عکس تزئینی: سه سریلانکایی در مرکز نگهداری مهاجران غیرقانونی در فرودگاه رواسی شارل دوگل در شمال پاریس، سال . عکس از خجسته ابراهیمی
عکس تزئینی: سه سریلانکایی در مرکز نگهداری مهاجران غیرقانونی در فرودگاه رواسی شارل دوگل در شمال پاریس، سال . عکس از خجسته ابراهیمی

وزارت داخله فرانسه اعلام کرد مقام‌های سریلانکایی از حرکت چندین کشتی به سوی جزیره ریونیون فرانسه در بحرهند جلوگیری کرده‌اند. در ماه دسمبر سال ٢٠١٨ نیروهای دریایی فرانسه پنج کشتی سری‌لانکایی را در آب‌های روینیون متوقف کرده‌بودند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نیروهای فرانسوی روز ١٥ دسمبر سال گذشته یک کشتی ماهیگیری سری‌لانکایی حامل ٧٠ مهاجر، شامل زنان و کودکان را در نزدیکی جزیره روینیون، متوقف کردند. چند روز بعد یک کشتی حامل ٧ مهاجر در منطقه از سوی نیروهای دریایی متوقف شد. جزیره روینیون فرانسه ۴٢٠٠ کیلومتر از سری‌لانکا فاصله دارد.

ژان-لویی لاگورگ، نماینده جزیره ریونیون در پارلمان فرانسه روز پنجشنبه ١٧ جنوری خطاب به لوران نونز، وزیر دولت در وزارت داخله فرانسه گفت: « وقایع اخیر نشان می‌دهد که شبکه جدیدی در حال شکل گرفتن است تا زمینه فرار از بحران سیاسی، قومی و مذهبی در جزیره قدیمی سیلان ( سری‌لانکا) را فراهم کند.»

این نماینده پارلمان افزود که « بازشدن این مسیر جدید مهاجرت به سوی جزیره روینیون فرانسه، نگرانی‌های جدی را برانگیخته است.»

لوران نونز، وزیر دولت در امور داخلی فرانسه در پاسخ به این نگرانی نماینده روینیون گفت که « اقدامات برای کنترول سواحل روینیون افزایش یافته و فرانسه از مقام‌های سری‌لانکایی درخواست کرده جلو حرکت کشتی‌ها را بگیرند.»

به گفته وزیر دولت، مقام‌های سری‌لانکایی تا کنون جلو حرکت چندین کشتی به سوی روینیون را گرفته‌اند.

قرار است مقام‌های وزارت داخله فرانسه و سری‌لانکا روز ٢٥ جنوری در این باره جلسه مشترکی را برگزار کنند.

به گفته وزیر دولت، برخی از مهاجرانی که به جزیره رسیده‌اند درخواست پناهندگی داده‌اند. دولت فرانسه در برخی موارد به این درخواست‌ها پاسخ منفی داده و در مواردی هم مهاجران را اخراج کرده است.


 

در همین زمینه