاپیتان روبه‌رو شد. کاپیتان کشتی بشردوستانه سی‌واچ تصمیم گرفته بود که درصورت عدم جواب از سوی اتحادیه اروپا خود را به ناپل برساند. لوئیجی د ماجیستری می‌گوید: «ما معتقدیم که اعتراضات شهرداران ایتالیا به سیاست‌های سالوینی به یافتن راه در مورد مهاجران نجات داده‌شده توسط کشتی سی‌واچ  کمک کرد.»

شهرداران شهر‌های ناپل، پالرمو، میلان، پدوا و فلورانس نیز علیه فرمان سالوینی و بسته شدن بنادر ایستاده اند و به آن اعتراض می‌کنند.

لئولوکا اورلاندو شهردار پالرمو می‌گوید که این اعتراضات آغاز یک مبارزه علیه سیاست‌های مهاجر ستیز سالوینی است. وی ‌تاکید می‌کند که هموطنان‌اش او را در این مبارزه حمایت می‌کنند. پس از اعلام مخالفت لئولوکا اورلاندو با قانون ضد مهاجرت سالوینی، تظاهرات خودجوشی در مقابل جلوی شورای شهر پالرمو انجام گرفت. لئولوکا اورلاندو می‌گوید: «در این تظاهرات هزاران نفر شرکت کردند و همه آن‌ها می‌گفتند که دولت کنونی به مهاجران و به فرهنگ ، سنت و تاریخ ما آسیب می‌رساند.»لئولوکا اورلاندو می‌خواهد علیه سیاست‌های ضد مهاجر به دادگاه برود و از نقطه نظر خود دفاع کند. وی می‌گوید: «من به عنوان کسی که در رشته حقوق تحصیل کرده‌ام خوشحال خواهم شد که برای دفاع از دیدگاه خود و اعتراض علیه سیاست‌های ضد مهاجر دولت کنونی به محکمه بروم و با استدلال ثابت کنم که بستن مرز‌ها به روی مهاجران غیر قانونی است.»

 

در همین زمینه