مهاجران در جزیره لسبوس یونان در جریان زمستان
مهاجران در جزیره لسبوس یونان در جریان زمستان

هوای بسیار سرد با درجه حرارت زیر صفر در شمال یونان، شرایط زندگی مهاجران در کمپ‌های پرازدحام را دشوارتر کرده است. شدت سرما در هفته گذشته ده‌ها مهاجر در کمپی واقع در نزدیکی تسالونیکی را به اعتراض واداشت. مقام‌های مسئول در یونان می گویند، سرازیری پناهجویان از جزایر و از مرز ترکیه با یونان به این کمپ باعث وخامت اوضاع شده است. اما آیا می‌شد از ایجاد این وضعیت جلوگیری کرد؟

چند روز قبل از سال جدید میلادی، شرایط سخت زمستانی بر شمال یونان حاکم شد و درجات حرارت زیرصفر، بادهای شدید، برف و یخ را به همراه آورد.  

در کمپ دیاواتا واقع در نزدیکی شهر بندری تسالونیکی، چند صد آواره از ابتدایی‌ترین امکانات زندگی محروم هستند. با وجود سرمای شدید هوا، هنوز هم هرهفته شمار بیشتری خود را به این کمپ می‌رسانند.

پس از این که یک خانواده افغان دیگر در میان برف به کمپ دیاواتا رسید، یکی از مردان مهاجر گفت: «آن ها راجع به این مسائل فکر نمی‌کنند، بلکه فقط می خواهند به سفرشان ادامه دهند». او ادامه داد: «آن ها فکر می‌کنند، همین که خود را از ترکیه به یونان برسانند، دوران سختی به پایان می‌رسد».  

اعتراضات در کمپ

وقتی که مهاجران به دیاواتا می‌رسند، متوجه می‌شوند که واقعیت آنگونه نیست که تصورش را می‌کردند. این کمپ با حدود ۸۰۰ پناهجوی ثبت شده دیگر گنجایش بیشتر از این را ندارد. علاوه براین، حدود ۵۰۰ تا ۶۵۰ تن در حوالی این کمپ به سر می‌برند، بدون این که در دفترهای رسیدگی به امور مهاجران ثبت شده باشند.

خیمه های مهاجران در کمپ موریا در جزیره لسبوس یونان

مایک بونکه، مدیر سازمان امدادی «Arbeiter Samariter Bund» (ائتلاف کارگران سامری) گفت: «بیشتر آن‌ها سرپناه‌های موقت ساخته و یا خیمه برافراشته اند و در آن جا از محافظت لازم برخوردار نیستند». او گفت: «آن ها (مهاجران) تشناب در اختیار ندارند و از وسایل لازم برای گرم نگه داشتن (به صورت ایمن)، شست و شو و آشپزی بی بهره هستند».

هفته گذشته شرایط دشوار دراین کمپ باعث شد که حدود ۴۰ مهاجر ساکن آن دست به اعتراض بزنند. آن‌ها تایرهای موترها را سوختاندند و جاده را مسدود کردند. یک راننده لاری سعی کرد که موانع بر سر راهش در این جاده را پشت سر بگذارد. او در نهایت با مردان درگیر شد. یک مرد در نتیجه این زد و خورد به بیمارستان انتقال داده شد.  

براساس گزارش ها این راننده کاسه صبرش لبریز شد و شروع به فحاشی به مهاجران کرد. آن‌ها با پرتاب تکه‌های سنگ واکنش نشان دادند، کاری که به شکستن شیشه جلوی لاری منجر شد. به گزارش روزنامه یونانی «کاتریمینی» راننده و چهار مهاجر متهم شدند که به یکدیگر شدیدا آسیب رسانده اند.

نگرانی‌ها در مورد شرایط صحی ساکنان کمپ‌ها

دیاواتا فقط یکی از مراکز محل زندگی مهاجران در شمال یونان است که به خاطر سرمای شدید زمستان دچار مشکلات قابل توجهی شده اند.

یک سازمان خیریه غیردولتی در پاسخ به مهاجر نیوز گفت که در شرق یونان شهر اورستیادا در نزدیکی رودخانه ایوروس در زیر برف فرورفته است.  مهاجران در کمپ های پرازدحام جزایر یونان با برف، لوله‌های یخ زده آب و جاده‌های یخ زده دست و پنجه نرم می‌کنند.  

مقام های جزیره ساموس در یونان گفته اند که وضعیت در زمستان پیشرو از کنترول آنان خارج خواهد شد.

به گفته سازمان امدادگر «Arbeiter Samariter Bund»، کمپ های آوارگان منابع لازم برای بهبود بخشیدن به شرایط کنونی را ندارند. بونکه گفت: «خدمات طبی و صحی در هیچ کدام از مراکز محل زندگی آوارگان مناسب نیست».

در کمپ سافتِکس، در نزدیکی تسالونیکی، میزان سردی هوا در زمستان سال گذشته به هشت درجه زیر صفر رسید.  

اگیس ترزیدیس، مشاور وزیر صحت یونان و معاون رئیس مرکز کنترول بیماری ها (سی دی سی) است که خدمات صحی برای مهاجران و آوارگان را هماهنگ می کند. او در مورد شرایط زندگی آوارگان در کمپ‌ها گفت که زمستان سرد، نبود ابتدایی ترین امکانات و ازدحام بیش از حد جمعیت در این کمپ‌ها، باعث وخامت مشکلات صحی مهاجران شده است.

او می گوید: «دراین کمپ‌ها انسان‌ها در شرایطی زندگی می‌کنند که برای هیچ کس قابل قبول نیست»

سیستم ملی صحت باید تقویت شود

اگیس ترزیدیس می‌گوید، در واکنش به وضعیت آوارگان که رو به وخامت گذاشته است، پلان‌هایی برای تقویت تیم‌های امدادگر طبی وجود دارد که در کمپ‌های سراسر یونان به شمول جزایر این کشور فعالیت می‌کنند.

ما او به «مهاجر نیوز» گفت که از حالا به بعد، بر سیستم صحت ملی یونان شفاخانه‌های محلی برای مبارزه با این مشکل فشار بیشتری وارد خواهد آمد.

ترزیدیس براین پافشاری کرد که بهبود وضعیت در کمپ‌ها «جزو وظایف مرکز کنترول بیماری‌ها» نیست و این شرایط عمدتا نتیجه افزایش شمار روزافزون آوارگان و ازدحام شدید دراین مراکز است.

این در حالی است که اولویت اصلی مرکز کنترول بیماری‌ها (سی دی سی) واکسین کردن مهاجران برای جلوگیری از شیوع هپاتیت (زردی) ، سرخکان و بیماری‌های ساری دیگر است. این مرکز بر معالجه آن‌هایی تمرکز دارد که از بیماری‌های مزمن رنج می‌برند و احتمالا برخی از آن‌ها در این شرایط سخت زمستانی جان خواهند باخت.  

پناهجویان گیرمانده در یونان همواره نسبت به وضعیت رقت بار زندگی شان  شکایت می‌کنند.

مشکل ازدحام جمعیت در این کمپ‌ها

در حالی که براساس پیش بینی‌ها هوا در روزهای آینده هم بسیار سرد خواهد بود، قرار بود که در کمپ دیاواتا یک باغچه سبزی ایجاد شود تا ساکنان این کمپ مشغول شوند. اما اگر شمار اشخاصی که پس از گرم شدن هوا به این کمپ می‌رسند، کماکان افزایش یابد، این پلان تحقق نخواهد یافت.  

کمپ‌های مهاجران در یونان به خاطر جمعیت زیاد و غیرقابل پیش بینی بودن شمار مهاجرانی که به این کمپ‌ها می‌رسند، به شدت تحت فشار هستند. در حال حاضر در هر هفته ۲۰ تن به کمپ دیاواتا می‌رسند، اما ممکن است که شمار آن‌ها به صدها تن برسد. تا به حال به نظر نمی‌آید که ادارات یونانی برای محدود کردن شمار آن‌هایی که به این کمپ‌ها می‌رسند و می‌خواهند تقاضای پناهندگی بدهند، کاری انجام دهند.

از آن جایی که حکومت، اردوی این کشور و سازمان‌های امدادگر در این کمپ‌ها برای حل مشکلات ناشی از پرازدحام بودن این کمپ ها واکنش نشان نمی‌دهند، وظیفه اصلی آن‌ها محافظت از مهاجران در برابر خطرات و سرمای شدید زمستان در سردترین ماه‌های سال است.

 

در همین زمینه